bugün

belki bir din değildir. ancak bir inanç sistemidir. bir tanrının olmadığına dair bir inanç. budizm, deizm, ateizm hepsi birer inanç sistemidir.
ateizm bir dinse;
kellik bir saç rengidir,
tv'nin kapalı hali bir kanaldır,
sigara içmemek tiryakiliktir,
alkol tüketmemek bağımlılıktır.
hiçbirşeye inanmıyorum demekte aslında hiçbirşeye inanmadığına inanmaktır.
der bizim din hocası.
buradaki asıl sorun, din olgusunun sınırını çizmemektir. din, doğaüstü tanrılara inanan ve içinde bu tanrıya yönelik çeşitli ritüeller barındıran inanç sistemidir. haliyle ateizm, eğer 'tanrı yoktur' savıyla ortaya çıkıyorsa bu demek oluyor ki ateizm bir din değildir.
"hiçbir şeye inanmıyorum demek de hiçbir şeye inanmadığına inanmaktır." He ona inanıyorum din hocası götün göğe erdi mi?

DiN:''din Ar. din
a. (di:ni) 1. din b. Tanrı'ya, doğaüstü güçlere, çeşitli kutsal varlıklara inanmayı ve tapınmayı sistemleştiren toplumsal bir kurum, diyanet''

tdk böyle buyurmuş. Dolayısıyla yanlış önermedir, ateizm din değildir.
ateizm direkt olarak tanrının var olamayacağını söylerse, saçmalık derim ben de zira var olduğu kanıtlanamayan tanrının yokluğu hiç bir şekilde kanıtlanamaz.. çünkü varlığını, onun eseri olduğuna inandığınız bu varlık alemiyle bir nebze kanıtlarsınız; çünkü eser, müessiri gerektirir. ama yokluğunu asla kanıtlayamazsınız..

ayrıca bu kadar kanıta gerek yoktur zira müslüman kişi peygamberin söylediği her kelimeye inanmıştır zaten..

"inanıp, iyi işler yapanlara gelince, onları müjdele.."
islam dini asla bir şey dayatmaz birilerinin belirttiği gibi; yalnızca hakikati söyler.. "adam olmaz, rabbini tanımaya çalışmazsan, yanarsın.." der.. yanarsın hakkaten.. ilahi bir iletidir islam dini.. sembolik bir dili vardır ama hakikatten başka hiç bir şeyi işaret etmez din, islam dini...

ateizmin ise dinden başka bir şey olduğu ortada..
ateizm, tapınmayı kökten ret eder. din ise tapınmayı gerektirir. bu bağlamda ateizm bir din olamaz.
(bkz: deizm)
inanmamak bir inançtır ama din olduğu tabii ki iddia edilemez.
böyle salak saçma önermemi olur.bir olgunun ,düşüncenin reddettiği şeyin kaynağına(tanrı ) ve dolayısıla reddettiği şeyin sonuçlarına (din..vs.vs.vs ) tabi olacağını düşünmek için bayağı beyin faliyeti gerekir. tebrik ediyorum

(bkz: ateistler için akşam ayin zamanı)
doğru tespit. hıristiyanlık ne kadar dinse ateizm de o kadar dindir.
inanç olabilir ama din asla.
ateizm türkçe ye çeviriliş olarak tanrı tanımazlık veya bir tanrının olmadığını savunmaktır. ateizm din değildir herhangi bir yaradıcının olmadığını öne süren bir görüştür.
ateizm tribe giren gençlerin marjinal olma çabasıdır.
ateizm; kişiliği bulma çabalarında, toplumda ilgi çekebilmek ve ben buyum demenin en ucuz yollu ve maliyetsiz olanıdır.
Ateizm'i tanımlamaya çalışırken en çok yapılan hataların çoğunun yapıldığı başlıktır.

Deizm - her hangi bir din' e inanamaktır.Dinleri inkar etmektir.
Budizm - buddha'ya tapılan bir nevi din sayılabilecek öğretidir aslında.

Ateizm ise : Ate'den gelir - Tanrı tanımaz(Türkler'n genel deyimi'yle Allahsız) kişileri belirtir Ate. Atezim ise Ateler'n yaşanılan bu gerçekliğe yaklaşımıdır.

Ateizm 'i halen din zannedenleri barındıran ulu hödö.
ılgaz da anadolunun yüce bir dağıdır.
bir akım için en büyük felaket, onu bilmeyenler tarafından temsil edilmesidir. ben burada bunu gördüm.
Her kelimeyi bir anlamı ile ele aldığımız için devamlı yanlış yapmaktayız oysa kavramlara ne anlam yüklediğimizi açıklamz isek bu sorun teşkil eder. Din kelime anlamı ile "yol"dur o yüzden ateizm bir din olabilir ancak eğer din kelimesi inanç olarak ele alınırsa ateizm bir din değildir.
Din kelimesini Türk dil kurumundaki tanımıyla ele alırsak Ateizm'in dinle hiç alakası yoktur.
En gıcık olduğum önerme tipidir.. dinsiz değilim ama böyle herşeyi zıttıyla tanımlayan tiplere ve önermelere ifrit ollmaya başladım.. Ateizm de bir dindir, yok efenim tarafsızlık da bir taraftır.. işte ne bileyim suskunluk en büyük çığlıktır falan filan.. Kullandıkça şey oluyor, ımmm ne dersiniz siz kapitalistler; hah marjinal faydası düşüyor.. abartmayın oğlum lan..
dinsizlik bir dinse, sağlıklı olmak da bir hastalıktır.
bu tür,ergenlere göre ortada kalmak; yetişkinlere göre taraf olmaktır. kendi inançlarını yaşarlar.
anarşizm , kuralsızlık ve düzensizliği savunan bir siyasi görüş ise , ateizm de bir din olabilir pekala.
ateizim din değildir, çünkü ibadeti yoktur.