bugün

cristian bale nin muhteşem batman performanslı filmidir ben affleck te iyi ama cristian bale bambaşka.
devam filmlerinin temelini oluşturan bize batman'ı batman yapan şeyleri batman'a layık bir şekilde tam bir ciddiyet için anlatan harika bir üçlemenin ilk ayağıdır. evet bu filmde batman'ı görmeye doyamıyorsunuz evet bu filmde batman'ın dövüş sahnelerinin o kadar saklı olmamasını istiyorsunuz ama film zaten bunlar olmasa da istediği şeyi çok güzel anlatıyor. özellikle hans zimmer'in müzikleriyle batman'ın karanlık havası çok güzel yansıtılmış. eline sağlık nolan, batman begins ve sonrasındaki iki film için.
Kendinden sonra çekilen filmlerin gölgesinde kaldığı doğrudur ama açık konuşmak gerekirse gerçekçi bir zemin yaratmak adına gölgeler birliğinden ninjitsu eğitimi almayı biraz fantastik bulmuştum.
Serinin diğer filmleri dana gibi olunca gölgede kalmış olan film.diğer iki filmden kesinlikle kötü değil.atmosfer ve hans zimmer gayet iyi.adam uyuşturucu bağımlılığı gibi bi şey.
En iyi batman filmi.
"Suçlular, toplumun hoşgörüsü sayesinde ayakta dururlar."

görsel
Batman'den nefret ederdim ve çok ön yargılıydım fakat çok güzel filmdi. Seriyi belki beğenir severim diye düşünüp izlemedim, eh işte birazda olsa belki ama en büyük izleme sebebim bu kadar övülen bir seriyi ve bu kadar imdbsi yüksek olan bir seriyi izlemek gerekir, insanlara izlemedim dememek lazım diye izlemeyi düşündüm şuan Serinin 2. filmini gerçekten beğendiğim için izlemek istiyorum, imdb de hem 4. hemde Heath Ledger'in Jokerini görmüş olucam. akşam olmasını bekliyorum, gündüz izlenmiyor böyle filmler. Adam yarasa bir kere. Ve Christian Bale'den de nefret ederim, tipsiz bulurdum ama adam gerçekten yakışıklı ve karizmaymış.
Christian bale'in çok hoş göründüğü, 2005 yapımı nolan imzalı serinin ilk filmi görsel
Batmani gönlümüzde efsaneleştiren ilk basamak.GerÇekten ustaca seÇilmiş bir oyuncu kadrosu ve akıcılığı var tabi Racheal ı daha iyi biri canlandırabilirdi.Öte yandan müziklerin hiÇ bitmemesini istiyorsunuz.
batmani pek izlemeyi düşünmüyodum itici fala geliyodu ama nolancığım ve christian bale ciim için izledim çok mütüşlü bir filmdi. ama bana sürekli arrowu çağrıştırdı. ayrıca ra's al ghul da bayalı karizma bir adamdı böyle adamları öldürünce üzülüyorum ya da kötü adam seven tarafım rahatsız oluyor ama bale canım mütüştü *
o değilde ben bu filme daha doğrusu ra's al ghul felsefesine hastayımdır kendimi bildim bileli. suça karşı zerre tolerans göstermeyen bu abimiz ''suç toplumun aşırı hoşgörüsünden olmuştur'' der. suça karşı kısasa kısas tekniğini uygular. çürümüş yozlaşmış ve ümidini kestiği yerlerde çareyi orayı tamemn yok etmekte bulan ra's al ghul tam bir misantropizm örneği gösterir. düşünsenize şu kokuşmuş elin ne idüğü belirsiz suriyelisinin, arabının, kürdünün cirit attığı, suçun ve çürümenin kol gezdiği, yaşanamayacak hale gelen istanbul'u yakacağım ancak öyle kurtulur dese, eminim bu iğrenç şehirden gına gelmiş bir çok kişi bu abimizin peşinden gider adım gibi eminim. nettir bu abimiz net. aslında batman'in antitezi joker falan değildir. ra's al ghul bu işin daha çok felsefi ve ideolojik tarafını üstlenmiştir. yin yang felsefesine de selam çakar bu abimiz.

''insan anlamadığı şeylerden korkar'' der. ''korku salmak için korkunun kendisi olmalısın'' der. insanı korkularıyla yüzleştirir ki sende bu korkuyu kullanasın. inanılmaz bir felsefi derinliği vardır. hayran olmamak elde değildir. insanı gölgeler birliği'ne gönüllü olarak katılmaya iter bu abimiz.
overrated tipik bir holllywood filmi. izleniyor eğlendiriyor ama uzun vade de bir fight club, matrix vs gibi tutunamayacak bir film.
Kaç defa izledim bilmiyorum ama izlemiş olduğum en iyi filmdir. Hem Batman sınırlamasıyla hem de izlemiş olduğum tüm filmler arasında bir numaradır. Filmin en ilginç tarafı ilk bir saat'te yaşanılanlar, ikinci kısımda cevap olarak karşı tarafa geri dönmüştür.

Örnek:

- Rachel: Sorun aslında kim olduğun değil, yaptığın şeyler seni diğerlerinden ayırır.
- Batman (Bruce Wayne): Sorun aslında kim olduğum değil, yaptığım şeyler beni diğerlerinden ayırır.

- Earle: Senin bölümünü arşivle birleştiriyorum. Notumu almadın mı?
- Filmin sonuna doğru Fox'tan Earle'a) Fox: Notumu almadın mı.

Bu repliklerden daha çok var aslında. *
yıllar önce filminden uyarlanmış .cbr dosya türünde çizgi romanını da okumuş çok beğenmiştim. bir arkadaşıma bahsettim o da meraklandı okumak istedi ama internetin altını üstüne getirmeme rağmen çizgi romanı bulamadım, boşlukta kayıp mı oldu noldu?
mükemmel bir filmdir.

bir batman'ci olarak uzun yıllar sonunda aradığım serinin habercisiydi.
christopher nolan imzalı 2005 Warner Bros. işbirliği ile hazırlanan film. Diğer Batman serilerini izlememiş birisi olarak son derece iyi hazırlanan oyuncuların son dakikaya kadar üstün persformans sergiledikleri film'dir. Özellikle Bruce Wayne ve Batman'in kişilikleri,farklılıkları ön plana çıkmıştır.

"Aslında ne olduğun değil. Yaptığın işler seni diğerlerinden ayırır." şeklinde bir sözü bize kazandırmıştır.
adalet ve intikam...
bazen ikisi de aynı şeydir.
christopher nolan'ın batman üçlemesinin ilki... serinin her filmi gibi güzel.
Kusursuz kotarılmış bir origin hikayesi. Çekilmiş en iyi batman filmi.
muhtemelen en realistik batman filmidir.
şöyle harika bir replik içeren filmdir.

görsel
Heath Ledger in efsanevi performansi olmasa aslinda The Dark Knight"tanda guzel film ama neyse bu nasil bir aksiyon sahnedir ya ulan Nolan milliyetci adamsin ama bu isi biliyosun.

http://www.youtube.com/watch?v=4ucrfsXZop0
--spoiler--
''…Ve günün birinde bu acıları hiç yaşamamış olmak adına sevdiğin kişinin hiç varolmamış olmasını dilersin.''
--spoiler--
Trt 1'de berbat bir dublajla yayınlanmıştır.
gotham denilen kentteki suç oranındaki artışı sisteme bağlamayarak kapitalizmi gözden ırak tutan hollywood filmlerinden birisi.