bugün

bildiğin basılmışsındır. karşındakine bu durumu nasıl ifade edeceğini düşünürken hem zaman kazanmak istiyorsundur hem de karşındakini sakinleştirmek. genel de bu çaba sonuçsuz kalmaktadır.
kuyruklu bir yalanın atılacağı andır.
(bkz: çarbambanın gelişi salıdan bellidir)
yalan için vakit kazandıran replik.
(bkz: az sonra)
yabancı filmlerin vazgeçilmez repliğidir. delikanlı bilerek ya da bilmeyerek bir olaya karışır. olayın üstüne gelen hanımefendi daha ne olduğunu anlamadan notu verir, çeker gider. arkadan koşturan adam da bağırır;

"açıklayabilirim"

hamiş: ah be güzelim, açıklayabilirm diyene kadar, o benim teyzem falan desene. izleyiciyi ekrana bağlama teknikleridir bunlar, kanmayınız.
erkek, açıklayabilirimi sıklıkla; "allah belanı versin hayvan herif"ten önce kullanır. belaya dair temenniyi alır, konu uzar, hır çıkar.

kadın, açıklayabilirimi kullanmaz. direktoman açıklar, yedirir, konu kapanır, hayat bayram olur.
- soruyu çöz bakalım kamilcan.
+ şey, hocam, ben...
- kamilcan! soruyu çözmeni bekliyorum.
+ hocam, benim yerime başkası çözse olmaz mı?
- kamilcan, yerine otur, bitti, kendine başka bi...
+ hocam, açıklayabilirim!
"ay ken ekspleyn" diye söylenince daha hoş olan toparlayıcı söz.
"sıçtım birazdan sıvayacağım." ın kısa biçimidir. bir sorun varsa hiç üzerine gidilmemeli az beklenmelidir. ne söyleneceği üzerine bir miktar düşünülmelidir; gerekirse notlar alınmalı bir makale hazırlanmalıdır. düzeltme çabasında bulunmadan önce bu makale iyice tahlil edilmeli, üzerinde ciddi bir çalışma yapılmalı ve hazırlanan sunum sevgili, anne, baba, kardeş vs. kime açıklama yapılacaksa sunulmalıdır.**
herşeyi açıklayabilirim
ben çaldım saç tellerini
cebinden çıkarıp kenara koyduğun
son naneli şekeri

ısrarla gözlerine bakıp,
farkedip de tatlı tatlı güldün ya
çıkan her ışıltıyı ben çaldım
özledikçe seni çıkarıp bakıyorum
ısınıyorum
" aslında açıklayamam " demektir.
tekrar gelseydim sözlüğe bunu nick olarak alırdım kesin.filmlerin, dizilerin vazgeçilmez lafzıdır bu.
"ama yer misin bilemem" şeklinde sürdürülmesi gerekendir.
(bkz: sandığın gibi değil)
(bkz: düşündüğün gibi değil)
söz dizelerinin başında yahut sonunda meşhur olmuş film, fıkra, öykü, roman cümlesi.
istisnasız, her şeyin göründüğü gibi olduğu anlarda kullanılır. (bkz: yanlış anladın) (bkz: göründüğü gibi değil)
hazırlan şimdi durumu kurtarmak için bildiğim bütün yalanları sıralayacağım demektir.
"ama söylediklerimin yüzde doksan dokuzu yalan olacaktır" diye devam eden cümlenin giriş parçası.
arkasından elli tane yalan gelecek olan cümle.
(bkz: yaz kızım iki yüz kilo çimento)
2000 model gençlerin artık kolay kolay yemeyeceği nadir cümlelerden biridir.
bununla karşılaştığımda, -asla! cevabını vermem kesindir.

gereksiz, geri zekalıca bir savunma cümlesi.
(bkz: bırakın açıklasın)
açıklayacak birşeyleri kalmayanların açıklaması.
Zaman kazanmak için kullanılan eski bir raplik şimdiki yıllarda komedi film , dizi ve tiyatrolarda kullanılan bir repliktir .
tek başına en kıl cümle.
(bkz: açıklayamadı)