bugün

kıldan tüyden nem kapan kadın. bunu dinleyen gölgesinden korkar amk.
türkiyede eşi benzeri bulunmayan ilginç bir gazetecidir. geçmişte ingiliz devletinin yayın kuruluşu bbcde çalıştığı ve batılı gibi göründüğü halde aşırı derecede batı düşmanı olan ilginç bir kadındır. arap baharı vb olaylarla ilgili söyledikleri genelde doğrudur. ancak 2000li yılların ortalarında çok ciddi hatalar yapmıştır: zaytungun uydurma haberlerinden birinden ciddi bir şekilde bahsetmesi, daha önce yaptığı belgesel programlarında çin hükümetini göklere çıkararak uygur türklerine kırıcı davranması hatalara örnektir.
erenköy kız lisesi mezunudur.
hakkında şöyle bir yazı olan şahıs.

----------------

Yıllar önce izmir Kadınlar Hapishanesi’ndeki mahkûm kadınlara akşam dersleri verilmesi kararlaştırılmıştı. Bir gün Milli Eğitim Müdürü’nün odasına zayıf, ufak-tefek bir genç kız girdi. “Ben bu dersleri memnuniyetle kabul ederim, efendim,” dedi.

(…)

iki hafta geçmeden, genç kız, soğuk ışıklar altında hapishane koğuşundaki akşam derslerine başlamıştı. işi bittikten sonra, ince pardösüsünün yakasını kaldırıyor, süngülü nöbetçilerin, zincirli kapıların arasından geçerek sokağa çıkıyor ve hızlı adımlarla evine koşuyordu. Hapishane müdürü de, milli eğitim müdürü gibi, hayretler içinde idi. O kavgacı, o geçimsiz mahlûklar, genç öğretmeni hem sevmeye, hem saymaya başlamışlardı. Kadınlar hapishanesinde ilk defa böyle bir hava esiyordu.

Fakat işinde inanılmaz bir başarı gösteren kızın, bir süre sonra acayip bir suçla adliyeye götürüldüğünü görüyoruz. Hakkındaki isnat;

“Misyonerlikti.”

Gittikçe kabaran dosyalar, hep misyoner öğretmenden bahsediyordu.

(…)

iş o kadar dallanıp budaklandı ki, Atatürk meseleyi merak etmişti. “Bana misyoner öğretmenin dosyasını getiriniz,” dedi.

Bütün bir gece o dosyayı inceledikten sonra, ertesi günü öğretmen “[Sıdıka] Avar”ı yanına çağırttı. Genç öğretmen Atatürk’ün karşısına çıktığı vakit bir yaprak gibi titriyordu. Atatürk, bu ufak-tefek kıza hayretle baktı.

“Misyoner öğretmen sensin, öyle mi?” diye sordu.
Avar şaşırmıştı. Yavaşça, “efendim, ben öğretmen Avar,” diye fısıldadı.

Atatürk, o zaman genç öğretmene doğru parmağını uzatarak yüksek sesle şunları söyledi:

“Hayır. Sen misyoner´ Avar’sın. Bana, senin gibimisyonerler´ lazım.”

Ondan sonra da Atatürk fikirlerini açıkladı: Bir toplum, daha ziyade aile yoluyla, bilhassa kadın yoluyla kazanılabilirdi. (Nasıl kazanmak? Ne öğretilecek?)

Genç öğretmen doğu’ya gidecekti. Oradaki genç kızları, hatta bunların arasında hiç Türkçe bilmeyenleri bile toplayacaktı. Onları, bu toplumun potasında yetiştirecekti; sonra bu çocukları birer ışık huzmesi (!) altında köylere gönderecekti.

Sözlerinin sonunda:
“Git, memleketin içine gir, dağ köylerine, uzan; orada bizden ışık bekleyen yarının annelerini göreceksin, dedi.

Genç öğretmen, içi içine sığmaz bir halde Atatürk’ün yanından çıktı. işte yıllar ve yıllardır Avar, doğu illerinden birinde Kız Enstitüsü Müdürlüğü’nde bu inanılmaz işle meşguldür.

Şimdi Elazığ, Tunceli, Bingöl çevrelerindeki halk, bu ufacık-tefecik kadından bir “azize” gibi bahseder. Onun hakkında iki yüze yakın mani, masal ve çocukların dilinde sayısız Avar şarkıları vardır. O, yol vermez, geçit tanımaz dağlara at sırtında tırmanır, dağ köylerinden, çoğu esmer köy kızlarını toplar, onları kendi ceketine sarıp okuluna götürür.[1]

Avar, bir süre Musevi Mektebi’nde de çalıştı.

Işte “Türkan Saylan”ın idolü bu kadın olsa gerek.

Üstelik Sıdıka Avar gazeteci “Banu Avar”ın babasının ilk eşidir.

Özetle;

M. Kemal Atatürk – misyoner Sıdıka Avar – Pkk’lılara burs veren ve namaz yerine baleyi tercih eden misyoner Türkan Saylan – Banu Avar.

