bugün

kaşıkla çok rahat yenilen çok şifalı bir meyve.

mirc serverlarında popüler olan kanal adı.
olsada yesek denilesi meyvedir.
az yenilen çok yararli meyve.
o güzel sari rengiyle adeta ye beni diyen meyve. tuzlanip yenilirse dahada güzel oluyor. eksi oldugundan illa limon sikmaniza gerek yok.
Yemesi zor bir meyve.
Kokusu, rengi güzeldir lakin o nasıl bir sertliktir? Çiğne çiğne bitmez, çene yorulur. Tam yeter artık yutucam dediğinde o tuhaf sertlik yutmanı da zorlaştırır. Taş yuttuğunu sanırsın bazen * yutarken yemek borunda bir yerlerde kalır öyle, 'gitmicem been' diye direnir. Sonra pes eder ve mutlu son.

Tadı için buna değer mi? Evet değer. *
kış aylarının en güzel meyvelerinden. ayrıca ayvayı yemek deyimi olumsuz bir anlam ifade ediyor ama ayva yemek bence baya iyi, güzel bi şey. atalarımız ara ara saçmalıyomuş galiba.. neyse...
Dünyada ayva üretiminde Türkiye birinci sıradadır. Yıllık üretim (2000 yılı) 100 bin tondur. ikinci Çin 85 bin ton, üçünçü sırada iran 36 bin ton, dördüncü sırada Fas 30 bin tondur.
Türkiye de en çok geyve de üretilir.
receli harikadir. ayva mayis basinda cicek acar. ta aralik ayina kadar havalar iyiyse agacta meyve olur.
bizimki oyle. cok guzeldir.

ne kadar cok sularsan o kadar sulu olur. bogazda tikanma yapmaz.
insanın içine oturandır.
Bu dunyada sevdigim meyvelerden biri.
Bayiliyorum ya. Tatlisi da en sevdigim tatli.
Bi de annem bana hamileyken gamzem olsun diye kilo kilo ayva yemis 9 ay boyunca. Sanirim ondanda etkilendim bilemiyorum cocuklugumdan beri cok severim.
iyidir güzeldir hoştur, büyük atamız ademde bundan yemiştir.
en çok ayva üretilen 10 ülke: (2012)
1-türkiye 135 bin 406 ton
2-çin 125 bin ton
3-özbekistan 80 bin ton
4-fas 46 bin ton
5-iran 36 bin 500 ton
6-arjantin 27500 ton
7-azerbaycan 27140 ton
8-ispanya 14000 ton
9-sırbistan 10795 ton
10-cezayir 10516 ton
https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Ayva
Susu sulu, ekşi, buruk tadıyla beni benden alan meyvedir. Haftalardır soruyorum manava yok diyo adam. Halbuki daha 1 ay önce komşunun bahçesinden yarı olmuş bir tane koparmıştım.
çekirdeğini de yediğim tek meyve.
düğünlerde, damadın sağdıçları tarafından damada verilen meyve.
her meyveyi yerim bir bunu sevemedim. o ağızda bıraktığı ekşi tada hiç bir zaman alışamadım.
Rengi sarı olan meyve. Evet.
ayva çiçek açmış yaz mı gelecek? gönül bu sevdadan vaz mı geçecek?
tansiyon hastasi degilseniz vitamini kabugunda, ıhlamurun icine ativerin.
ekmek ayvasini cok severim.
ama bir dilimini yiyene kadar diğerlerinin rengi degisiyor. üzüyor beni.
ulan aklıma araplar geldi. ayvaaa.
Olsa da yesek.evet.
görsel
1 yılı aşkın süredir yiyemediğim meyve. olsa da yesek. yurt dışında mango ananas çoh hoştir ama insanın canı ayva da çekiyor.
ekmek ayvası denilen bir çeşidi vardır ki kışın kırmızı şarabın yanına harika bir mezedir.
ayvayı yedin deyince neden bunu söyledi diye düşünülen meyve.