bugün

ben bir deistim.tüm müslümanlar islamı kanıtla diyince tanrının varlığını kanıtlamaya uğraşıyor.ben tanrıya inanıyorum sadece islam'ı kanıtlayın.
Kapı gibi kuranı Kerim var.
Oh be birini daha müslüman yaptım. Cennete gidecem kesin.
Kanıtlayamam, çünkü islam yalan.
Sana hiçbir şey kanıtlamak zorunda değiliz. Herkesin inancı kendine.
bana doğru yolunuzu ve barışı göstermeyecekmisiniz.birde müslüman arkadaş hiç kuran mealini okudun mu.
yaptıklarına bir karşılık ve allahtan caydırıcı bir müeyyide olmak üzere hırsız erkek ile hırsız kadının ellerini kesin. allah, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.(maide 38)

haram aylar çıkınca bu allaha ortak koşanları artık bulduğunuz yerde öldürün, onları yakalayıp hapsedin ve her gözetleme yerine oturup onları gözetleyin. eğer tövbe ederler, namazı kılıp zekâtı da verirlerse, kendilerini serbest bırakın. şüphesiz allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.(tevbe 5)

arzu ettiler ki kendilerinin küfre saptıkları gibi siz de sapasınız da beraber olasınız. bu sebeple, onlar allah yolunda hicret edinceye kadar içlerinden dost edinmeyin. eğer bundan yüz çevirirlerse, onları yakalayın ve bulduğunuz yerde öldürün. onlardan ne bir dost edinin, ne de bir yardımcı.(nisa 89)

bozgunculuk çıkarmaya çalışanların cezası; ancak öldürülmeleri, yahut asılmaları veya ellerinin ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi, yahut o yerden sürülmeleridir. bu cezalar onlar için dünyadaki bir rezilliktir. ahirette de onlara büyük bir azap vardır.(maide 33)
Bir yaratıcı varsa o yaratıcının kurduğu bi düzen vardır muhakkak. O düzeni sağlayan kurallar bütünü de dindir. O din de hak din olan islam'dır.
Allah hidayet etsin.
hak dini islam'a kadar biraz iyi gidiyordun.
görsel
Sen gerçekten bir yaratıcıya iman etseydin zaten alemi boş bırakmayacağını bilir itaat ederdin. Akıl vermiş otur incele ne işin var. Bilmek ile tanımak arasında çok fark var. Kim (hangi din) allahın birliğini yani zatından başka ilah olmadığını beyan ve ifade ediyorsa o din cenabı hakkın gerçek ve doğru dinidir. Allah katında din islamdır.

Neden allah saltanatına ortak edinsin ki? En yüce kuvvet kudret izzet azamet ve kibriya sahibi iken? Din allahtan gelmeli değil mi? O halde din de ortak kabul etmez şayet allahtan geldiği üzere ise. Yani hüküm allaha aittir. Aynı zamanda rasulünün tebliğidir. O halde dinin emir ve yasakları değişmiş değiştirilmiş olanlar nasıl gerçek olabilir ki?
ben sadece islam'ı kanıtlamanızı istiyorum.verdiğiniz bilgiler sadece tanrının varlığına dair.islam için yorumlarınız biraz gerçeklikten uzak kalıyor.
yaptığın bu açıklama sadece durumdan kaçabilmek için.bırak ne yaparsa yapsın öteki tarafta yanacak gibi bişey.
ben tanrıyı sizinki gibi birşey olarak da görmüyorum.islami tanrı kanıtlamanız gerekecekti sonuçta 7bin tane tanrı var ben size kolaylık sağlayıp islam'ı kanıtlayın dedim.
Yok bilader bu işin ispatı mispatı. Kuran'da önerilenler şunlar;

