bugün

ayrılış

bakakalırım giden geminin ardından;
atamam kendimi denize, dünya güzel;
serde erkeklik var, ağlıyamam.
(orhan veli; aile, 1949)
ezginin günlüğü'nün sabah türküsü adlı albümünde hakan yılmaz'ın müthiş güzel söylediği şarkıdır ayrıca.
nadir göktürk kişisi tarafından bestelenmiştir bu şiir. iyi de etmiştir kendisi.
orhan veli'nin kısa, ama etkisi zamana yayılan şiiri.

(bkz: zamanın ötesine geçen şiirler)
orhan veli'nin iç burkan şiirinin ismidir. okudukça yüreğiniz törpülenir. saniyeyi uzun tutan şiirlerdendir.
ezginin günlüğü'nün çeyrek isimli 25. yıl özel tribute albümünde yüksek sadakat tarafından yorumlanmıştır.
orhan veli'nin en sevdiğim şiiri. az ve öz. liseye giderken ezberlemiştim bir gün lazım olur diye. ve bir gün lazım oldu; kendim okudum, kendim dinledim...
yüksek sadakat tarafından seslendirilen orhan veli eseri.
13 kelime, 5 noktalama işareti ile hayatın anlatıldığı orhan veli dizelerinin adı.
yahya kemal beyatlı'nın sessiz gemi şiiri gibi ölümü betimlediğini düşündüğüm bir orhan veli kanık şiiridir. yine limanı terk edip giden bir gemi vardır ve yola çıkan gemiyi durduramayan yaşamaya devam edenler.

nacizane çözümlemem:

bakakalırım giden geminin ardından: büyük bir çaresizlik... ölüm karşısında kimsenin yapacağı bir şey yoktur, bir gün gelecek ve her insanla tanışacaktır acı biçimde. ölüme yenilenler için ne kadar çabalamak istesen de elden gelen sadece kadere boyun eğip olanları kabullenmektir.

atamam kendimi denize, dünya güzel: ölümleri gördükten sonra; geride kalanlar ölenlerin yokluğunu tüm gücüyle hisseder belki kendileri de ölmeyi tek çare olarak bulurlar fakat yaşamak güzeldir. denize atlayıp limandan az önce ayrılan ölüm gemisinin peşinden gitme cesareti bulamaz o geride kalanlar, yaşamak güzeldir ölüme bilerek gitmekse cesaret ister.

serde erkeklik var, ağlıyamam: ölenlerin acısı her zaman içtedir, dışa gösterilmez. orhan veli sanki erkekler ağlamaz cümlesi ardına gizlenip bahane bulmuş ve acısını içine gömmüştür.
giriş müziği slumdog millionaire filmi soundtrack'i havası veren, güzelim şiire hakkını verememiş, yine de dinlenebiliritesi olan yüksek sadakat şarkısı..
Orhan Veli'nin az sözle çok şey anlatan şiiridir.

Bakakalırım giden geminin ardından,
Atamam kendimi denize,
Dünya güzel.
Serde erkeklik var,
Ağlayamam...
ezginin günlüğünün yanlış bilmiyorsam 1986 yılında çıkardığı sabah türküsü albümünde ilk parçadır ve harika yorumlamışlardır.daha sonra çok farklı bi düzenlemeyle yüksek sadakat yine ezginin günlüğü albümü olan çeyrek adlı albümde yorumlamıştır.tavsiyem orjinalidir.yüksek sadakatinki kötü olduğundan değil ezginin günlüğü yorumu iyidende öte bir çalışma olduğundandır yanlış anlaşılma olmasın.
ezginin günlüğü'nden dinlendiği zaman daha bir anlamlı olan orhan veli şiiri.
--spoiler--
bakakalırım giden geminin ardından,
atamam kendimi denize,
dünya güzel...
serde erkeklik var,
ağlayamam...
--spoiler--
giden gemi olsun be orhan veli...
ezginin günlüğü grubunun 1986 çıkışlı albümündeki yorum tam anlamıyla efsanedir.

http://fizy.com/#s/1gr1s2
"hürriyete doğru" albümünde de hüsnü arkan tarafından yorumlanmıştır, fakat "sabah türküsü" albümündeki hakan yılmaz yorumu tek kelimeyle müthiştir. insanın içine dokunur. bu kısacık şiir, her dizesi ayrı başlık olarak açılıp sayfalarca yazıyla donatılabilecek kadar doludur.
bakakalırız bazen.

http://www.youtube.com/watch?v=z48WSrPebgA
hem ezginin günlüğü'nün hem de yüksek sadakat'in tek kelime ile mükemmel bestelediği orhan veli şiiri.
(#18368514)