bugün

resmin daha büyük versiyonu için;

http://img99.imageshack.u...9/5679/babaokulmi4jh0.gif
başka bir şehirdeki üniversiteye gidildiğinde ilk iki hafta sonunda aileye açılan telefonun açılış cümlesidir. daha sonraları bu ifade sınavlarım derslerim var gelemem babaya dönüşür. bir süreçtir yaşanır.
(bkz: hay aklıma köpek sıçsın)
kendi kararlarını dahi kendi veremeyen bir insanın düşüncesi, sanki babası için okuyor. okumanın ve elindekinin kıymetini bilmeyen insandır bunu diyen. babasının birşey yapmasına gerek kalmadan okulu bırakanlara da rastlanabilir. yıllar sonra yaptığının cahillik olduğunun farkına varır ama artık çok geçtir. (bkz: kafayı duvarlara vurmak)
baba beni okuldan al kampanyasında toplanan bağışlar ile okuldan alınan yavrulara çeşitli seyyar tezgahlar yaptırılacaktır.
istanbul'da, çoğu birbirinden beter hale gelmiş ama medyanın ve sevgili bakanlığın bundan bihaber ve bigane olduğu genel liselerde okuyan, daha doğrusu okumaya çalışan, aklı başında öğrencilerin, en azından içsel, feryadı...
sadece okuyarak adam olunacağına inanılan ülkemizde okuyarak adam olamıyacağını anlayan gençlerimizin başlattığı hayali eylemdir. bu çocuk bir an önce hayata atılmak arzusundadır.
elektronik mühendisliği öğrencisinin ağzından düşmeyen sözcük grubu.
bu aralar okuldan bezmiş öğrenci sözüdür. şiddetle desteklemekteyim.
üç gecedir aralıksız proje yetişitirmeye çalışan gözleri kanlı uykusuz ve şuursuz öğrencinin feryadı. babanın cevabı muhtemelen şöyle olacaktır: ben sana dedim sınıf öğretmenliği yaz diye..
Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Tunceli, Kars , Iğdır ve Muş ...Doğu ve Güneydoğudaki toplam 7 ilde tam 1249 okulda eğitim yapılamıyor. Çürümeye terk edilen okullarda ne öğrenci var ne de öğretmen . En çarpıcı rakam Sivasta. tam 725 okul kapalı durumda....
Al beni okuldan Baba...

izmir'de okullar gasp, hırsızlık ve uyuşturucuya karşı tek tek polis ekiplerine zimmetlendi...

Soyulmadık okul kalmadı. Yöneticiler, okullarını hırsızlardan korumak için çareyi demir parmaklık yaptırıp, alarm taktırarak......
Okuldan al beni Baba

Bolu, Adapazarı, Düzce, Kocaeli, Yalova ve şimdi de Bingöl. Depremde en çok zarar gören yapıların başında yine okullar geliyor. Bingöl'de yaşanan depremde Çeltiksuyu yatılı okulunda onlarca çocuk hayatını......
"Beni okuldan al baba"...

Cep telefonlarıyla gizlice çekilen, sınıflardaki öğretmenlerinin öğrencileri dövdükleri, küfür ettikleri ya da öğrencilerin kendi aralarındaki akıl almaz şakalar ve kavgalar, intihar şovları "http://www.youtube.com"; adresinde yayı.....
Al baba beni okuldan...

Adana'nın Kozan ilçesinde kendisini terk eden sevgilisi Tuğral Ülger'i (16) sınıfta, ders sırasında tabancayla vurarak öldüren liseli S.M. (16) xxxxxx Lisesi'nde 27 Nisan'da Biyoloji dersi sırasında göğsüne tek kurşun ....
"Baba okuldan al beni"...

Mersin'de üniversite öğrencisi Kerem Onur Orhan'ın katil zanlısı Mehmet Onur Horoz, cinayeti kan görmek istediği için işlediğini ve ...

Antalya'da ilköğretim okulu öğrencisi Ç.T.'ye (13) tecavüz eden 2 lise öğrencisi ile tecavüzü cep telefonu kamerasıyla görüntüleyen 4 liseli gözaltına alınd....

