bugün

açık öğretimle okunan lisenin genel adı. aynı zamanda normal lisede okuyan bir öğrencinin eğer çok büyük bir disiplin suçu işlerse * * * alabileceği en büyük cezadan (bkz: örgün eğitim dışına çıkarılmak)sonra okuyacağı lise.
kış aylarında pek çetin şartlarda eğitim gören öğrencileri vardır. kimi zaman yağmurda ıslanırlar, kimi zaman karın altında donarlar soğuktan. zordur açık lisede okumak, çok zordur.
kıçınızın okul sıralarında düzleşmesini beklemek yerine daha rahat bir öğrenim görme yoludur. fakat ilerde lise hayatınızı düşündüğünüzde aklınıza sınıfınızda yapılan güzel komik muhabbetler, piçlikler gelmeyecektir.
(bkz: bu kısım biraz sıkıntılı)
şuan sınavlarına 1 saatten az kalan öğretim sistemi.
öğrenim hayatıma oradan devam edceğim, eğitim sistemi.
lise son sınıfı tamamlayacağım eğitim sistemi.
kırsal alanlarda, özellikle maddi nedenlerden dolayı zamanında okula gidemeyen kızlarımız için eğitim fırsatı.
Bu sene 2.dönem sınavlara daha iyi çalışabilmek için geçtiğim lise. Sınavları var hafta sonu. 2günde mezun olucam işte daha ne.
Geçeyim mi bilemediğim lise. Bilgili arkadaşlar yardımcı olsun.
teog'da yeterli puan alamayıp, anadolu lisesi ve meslek lisesi kazanamayan, imam hatip'e de gitmek istemeyen on binlerce ergen'in kayıt yaptırması gereken liselerdir.

birkaç senedir tonla normal liseyi imam hatip'e çevirdiler, şimdi o imam ihtiyacından fazla şişirilmiş ve milyona ulaşan imam hatip kontenjanını dolduramıyorlar, imam hatipler boş, on binlerce genç de açık liseye, yani sokağa mahkum.

dünyada afrika'da bile olmayacak eğitim rezaleti şu anda Türkiye'de yaşanıyor.
imam hatiplerin fazla abartıldığına katılıyorum. Ama imam hatip liseleride belli bir taban puanı ile alıyor. Hatta teknik liselerden yüksek anadolu ile yarışır Vaziyette puanlar bunlar.

Ayrıca teknik liselerin puanları cok düşük. O puanı bile alamayan öğrenciden hayır gelmez. Varsın açıktan okusun en azından çalışıp para kazanır.
Bu yıl mezun olacağım lise. Sona yaklaştıkça korku ve heyecandan bunalıma sokan lise..
Yüz yüze eğitimde okulu bırakmış olan kişilerin, evinde kitap okuyarak, ders çalışarak dışarıdan okumaya devam ettiği lisedir.
Başta açıktan okuyup adam olunur sandığım, günden güne umudumun azaldığı müessese. Aslında çok güzel bir lise tutturmuştum ama sosyal fobinin gözü kör olsun.
şimdiki aklım olsa kesinlikle açıktan okurdum. hem çalışıp iş hayatına atılırsın, hemde sınavlara girerek okulu bitirirsin.
ama çok iyi çalışmak lazım. çünkü öğretmen yok.
çok ciddi, disipilinli ve programlı bir şekilde kitaptan çalışmak ciddi bir azim ve sabır sahibi olmayı gerektirir tahminimce.
öyle dışardan göründüğü gibi kolay olduğunu sanmıyorum.

ama valla güzel bir şey...
kızları güzel oluyor.
En az üni mezunları sözlükle takılmalıdır diye bir algı var.
Allah'ın izniyle mezun olacağım lisedir.

edit: 1,5 yıla yakındır mezunum ağalar :-)
dinen caiz değildir...
kitapları halk eğitim merkezlerinde ücretsiz dağıtılıyor.