bugün

Türkçe'ye uyanışlar olarak çevrilmiş, robert de Niro* ve Robin Williams*'ın baş rollerde oynadığı, gerçek bir olayı anlatan, insanın içerisinde hayatın anlamına dair uyanışlar açığa çıkartan, oyuncu performansları, konusuyla izlenilmesi gereken, efsane film.
oyuncularında ** kalitesini belli eden film.
Awakenings, Robert De Niro ve Robin Williamsın kitaptan uyarlanma dram filmi ve Awakenings, Oliver Sacksın kitabıdır.
Beni ağlatma noktasına getirmiş tek filmdir. De Niro mükemmel ötesidir, senaryo, oyuncu, film hepsi Oscar almalıydı, sadece aday oldular... çok yazık. Hayatımda izlediğim en mükemmel filmlerden bi tanesi. Bunu sevmeyen filmden anlamıyordur dememe neden olan bir kaç filmden bir tanesi.
izleyen kişinin hayata bakışını değiştiren, sahip olduğumuz en basit şeyler için bile şükretmemiz gerektiğini hatırlatan mükemmel filmdir. robert de niro ve robin williams'ın performansları şapka çıkartılasıdır.
nedense yitip gitmis bir filmdir...ama ben halen hayret etmekteyim orada de niro´nun oyununa...de niro´nun bence oynadigi en zor roldür, ve o hastanedeki yemek salonundaki masada o kadinla konustugu sahnedeki ellerinin yüzünün parkinson hastaligi benzeri hareketler yapmasi...ben hollywood filmleri icerísinde , bu kadar zor bir erkek rolü görmedim. ve o rolün bu sekilde ifa edilebilecegini, de niro´nun onu nasil oynadigini görmesem, hic aklim kesmezdi.
ve de niro bu rolden hicbir ödül almamistir...iste orada dostlar soruyoruz...kardesim adam daha n´apsin yaw?...

bu filmi mutlaka bulun ve seyredin. ve mümkünse, alt yaziyla seyredin. siz de hayret edersiniz- belki siz taniyorsunuzdur da- "awakenings" filmini tanimayan o kadar cok adam var ki...

bence fiziksel sakatliklari canlandirmak, psikolojik durumlari canlandirmaktan, daha zor. bu filmde de niro ikisini birden oynar. iste sadece o filmde oynamis olsa bile robert de niro, sinema tarihine altin harflerle gecerdi. dedigim gibi, sinemaseverlerdenseniz ve bu entry i okuyor da o filmi seyretmemisseniz, kesinlikle tavsiye ederim. mutlaka seyredin.
robert de niro'nun hayvan ötesi güzellikte rol yaptığı, katatonik hastaların yıllar sonra uyanıp hayata bakışlarını anlatan nefis bir film. nedense bu film pek bilinmez, hadi bizim ülkemizdeki insanlar gişe filmi meralısı, film kültürü pek olmayan insanlar. ama yabancılarla yaptığım muhabbetlerde bile bu filmi bilmediklerini görüyorum ya... üzülüyorum yahu, oysa ki de niro'nun en iyi rol yaptığı filmdir bu, döktürmüştür adeta.
robert de niro'nun oyunculuk dersi verdiği içinde hayata dair çok şey bulabileceğiniz popüler kültürün içinden geçmeyi başaramadığı film.
dünya'nın yapılmış olup, fakat değeri bilinmeyen en iyi tek filmi.

hasta olan tüm oyuncular, " oyunculuk budur lan işte siz ne yaptığınızı sanıyorsunuz " tarzında ders vermişler. ama en önemlisine değinmek istiyorum.

robert de niro *
o kadar film geçmişim olmasına rağmen ve tiyatrocu olmama rağmen ben böyle bir oyuncu performansı görmedim hayatım boyunca. iyileştiği ilk vakitlerde gülümsediği anı yaşadım. uyanış sonrası iyileşme sürecinde yaptıkları ise oyunculuğunun ne kadar iyi olduğunu gösteriyor. iyi bile değil, mükemmel bile değil başka bir şey bu. yemek masasında kadın ile konuştuğu sahne hafızalarda büyük yer edeceğine eminim. ayrıca hüzünlendirirken güldüren bir oyunculuk sergiledi robert de niro. iyileşme sürecine tekrar geri dönersek dr. sayer *'in leonard'ın resmini çektikten sonra leonard'ın kendi resmini görünce verdiği tepki unutulmaz.

robin williams'ın oyunculuğuna değinmek gerekirse, her zaman sergilediği o mükemmel oyunculuk ile karşı karşıya kaldık.

insanın içini yaşama sevinci ile dolduruyor bu film. ulan biz de derdimiz var diye yanıyoruz dedirtecek cinsten. aşkı, aileyi, arkadaşlığı, dostluğu ayrı ayrı konu almaması da filmin kalitesini gösteriyor. her sahnede en az iki unsur gözler önüne seriliyor.

