bugün

batman in olaganüstü güçleri olmadıgını teknoloji sayesinde o kadar güçlü oldugunu bize gösteren mükemmel bir Christian Bale filmidir.
büyük olasılıkla izledikten sonra "hacce gız duydun mu megerse batman önceden nincaymış" muhabbetlerinin geçtiği Nolan filmi.
aslında içinde çok güzel bir sistem ve kapitalizm eleştirisi bulunan leziz ötesi film. son sahnesinde joker reise gönderilen mesajda ayrı bi leziz.
batman'in kendini rachel'a ifşa etme sahnesi muhteşem olan filmdir. film çıkalı 7 sene olmuş. kaç kere seyrettiğimi bilmiyorum ama şimdi gene rast gelsem televizyonda ya da başka bir yerde oturup yeniden izlerim. joel schumacher denen yönetmen bozuntusunun yaptığı iki rezil filmle batman'in bütün karizmasını yerle bir ettikten sonra nolan, batman'e hak ettiği itibarı bu filmle geri kazandırmıştır adeta. küçük bir ayrıntı: game of thrones'daki joffrey piçi de bu filmde oynuyormuş.
geçmiş ve gelecek batman filmlerinin en iyisi. daha iyisi yapılamaz.
Geçenlerde tekrardan izledimde aga the dark knight kadar sağlam bir film değil ancak kesinlikle çok başarılı bir yapım bruce wayne'in batman'e evrilme süreci olabilecek en güzel şekilde aktarılmış. Liam Neeson karizmasıyla ve ses tonuyla iyi iş çıkarmış keza michael caine çok başarılı ayrıca katie holmes rachel rolüne çok yakışmış. Yalnız açıkcası her ne kadar filmin senaryosunu beğensemde nolan'ın gerçekci evren anlayışını pek sevmiyorum zira pek çok batman karakteri bu yüzden filmlerinde görülemiyor.
tekrar izlerken farkettim de game of thronesdaki joffrey piçi burada iyi çocuk rolünde. nolan'dan soğudum lan.
2005 yapımı, christopher nolan' ın batman üçlemesinin ilk filmi.

nolan' ın üçlemesi kendi içinde karşılaştırıldığında, tim burton' ın beğenilen gotik, karanlık, kasvetli gotham city tsvirine en yakın gotham city tasviri bu filmdedir.
an itibariyle trt1 de yayınlanan efsane batman serisinin ilk halkası.
gotham denilen kentteki suç oranındaki artışı sisteme bağlamayarak kapitalizmi gözden ırak tutan hollywood filmlerinden birisi.
Trt 1'de berbat bir dublajla yayınlanmıştır.
--spoiler--
''…Ve günün birinde bu acıları hiç yaşamamış olmak adına sevdiğin kişinin hiç varolmamış olmasını dilersin.''
--spoiler--
Heath Ledger in efsanevi performansi olmasa aslinda The Dark Knight"tanda guzel film ama neyse bu nasil bir aksiyon sahnedir ya ulan Nolan milliyetci adamsin ama bu isi biliyosun.

http://www.youtube.com/watch?v=4ucrfsXZop0
şöyle harika bir replik içeren filmdir.

görsel
muhtemelen en realistik batman filmidir.
Kusursuz kotarılmış bir origin hikayesi. Çekilmiş en iyi batman filmi.
christopher nolan'ın batman üçlemesinin ilki... serinin her filmi gibi güzel.
adalet ve intikam...
bazen ikisi de aynı şeydir.
christopher nolan imzalı 2005 Warner Bros. işbirliği ile hazırlanan film. Diğer Batman serilerini izlememiş birisi olarak son derece iyi hazırlanan oyuncuların son dakikaya kadar üstün persformans sergiledikleri film'dir. Özellikle Bruce Wayne ve Batman'in kişilikleri,farklılıkları ön plana çıkmıştır.

"Aslında ne olduğun değil. Yaptığın işler seni diğerlerinden ayırır." şeklinde bir sözü bize kazandırmıştır.
mükemmel bir filmdir.

bir batman'ci olarak uzun yıllar sonunda aradığım serinin habercisiydi.
yıllar önce filminden uyarlanmış .cbr dosya türünde çizgi romanını da okumuş çok beğenmiştim. bir arkadaşıma bahsettim o da meraklandı okumak istedi ama internetin altını üstüne getirmeme rağmen çizgi romanı bulamadım, boşlukta kayıp mı oldu noldu?
Kaç defa izledim bilmiyorum ama izlemiş olduğum en iyi filmdir. Hem Batman sınırlamasıyla hem de izlemiş olduğum tüm filmler arasında bir numaradır. Filmin en ilginç tarafı ilk bir saat'te yaşanılanlar, ikinci kısımda cevap olarak karşı tarafa geri dönmüştür.

Örnek:

- Rachel: Sorun aslında kim olduğun değil, yaptığın şeyler seni diğerlerinden ayırır.
- Batman (Bruce Wayne): Sorun aslında kim olduğum değil, yaptığım şeyler beni diğerlerinden ayırır.

- Earle: Senin bölümünü arşivle birleştiriyorum. Notumu almadın mı?
- Filmin sonuna doğru Fox'tan Earle'a) Fox: Notumu almadın mı.

Bu repliklerden daha çok var aslında. *
overrated tipik bir holllywood filmi. izleniyor eğlendiriyor ama uzun vade de bir fight club, matrix vs gibi tutunamayacak bir film.
o değilde ben bu filme daha doğrusu ra's al ghul felsefesine hastayımdır kendimi bildim bileli. suça karşı zerre tolerans göstermeyen bu abimiz ''suç toplumun aşırı hoşgörüsünden olmuştur'' der. suça karşı kısasa kısas tekniğini uygular. çürümüş yozlaşmış ve ümidini kestiği yerlerde çareyi orayı tamemn yok etmekte bulan ra's al ghul tam bir misantropizm örneği gösterir. düşünsenize şu kokuşmuş elin ne idüğü belirsiz suriyelisinin, arabının, kürdünün cirit attığı, suçun ve çürümenin kol gezdiği, yaşanamayacak hale gelen istanbul'u yakacağım ancak öyle kurtulur dese, eminim bu iğrenç şehirden gına gelmiş bir çok kişi bu abimizin peşinden gider adım gibi eminim. nettir bu abimiz net. aslında batman'in antitezi joker falan değildir. ra's al ghul bu işin daha çok felsefi ve ideolojik tarafını üstlenmiştir. yin yang felsefesine de selam çakar bu abimiz.

''insan anlamadığı şeylerden korkar'' der. ''korku salmak için korkunun kendisi olmalısın'' der. insanı korkularıyla yüzleştirir ki sende bu korkuyu kullanasın. inanılmaz bir felsefi derinliği vardır. hayran olmamak elde değildir. insanı gölgeler birliği'ne gönüllü olarak katılmaya iter bu abimiz.
batmani pek izlemeyi düşünmüyodum itici fala geliyodu ama nolancığım ve christian bale ciim için izledim çok mütüşlü bir filmdi. ama bana sürekli arrowu çağrıştırdı. ayrıca ra's al ghul da bayalı karizma bir adamdı böyle adamları öldürünce üzülüyorum ya da kötü adam seven tarafım rahatsız oluyor ama bale canım mütüştü *
Batmani gönlümüzde efsaneleştiren ilk basamak.GerÇekten ustaca seÇilmiş bir oyuncu kadrosu ve akıcılığı var tabi Racheal ı daha iyi biri canlandırabilirdi.Öte yandan müziklerin hiÇ bitmemesini istiyorsunuz.