Okulda olmak, okullu olmak ayrıcalıktı bir zamanlar. Güvenlikteydi çocuklar... Evde olmasındansa okulda olması daha sağlıklıydı çocuklarımızın... Bir heyecan ile sabahları kalkılır kahvaltılar yapılır, beslenme çantaları hazırlanır ve güle oynaya gönderilirdi çocuklar evlerden okullara... Ağızlardan çıkan tek kelime "başarılardı" o zamanlar.Peki ya şimdi? Türlü türlü dualar ile okullara gönderilen, korku içinde, acaba sağ salim dönecek mi kuşkusuyla okullara gönderilip bi nevi ateşe attığımız çocuklarımız... Sahipsiz, risk altında, ölümle oyun oynayan çocuklarımız... Eğitim için verip, cenazelerde teslim aldığımız, cezaevlerine gönderdiğimiz, dünyası karartılan, uyuşturucu bataklığına saplanan, cinsel sapkınlıklara maruz bırakılan çocuklarımız…Solgun, mutsuz, suskun, tedirgin yüzler... Haraçlara bağlanan, ölümle tehdit edilen, bazen tehditle kalınmayan(!) uyuşturucunun gölgesindeki çocuklarımız...
Tek haykırışları,
"ya temizleyin okullarımızı ya da AL BENi OKULDAN BABA" ...
"baba servis kaza yapmış necip amca gelemicekmiş , beni okuldan al" diyerek cümlenin tehlikeli olmadığını gayette güzel aile içi bir dialog olduğunu yazmaya çalışan adamız biz.
"haydi kizlar okula" kampanyasi karsisinda harekete gecen erkek ogrencilerin tepkisidir.
Sonuc olarak, kampanyayi sonuna kadar destekliyoruz, babalarimiz bizleri okuldan alsin ve kizlarini gondersin bi zahmet. Gerekirse ev beyi olmaya bile haziriz.
kocaeli üniversitesine gidip, 2000 yılında köseköy yöresinde bir liseden bozma yerde hazırlık okuyup, anıtpark yerleşkesine devam edip orda mezun olan arkadaşlarına el salladıktan sonra, umuttepe kampüsünü de görüp, 70 yıllık ortalama ömrünün 10 da birini bu uğurda harcadıktan sonra kafada oluşan cümle. ki cümle ve baba artık bu durum karşısında yetersiz kalmıştır, olay psikolojik savaşa dönüşmüştür, ama kazanan yine babalara gelen genç arkadaşlar olmuştur. - hikayesinde anlatılmaya çalışılmış ama zamanında bu olay yoktu, ben bilmiyodum tadında gerçekleşmiş, sevimli kampanya.

(bkz: erken teşhis hayat kurtarır)
baba beni okula gonder kampanyasina karsi sehirli veletlerin baslattigi mizahi kampanya...
(bkz: Baba beni okuldan al lan Allahsız)
kendisini sanayide yıpratmak isteyen kişidir.
- baba beni okuldan al.okulmak gitmek istemiyorum gezmek eğlenmek,günümü gün ekmek istiyorum okula gitmezsem çalışmakta istemiyorum sanayide.*
+ kuzey kuzey kalk sabah oldu yavrum hadi okula geç kalacaksın.ne sayıklıyorsun sen öyle?
- ee şey yok bişey baba güzel bi rüya görüyodum.*
ailenin eğer uyar ise, çocuğun okula gitmediği her gün için 10 ytl ceza alacağı cümle.
3 senelik liseyi 5 sene de bitirmek zorunda kalan öğrencilerin söylediği tümce.
böyle bi kampanya başlatsalar en başta ben olurum yeminle.
alsın da işsiz kalın, sonra baba beni berberden al dersiniz. pis ergen liseliler.
şahsen benimde yürekten desteklediğim kampanyadır.
çok değil 4-5 saat önce yalvardım. hatta istediğinizle evlendirin ses çıkartmam dedim yine paketleyip yolladılar beni bu lanet şehre...
sokakta ergenlerden yahut ilkokul çocuklarından duyunca, tutup yerden yere vurma isteği uyandıran cümle.