“Bu Kur’an Allah’tan başkası tarafından uydurulmuş bir şey değildir. Ancak kendinden önceki kitabı doğrulayan ve o kitabı açıklayandır. Onda şüphe yoktur. O âlemlerin rabbin-dendir. Yoksa “onu Muhammed uydurdu mu diyorlar? De ki: eğer sizler doğru iseniz, Allah’tan başka, gücünüzün yettiklerini çağırın da hep beraber onun benzeri bir sure getirin” (Yunus: 37-38)

“Yoksa onu kendisi mi uydurdu diyorlar? De ki: Eğer bu davada sadık iseniz Allah’tan başka güvendiklerinizden, çağı-rabildiklerinizi çağırın da Kur’an’ın misli on süre getirin. Velev ki haberleri uydurulmuş olsun, sadece belagatine benzer olsun” ( Hud: 13)

“De ki: Andolsun ki, bu Kur’an’ın bir benzerini ortaya koymak üzere insanlar ve cinler bir araya toplansa, birbirine destek de olsalar, onun benzerini ortaya getiremezler” (isra: 88)

“Eğer kulumuza indirdiğimiz Kur’an’dan herhangi bir şüpheniz varsa ve iddianızda sadıklar iseniz. Allah’tan başka bütün şahitlerinizi çağırın da haydi onun benzeri bir sure getirin. Eğer bunu yapamazsanız, Kur’an’da ki bir sureye benzer bir sure getiremezseniz ki bunu asla yapamayacaksınız, o halde odunu insanlar ve taşlar olan ateşten sakının. Çünkü o, kafirler için hazırlanmıştır”( Bakara: 23-24)

Begenmiyorsan hayırlı deistler.
yaptığınız en bilimsel açıklama buysa ben yoluma devam ediyorum.
imanmı edicen?hz.musa da kanıtladı firavunun büyücüleri yanında iman ettiler ama firavun iman etmedi.felsefe işlerini bırakın ölüm nefes kadar yakınımızda sonrA çok geç olur..hayat kısa.
Bu fikri ifadeyi sunan şahsın, yüce allahın açık delillerini görmesine rağmen iman edip etmeyeceğini nereden bilelim ki? Delil getirsin koysun orta yere. Desin ki ben şöyle şöyle iman edicem kesin delilim de bu. Ya yalan söylüyorsa? Ki bana kalırsa öyle. Bak ebu cehil hz peygamberi (sas) gördüğü mucizelerine şahit olduğu halde iman etmedi. Biz o kadar kuvvetli de değiliz ki. Gücümüz yetmez hem de hidayet allahtandır. Ya iman ettikten sonra topukları üzerinde geri dönerse? Öyle ya o da var. Hem sonra sen kimsin ki islam sana bir şeyler kanıtlamak zorunda olsun? Ciğerin kaç para senin? Hay hay emredersin bâşüstüne.