ölmeden önce izlenmesi gereken 10 film'in ilk sırasında yerini çok rahat bir biçimde alıyor.
benim nickime serbest çağrışım yapan film ismi.
kesinlikle izlenmesi gereken bir filmdir.
doktor rollerinde sıkça görmeye alıştığımız ve benim kendisine en çok bu tip rolleri yakıştırdığım Robin williams'ın oliver sacks ı canlandırdığı robert de niro üstadın mükemmelliğin sınırlarını zorladığı performansıyla göz kamaştıran harika bir film.
bu ölümsüz eserde konu edilen hastalık için: (bkz: letarjik ensefalit)
izlemek için bir çok neden sıralanabilecekken, her şeyi boşverip sadece robert de niro performansı için bile izlenebilecek, gerçek bir hikayeden uyarlanan enfes bir film. hayatımızdan boşa yitip giden zamanı, sahip olupta farkına varamadığımız güzellikleri insanın gözüne sokmayı başarmışlar filmde. helal olsun.
nedense ıskalanmış, harika bir film. bu filmi izledikten sonra al pacino mu? robert de niro mu? sorusu artık sorulmaz kanaatindeyim. robin williams abi de coşmuştur bu filmde.
--spoiler--
nedense ben doktora daha bir üzüldüm lan bu filmde
--spoiler--

edit scent of a woman geldi aklıma şimdi, al pacino reyize haksızlık yapmayalım, at başı giderler...
robert de niro'nun hep kıyaslandığı al pacino'dan daha geniş bir rol skalası olduğunu kanıylayan film. benim için al pacino başkadır ama de niro da olayı bitirmiş.
sözlüklerin en sevdiğim yanlarından biri işte bu. sayesinde bilmediğin çok iyi bir filmin/müziğin varlığından haberdar olup, izleme/dinleme şansı bulabilmek. izleyecek film seçerken de imdb nin top 500 listesi yerine ölmeden izlenecek filmler tadındaki başlıklara bakıp, birçok kişinin yazdığı, gözüme batan filmleri seçiyorum. ama bazen de bunun gibi sadece bir kere görsem de, birilerinin "hayatının filmi" unvanını almış filmleri takip listesine ekliyorum. geçen film izlemek için klasörü açtığımda çok önceden bir entryden görüp indirdiğim bu film gözüme çarptı. entry aklıma geldi ve izlemeye başladım. kimin yazdığını hatırlamıyorum ama iyi ki yazmış. film hakikaten çok iyi. gerçek bir dram. oyunculuklar mükemmel, özellikle de niro nunki. hakkındaki entry sayısına, yılına* ve çevremdekilerin filmi bilmemesine bakınca çok kıyıda köşede kalmış duruyor. izlemediyseniz mutlaka izleyin. bu entry de belki birilerinin izlemesini sağlar.
öyle bir filmdir ki, -burada da bahsettim- (#8700737) değeri asla bilinmemiştir.
robert de niro'nun sağlam performansıyla beni benden aldığı film. hakettiği değeri görememiştir maalesef. mutlaka izlenmeli.
17 ekimde yenisi gerçekleşecek enfes elektronik müzik festivali.

--spoiler--

Awakenings will rock the Amsterdam Dance Event with Carl Cox and his Global Radio show this night.

22.00 - 00.00 Charlie Hedges
00.00 - 02.00 Nicole Moudaber
02.00 - 04.00 Fatboy Slim
04.00 - 06.00 Carl Cox
06.00 - 08.00 Cristian Varela

Tickets 45 euro - ex fee

22:00-08:00

Gashouder, Amsterdam

--spoiler--

https://www.youtube.com/w...mbedded&v=xPVjwj2EWQs#!
kıyıda köşede kalmış olağan üstü filim.
ekimde düzenlenecek organizasyonda carl cox, adam beyer, carl craig , Richie Hawtin gibi isimlerin sahne alacağı dev organizasyon.

http://www.awakenings.nl/events/
bir kaç sahnesiyle one flew over the cuckoo's nest esintisi yaratsa da(olumsuz anlamda -da) unutulmayacak filmlerdendir. Hikaye özgün, Robert De Niro başta olmak üzere oyunculuklar ders vericidir. Kıyıda Köşede kalmış iyi filmlerdendir, sinema severlere tavsiye olunur.
robert de niro ve robin williams'ın oyunculukların da zirveye ulaştığı filmdir.
filmin hikayesinin gerçek olması da ayrı etkiler insanı. tekrar tekrar izlenilen filmlerdendir.
Ağlatabilecek filmdir, oyunculuklar tavan yapmıştır. Aklıma geldikçe izlerim.