bugün

Bu film neden oscar almamis anlamadigim gibi bu zamana kadar neden izlememis oldugumu da anlamadim. Robert de niro'nun suphesiz en iyi oyunculuk sergiledigi film. Bazen duygusal bazen gulduren. Icinde ask dahil tum duygulari barindirabilmis nadir filmlerden biri. Kisacasi bi efsane.
Müthiş bir film. Hayatta sahip olduklarımızın değerini anlamaya da yardım ediyor.
bütün insanlığa verilmiş bir insanlık ve oyunculuk dersi.

üstadın en iyi oynadığı film -belki de en iyi rol yapılmış film.

Tamamıyla underrated ... tamamıyla....

erkek kadın herkesi hüngür hüngür ağlatacak seviyede bir dram.

izlemeden ölmeyiniz.
Efsane filmdir. Hakkında sadece 38 entry girilmesi fiyaskodur. Robert de niro abimiz müthiş oyunculuk çıkarmıştır. Ağlatır. Evet.
Robert de niro'nun insanı ağlatan filmi. Daha film başlamadan 'gerçek bir hikayeden alıntıdır' mesajını bir kadının soğuk sesinden duyunca ürpermeye başlıyorsunuz. Yanlış okumadıysam de niro raging bull filmi ile beraber en zor performansını bu filmde sergilemiştir. Ki zaten bu rolü oynamak epey zahmet ister.
başrollerinde robin williams ve Robert de niro nun yer aldığı güzel bir film.

konusunu yazmaya üşendim. bu iki yetenekli onuncunun yer aldığı film kötü olamazdan hareketle açın izleyin.
Şu kısmı ilgimi bi hayli çeken film.

“Bakışı, demir parmaklıklardan bakmaktan öyle yorgun düştü ki, artık daha fazla bakamıyor. Onun için sanki binlerce parmaklık varmış ve parmaklıkların arkasında dünya yokmuş gibi. sürekli daracık çemberlerde yürüyüp dururken güçlü uzun adımları, büyük bir isteğin felç olduğu bir merkez etrafındaki ayin dansı gibi. Sonra göz perdeleri sessizce kalkar ve bir şekil içeri girer, omuzların dar sessizliğinden süzülür, kalbe ulaşır ve ölür.”
eğer de niro sadece bu filmde oynamış ve bir daha hiçbir sinema filminde oynamamış olsaydı, gelmiş geçmiş en büyük aktörlerin en başındakilerden sayılmak zorundaydı.

bu filmde de niro´nun oynadığı rol, sinema tarihinin oynanması en güç rolüdür.

ve o çok ağır rolün altından nasıl kalkmış?izleyin ve kararı siz verin.

ve oscar dahil hiçbir ödül almadı de niro bu filmden.
bu zamana kadar izlememişim ne yazık.
izledikten sonra "hay derdimi sikeyim, benimki de dert miymiş?" denilesi film.
Her doktorun izlemesi gereken bir film.
Robert de niro ve robin williams gibi iki büyük ustanın oynadığı mükemmel film. Sinema severim diye geçinip filmin adını bile duymamış mallar var.
Robert de niro oyunculuğu filmi düşündüğümde ilk aklıma gelen, kesinlikle izlenmesi gereken bir film.
iyi ki tavsiyeye kulak verip izlemişim eski ama çok ta göz önünde olmamış bir film dramıyla olayları Gerçeklikle yoğurması kesinlikle bittikten sonra bile etkisinin devam etmesini sağlıyor.
Geniş yelpazeli, evrensel alt metni derin bir film.
şans eseri görüp izlediğim ve nasıl olur da bugüne kadar adını bile duymamışım diye kendime kızmama neden olmuş, süper ötesi gerçekten efsane bir filmdir. "underrated" kavramının tam olarak karşılığıdır bu film. benim için en iyi filmler arasında yerini almış bulunmaktadır. konusu ve oyunculuklara diyecek bir şey yok zaten.

bundan sonrası çok az da olsa spoiler içerebilir uyarayım.

