bugün

ayrılıklardan sorumlu olan tek mekan , dönüşlerin ise ilk habercisi... ayrıca büyük bir cesaret örneği göstererek isminin melek oldugunu öğrendiğim aştideki koltukların can yoldası mudavini olan kadınla konusma şahit olan mekan.
Ankaranın termınalı.. orası bıle ankaranın kendısı gıbı kasvetlı..Bı daha gıtmek kısmet olmasın ınsallah denilen yerlerden bırı...
murat karayalçın'ın büyükşehir belediye başkanlığı zamanında inşa edilmiş ancak efsanevi belediye başkanımız melih gökçek'in kurdelesini kesitiği, tartışmasız türkiye'nin en iyi otobüs terminalidir.
karmaşıklıklar ve karışıklıklar ülkesi.
"... aksi takdirde cezai işlem uygulanacaktır." diyen anonsa sinir olduğum teminal. Ya tamam sözcük "uygulanacaktır" diye yazılır. ancak aynı sözcük "uygulanıcaktır" diye okunur.
(bkz: türkçe yazıldığı gibi okunan bir dil değildir)
kavgalarıyla ünlü ankara şehirlerarası terminalidir, her terminal gibi; çığlıklar, vedalar, kavuşmalar, sevinçler, acılar, telaşlar taşır.
bayram arefelerinde mahşer yerini andıran bir görünüme sahip olan kalabalık otogar. koltukları da oturunca kayan cinstendir. *
saat 24.00'a kadar otobüsümü bekleyeceğim yer. burdan asti'ye yakın olan insanları 2 lafın belini kırmak için çağırıyorum.

(bkz: ankara da tanıdıgı olmayan yazarlar)*
maşti isminde bir de ekürisi olan işletmedir.
genelde; gençliğin ilk dönemlerinde yapılan gece kaçamaklarının son bulduğu yerdir(tehlikelidir, ama o da heyecan verir insana)
istanbul'a dönenler için, ankara'nın en güzel yeri.
taşti'ye* ismi için ilham kaynağı olan ankara otobüs terminali
banklarında uyursanız cildinizin ağır kutulardan çıkan patır patır patlayan naylonlara* döndüğü terminal.
kahvecinin yardığı yerdir. gezerler arabayla, çay, kahve, zırt pırt satar.. birgün durdu "çay içermisiniz" dedi, ben de (gitsin diye) "cappuccino var mı?" diye sordum. "olsa alır mıydın" dedi.. "evet" dedim olmadığından emincesine. varmış.. almak zorunda kaldım ayıp olmasın diye..
bir dahaki gördüğümde White Chocolate Mocha soracağım.. starbucks fiyatına itelemezse yeminle alırım..
afedersiniz ama gavur amı gibi yanan terminaldir. akşam vaktinde otobüs beklerken sigara içecekseniz, taksilerin beklediği tarafa çıkıp için. 17'deki güneş bu kadar mı yakar adamı. ama yine de seviyorum seni.
dıştan güzel,içten beterdir. yakanıza yapışan otobüs firma çalışanlarından adım atamazsınız, beraber yürümeye falan başlarsınız.iyi de olur aslında, arkadaş olurlar.ankara ruhundan farklı bi yerdir aşti'miz.
firmaların şehir içi servisleri bulunmayan otogardır ancak şehir içi servisleriyle ilgili pek bilinmeyen bir gerçek vardır. eğer gece 12'den sonra aşti'ye gelmişseniz, son ankaray'ın kalktığını anlayıp " ulan şimdi çankaya'ya, batıkent'e vb. gece tarifesi 40-50 lira geçirir bu taksiciler " diye üzülmeyin. hemen zemin kata inin, sırf bu saatteki yolcuları mağdur etmemek adına düzenlenmiş şehir için servise binip gideceğiniz yere en yakın istikamete gidin. en azından alternatifsizseniz taksi paranızı yarıya düşürecek kadar yakın bir yere gitme şansınız olur. bu bilgiyi eşe dosta yayın. aşti'nin neden bu konuda müşterilerini hiç bilgilendirmediklerini sorgulamayın. çok paranız varsa kasmadan direkt taksiye binin.
istanbul esenler otogarından en az 10 kat daha temiz, 10 kat daha düzenli olan, beşevler tarafında bulunan ankarara şehirlar arası otobüs terminali.
hafif raylı metro sistemi ankaray 'ın son durağıdır. içinde küçük bir market, bir sürü büfe, birkaç tane lokanta, 4-5 tane tuvalet, emanetçi, işporta usulü kitap satılan yerler, giysi,telefon incik boncuk satan mağazalar, vakıfbank şubesi ve neredeyse tüm bankaların bankamatikleri bulunur.
emanet 1 ve emanet 2 adında iki adet büyük emanetçisi olan ankara ili otobüs terminalidir. bu emanetçiler terminalin her iki ucunda olduğu için emanetinizi hangi emanetçiye bıraktığınızı iyi bilmeniz tavsiye olunur. tersiniz dönerse göt olma riskiniz yüksektir.
bugün bayram için evime döneceğim sırada gördüklerim üzerine ohaaaa dediğim yer.

ben otobüsümü beklerken ankara'nın o göt donduran soğuğunda, otobüslerden 3 tanesi yanyana dizilmişler, yanlarından hiçbir otobüs geçemiyor. gören de formula 1 yarışı falan sanar heee. anam o ne lan? otobüsler aynı ayna aynı yöne doğru son sürat hızlanıp insanların da yola fırlayabileceği alana doğru ilerlediler ve durdular. herkes şaşkın şaşkın birbirine bakmakla yetindi...

(bkz: bu da böyle bir anımdı)
(bkz: neler diyorum ben yaaareabbim)
bana eski sevgilimi hatırlatan yer...
türkiyenin en modern şehirler arası otobüs terminali. istanbul gibi türkiyenin kalbi olan bir şehrin sahip olduğu -ki bunlar esenler ve harem - terminalleri görünce çok daha iyi anlaşılmaktadır.

modernlik hususunda atatürk havalimanı ile yarışabilecek ölçüdedir.
gece yolculuğuna çıkmak ve sabaha doğru aşti'ye inmek herkese tavsiye olunur. o otobüsten indikten sonraki an kadar insana zevk veren hiçbir şey yoktur herhalde.
ankaranın sokak da kalan vatandaşlarının barınma sorununu çözen yegane yerlerden birisi başka bir yer bilmiyorum. cahilliğime verin.