Puzzle taşlarını birleştirdiğimizde, gerçekten çok düşündürücü…

KAYNAK:

[1] Hikmet Feridun Es, Hayat Dergisi, 1957.

--------------
Kemalist olduğu kadar da bilgili bir kişidir. Kaliteli birçok kitabı raflarda yerini almıştır.

Böl ve yut kitabı kişisel önerimdir. Okuyunuz.
https://scontent-frt3-1.x...7f6f34e84&oe=57FEADF9
televizyonların onun gibi dobra, kültürlü ve kaliteli bir kadına ihtiyacı var. umarım ekranlara geri döner.
Cok guzel fikirleri olan kadin. Her yazisini dikkatlice okuyorum.
Amerikaya olan düşmanlığı çin, rus soytarısı olmasına sebebiyet vermiş menopoz teyze.
hala "aşırıya kaçmış" diyenlerin bir kelime bile fazla söylediğine şahit olamadığım başlıktır.
ananın amı diye bir küfür vardır, siz rabia ananıza yorun gari.
karı, karı diyerek ne bok olduğunuzu da belli ediyorsunuz
sözlükteki gerizekalı sayısını kabak gibi ortaya seren başlıktır aynı zamanda.
çünkü gerizekalılar, yanlış ve adaletsiz olana bodoslama ilerlerler, sizin gibi yani.
halep kuşatmasının kırılmasına en çok bu ve tayfası üzülmüştür. Nasıl üzülmesin hem komplo teorileri yıkıldı hemde destekçisi olduğu eli kanlı katillerin karizması çizildi.

umarım bu ve tayfası kırımın güney azerbaycanın doğu türkistanın kazanın bağımsızlığa kavuştuğunu
destek aldıkları emperyalist ve türk düşmanı devletlerin Türk'ün hıncı karşısında yerle bir olduğunu görür.
bu çok bilmiş hanımın ne zaman Türkiye tarafında yer alacak merak ediyorum.
istediği tek şey Türkiye mili egemenliğini korumasın kafasına vurulup her istenileni yapsın. Rusyanın iran'ın orta doğuda çıkarları zeval görür kaygısıyla yaşıyor ve Türkiye'nin mili duruş göstermesinden rahatsızlık yaşıyor.şimdide cerablus harekatını batıya bağlamış ne işi var diyor!

bunun beyan ettikleriyle Yunan uçaklarının attığı hain Çerkez Ethem'in beyannameleri ile Çin Uçaklarının attığı"Teslim ol kardeşim Ahmet teslim ol!" paçavraları arasında ne fark var? amaçları Türk ulusunun özgüvenini kırmak moral-motivasyonunu alaşağı etmektir.
Bu sıralar doğru söyleyen herkesi bu köyden koyuyorlar o yüzden cahiller tarafından kovulması "hain" benzetmesi yapılması gayet normal.
Banu avar galiyev ruhlu rus çocuğudur. kendisini Türklük abidesi olarak lanse edenler net ermenidir. bugüne kadar neyi doğru söylemiştir ayrıca merak edilir.
ağaca bakarken ormanı kaybetmeyen yazar/gazeteci.
Fikirleri bana en dogru gelen gazeteci. Kendisi cok donanimli bir bayan.
milliyetçiliği rusçuluktan ibaret felaket tellalı.
fikirleri özellikle dünya medyasında oynanan oyunları anlatması çok ilgimi çekerdi. şimdi bu nedir beyler bayanlar? halbuki güvenirdik kendisine.https://galeri.uludagsozluk.com/r/1288660/+ çok hayal kırıklığı oluşturmuştur.
edit: yada fanları tarafndan açılmış hesaptır.
kimseye yalaklanmaz gerçek neyse dan diye söyler.
Dün ankara kitap fuarında konuşma yapmış ve kitap imzalamıştır. Eğer satıştaki kitapları bitmeseydi 3 saat süren imza kuyruğu bir 3 saat daha sürerdi herhalde.
http://www.youtube.com/watch?v=NtHb76rDa3E
hayalperest.
anlattıkları uçuk bile olsa delillerini ortaya koyar. CHP ve MHP'nin ittifak yapıp Ekmeleddin ihsanoğlu'nu aday gösterdiği yıllarda AKP'de başkanlık için HDP ile anlaşmaya çalışıyordu. O yıllarda Banu Avar durumun tersine döneceğini söylemişti, sadece bu değil baya doğru çıkan tahminleri oldu. Kulak vermek lazım bu kadına.
"başkanlık sisteminin derin gerçekleri" ve "referandumun perde arkası" adlı iki belgesel ve ya yazı yazmasını çok bekledigim ve ilerde tutuklanıp cezaevine atılırsa daha da çok kehanetlerine sıkı sıkıya inanacağım insandır. yandaşlıgin gerçeklerin önüne geçtigi son zamanlaeda adeta bulunmaz bir hint kumasidir!
Çok samimi bulduğum bir gazeteciydi, ta ki; zaytung haberini ''bakın neler oluyor? Neler dönüyor?'' diyerek servis edene kadar.