--spoiler--

dediğim gibi konu süper. oyunculuklar tartışılmaz. film, bize farklı duyguları öyle bir tattırıyor ki... hem ağlayıp hem güldüm film boyunca. filmin gerçek hayattan olması da etkiliyor insanı. ve can alıcı nokta uyanıp verilen o tepkiler. ve sonrası tekrar uyuma...
aşk, dostluk her şey dozunda filmde. ama leonard'ın uyandıktan sonra tanıştığı o kız ... ilişkileri çok kısa olmasına rağmen çoğu aşk filminde saatlerce izlediğim sahnelerden çok daha etkileyici ve gerçekçiydi.

ve son olarak film üzücü bir şekilde beklediğimiz gibi bitmiyor. bu nokta da benim yıkılmama sebep oldu. zaten film boyu bakışmalarda bile ağlayan ben, filmin sonunda o tekrar uykuya dalmış, kontrolünü kaybetmiş insanları görünce ses çıkarmadım ama gözümden yaşlar hızlı hızlı aktı.

aklıma geldikçe hüzünlenmeme sebep olacaktır bu film. izleyelim izlettirelim.

--spoiler--
benim için , sinema tarihinin en iyi filmidir. bu filmden daha iyi bir film izlemek mümkün diildir.

en son gene izledim ve gene hüngür hüngür ağladım ...
Ağlatabilecek filmdir, oyunculuklar tavan yapmıştır. Aklıma geldikçe izlerim.
robert de niro ve robin williams'ın oyunculukların da zirveye ulaştığı filmdir.
filmin hikayesinin gerçek olması da ayrı etkiler insanı. tekrar tekrar izlenilen filmlerdendir.
bir kaç sahnesiyle one flew over the cuckoo's nest esintisi yaratsa da(olumsuz anlamda -da) unutulmayacak filmlerdendir. Hikaye özgün, Robert De Niro başta olmak üzere oyunculuklar ders vericidir. Kıyıda Köşede kalmış iyi filmlerdendir, sinema severlere tavsiye olunur.
ekimde düzenlenecek organizasyonda carl cox, adam beyer, carl craig , Richie Hawtin gibi isimlerin sahne alacağı dev organizasyon.

http://www.awakenings.nl/events/
kıyıda köşede kalmış olağan üstü filim.
17 ekimde yenisi gerçekleşecek enfes elektronik müzik festivali.

--spoiler--

Awakenings will rock the Amsterdam Dance Event with Carl Cox and his Global Radio show this night.

22.00 - 00.00 Charlie Hedges
00.00 - 02.00 Nicole Moudaber
02.00 - 04.00 Fatboy Slim
04.00 - 06.00 Carl Cox
06.00 - 08.00 Cristian Varela

Tickets 45 euro - ex fee

22:00-08:00

Gashouder, Amsterdam

--spoiler--

https://www.youtube.com/w...mbedded&v=xPVjwj2EWQs#!
robert de niro'nun sağlam performansıyla beni benden aldığı film. hakettiği değeri görememiştir maalesef. mutlaka izlenmeli.
öyle bir filmdir ki, -burada da bahsettim- (#8700737) değeri asla bilinmemiştir.
sözlüklerin en sevdiğim yanlarından biri işte bu. sayesinde bilmediğin çok iyi bir filmin/müziğin varlığından haberdar olup, izleme/dinleme şansı bulabilmek. izleyecek film seçerken de imdb nin top 500 listesi yerine ölmeden izlenecek filmler tadındaki başlıklara bakıp, birçok kişinin yazdığı, gözüme batan filmleri seçiyorum. ama bazen de bunun gibi sadece bir kere görsem de, birilerinin "hayatının filmi" unvanını almış filmleri takip listesine ekliyorum. geçen film izlemek için klasörü açtığımda çok önceden bir entryden görüp indirdiğim bu film gözüme çarptı. entry aklıma geldi ve izlemeye başladım. kimin yazdığını hatırlamıyorum ama iyi ki yazmış. film hakikaten çok iyi. gerçek bir dram. oyunculuklar mükemmel, özellikle de niro nunki. hakkındaki entry sayısına, yılına* ve çevremdekilerin filmi bilmemesine bakınca çok kıyıda köşede kalmış duruyor. izlemediyseniz mutlaka izleyin. bu entry de belki birilerinin izlemesini sağlar.
robert de niro'nun hep kıyaslandığı al pacino'dan daha geniş bir rol skalası olduğunu kanıylayan film. benim için al pacino başkadır ama de niro da olayı bitirmiş.