Yalnız nedense bu şark kurnazları hep ortadoğudan çıkmakta. Evet delilin ne? Nerden bilelim senin iman edeceğini? Senin zorun imanla filan değil. Kelime oyunlarıyla küfrünü örtüp aklın sıra alçakça sahtekarca iman ehlinin aklını bulandırıp kumpas kurmaya çalışıyorsun Sen. Sen adi sahtekar düzenbaz yalancının tekisin çünkü delilin melilin yok orta yerde. Olamaz da.
bir soru;
yaradan, sadece Dünya gezegeni üstünde canlı varlıklar yaratmamış ise, diğer gezegenlerdeki ve diğer güneş sistemi benzeri sistemlerdeki canlılara da yine "islam" dinini mi esas din kılmıştır ?
inançlar dogmadır. hiçbir akıl tanrıyı salt akılla algılayabilecek biyolojide değildir. islam, hristiyanlık, musevilik,hinduizm, budizm, şamanizm veya paganlık...
hiçbirinin kesinkes doğru olduğu yargısına varılamaz, bu aptallıktır. çünkü din yarattığı veya toplumun yarattığı çelişki ile aklın sınırlarında gezinir, bazen sınırları aşar. ya ilahi bir güç, tanrı tarafından tasarlandığına ve gerçek olduğuna inanırsın ya da insanın, toplum ahlakını sağlamak için uydurduğu sistematik bir düzeni dersin inanmazsın. gerek mantıklı, akla uygun gelir kabul edersin ve buna uygun yaşarsın ya da birebir uyumlu bir kanıt bulamadığın için reddedersin. her inanca saygı duymak gerekir.
bilim neyi ispatlamış ki bunu ispatlasın. Kanun denen varsayımların üstüne kurulmuş bir bina. Yarın bir gün birisi kütle çekiminin başka bir hikaye olduğunu söyler elinde çöp formüllerle teorilerle kalırsın. Takır takır çalışan nükleer tesisler var daha ortada teorisi yok aq.
iyi de birader ben bir deistim islam gerçek bir din değildir diye iddia eden de sensin kendine göre... Evrensel kuraldır; iddia eden iddiasını ispatla yükümlüdür. Ee hal böyleyken kendi kendine gelin güvey olup hadi bana ispat edin diyorsun? Hem sen kimsin ki biz sana bunu ispat edelim git neye inanacaksan ona inan dingil. Bu kafayla iyi deist olmuşsun valla. Ben deistleri daha aklı başında insanlar zannediyordum.
bakın arkasını görmediğiniz bir duvarın, arkası hakkinda bütün tahminlerinizinsadece oda belki, biri dogrudur. bütün bu kainati yokdan var eden size bu şekilde inanacaksın diye emretmiş. bak rica demiyorum. emretmiş. inanmazsan sonucuna katlanırsın demiş. dogru sözlülüğü güvenirliği düşmanları tarafından bile bilinen peygamberler, evliyalar embiyalar hepsi bu dini mübini islam ile şereflenmiş. mujdelemiş. mucizeleriyle kör gözlere parmağını sokmuş. sen hala odunumun çırası diyorsan yapacak bisey yok. iman etmek gorunmeyene inanmaktır, mükafatı ise görülmemişi görmektir.
"şüphesiz gerçek islam bu değil"

kanıtladım. nasıl olsa öne sürecekleri yegane argüman bu.

böyle birşey nasıl olabilir? diye sorduğun her an karşına bu çıkacak.
Talebin sacmaligini bir yana birakiyorum, talebin dile getirildigi mecrayi da (sosyal medya/sozluk) , talep sahibinin ne kadar yanlis bir yolda oldugu ve/veya talebinde samimi olmadigi sonucu cikiyor ki, neresinden tutarsan tut, elinde kalan bir vaziyet.
Kardeş, tam metinle gel;
-Hangi islam? Benim bildiğim mi, senin bildiğin mi? islam hakkında ne biliyorsun?
-Bildiğin islamı nerden öğrendin?
-Deism hakkında ne biliyorsun, deist oluşunu tanımla.
-Deism neden sana daha çekici geliyor? Kuramının, görüşünün en iyisi olduğuna emin misin? Evetse neden?
-Bildiğin islamla deismi karşılaştır, kanıtlarınla konuş.
-Dünyada kaç deist var ve kaç müslüman var?
-islamın yayılma hızı ve deismin yayılma hızını karşılaştırabilir misin?
-islamın en doğru din olduğuna neden kanıt istiyorsun? Çıkış noktan nedir? Bir sebebin olmalı, yoksa bir sebebin yok mu? Müslümanlar ALLAH sözüne inanıyor, sen neye inanıyorsun?
-ALLAH a nandığını söylüyorsun, ALLAH 'sizin için din olarak islamı seçtim' diyor. Bundan haberin var mı?

Edit: itinayla soru sorulur. * )
Ayetler var ayetler diyerek kanıtlayabileceğim iddiadır.

Ha bir de şu var; inanmayanın anası babası ölsün. Hadi bakalım ben diyeceğimi dedim inanmayın da görün.