bugün

klasik ogrenci repligi...*

ogrenci: abi bana az..
garson: tamam tamam otur ben getiriyorum..
ogrenci: hebele hübele???
aslında doğrusu az kuru az pilav bir leğen ekmektir. öğrencilerin ve işçilerin esnaf lokantalarında sıkça söyledikleri repliktir. burada amaç yemek yemek değil karın doyurmaktır.
öğrenci kesiminin cebine yük olmayan 3.sınıf lokantalardaki sipariştir. "az" anahtar kelimeyken, bedava olan ekemek en çok tüketilir.
yanında turşu yada yoğurt ile kombinasyonu tamamlayabileceğiniz, rahatsız olmamak için fazla yememek kaydıyla güzel yemek/yemekler çeşidindendir.
az aslında 1 bölü 2 gibi algılansa da, lokanta calışanları duygu sömürüsüne maruz kaldıklarından, 3 bölü 4 e yakın bir değerdir.
tipik öğrenci mönüsü* olduğu olan kombinasyondur. ilginç bir sanrıya da yol açmıştır. zira arkadaşlar hep dönerci abiye az kes diye sipariş vermiştir. kerrat cetveli de uzun süre "haskes" ya da "askes" diye bir yemek var sanmıştır.
insaflı lokantacılarca tabağınıza torpil geçilmesini sağlatabilecek cümlecik.
en kötü ihtimalle ekmekle doyarsınız.
"az" iyidir, öğrencilik yıllarımın zengin menülerinin oluşmasını sağlamış kelimedir. "az ıspanak, az cacık, az pilav". tam porsiyon olsa hem fazla gelir hem param yetmez(di).

az pilav vazgeçilmezdir yalnız, olmazsa olmaz.

koskoca sağlık bakanı bile "az ye o zaman, pardon az yiyelim" dedi. az sağlık, az milli eğitim bakanı çeek! Bunların da çoğu zarar netekim.
demesi bile tatli olan yemesi ise cok guzel olan ikili.
bu ikilinin servis edildiği esnaf lokantalarndaki masaların üzerinde bulunan ekmek dağlarına dikkat etmek gerekir. zira üzerinize yıkılıp yaralanmanıza sebebiyet verebilecek yüksekliktedir.
az para demektir.
4 lira.

pahalı lan.
en az 1 bilemedin 1.5 ekmek ile tüketilen menü.

tabi yaş 25'den sonra sade kuruya döner ekmek , pilav yoktur artık hayatınızda.