bugün

Aklin var mi iq seviyen kaç diyen arkadaşlara cevabim

Atla aya çıkılamayacağını anlayavak bilecek kadar zekam var...
Öldükten sonra hayat yok diyosun pekii, ya varsa ?
Ya varsa cı arkadaşlara da cevabım
Yok ulan yok bilimsel olarak kanıtlanmamış birşey var olamaz bana göre.. bilimle ispat edersen inanırım...
Tanrının olup olmadığını mucizevi ve supernatural bir şekilde ogrenmek, ilk durumuna koşulsuz olarak geri donebilme seçeneği dahilinde mümkün olsaydı bu seçeneği kullanmak ister miydin yoksa bir şekilde bu bilgiye vakıf olmak seni korkutur muydu.
Mucizevi bir şekilde ögrenmek için can atıyorum...

Ee nerden ögreniyoruz gökyüzüne mi bakmam gerekiyor?

Suyun nası oluştugunu soran arkadaşa da cevabım ben sosyal bilimciyim sayısal yok bende
Kimsenin muslumanligi bana batmiyor eminim diger ateist arladaslara da senin musluman olman batmiyordur.
Ben insanin istedigine inanma özgürlüğüne saygı duyuyorum... ama sanılmasın ki beni cezalandirmakla tehdit eden bir şeye saygi duyacağım...
Ben ateist oldugumu söylerken cool oldugumu düşünmüyorum.. "artık ateistim diyimce cool olmuyor" cümlesi zamanında ateistleri cool buldugunu ortaya cıkarıyor dostum... kabul et sen de ateist olmak istiyorsun sana da mantıksız gelen şeyler var dinde ama belki de aile baskısı çevre baskısı belkide olmayan bir cehennwmle korkutulman düşünmeni engelliyor...
Higgs bozonu, ışımaların atoma dönmesi gibi ileri fizik denklemleriyle ilk maddenin nasıl oluştuğu anlaşılabilir.
(img:#2191104)
Eskiden bu dinli kesim yoktan var edilemez derlerdi sonra bilim adamları çeşitli ispatlarla maddenin ışımadan geldiğini ortaya koydular.

Şimdide sıra ilk madde nasıl oluştuya geldi onu da 60lardan beri higgs bozonu mevzusu vardı, hatta bir aralar tanrı parçacağı denmek istendi fizikçiler ne alaka tanrıyla bilim yapıyoruz burada dediler.

Bu higgs bozonu nedir diyenler için onlarca cern ile alakalı makaleden sonra halk dilinde anlaşılır şekilde anlatmak gerekirse. Çeşitli dinlerdeki ol diyince oldu muhabbetini bilirsiniz işte bu olayın oluş sebebi higgs bozonu. Yani senin tanrı yapıyor, oluşturuyor dediğin mevzu. ingilizce metinleri okuyarak google scholar kullanarak daha da enginleşebilirsin fakat ben daha olaylara eşitlikçi bakarım tanrının olup olmaması gram umrumda değil ve beni alakadar etmez.

ilk madde nasıl oldu güzel soru başlangıç için güzel en azından. Tanrı nasıl oluştu? Tanrı ezelden beri varsa madde neden ezelden beri olamasın? Bugün bir adam dağa girdim ben melekle konuştum tanrıyla hasbihal ettim dese ne tepki verirsin? 1400 sene 2000 sene önce
Yaşasan ne tepki verirdin?

insan klonlandığında onun günah sevap denklemi ne olacak? Ya da uzaydayken oruç meselesi, kabeye namaza dönme nasıl olacak.

Din meseleleri kalp meselesidir fakat bilimle uğraşmak insanlığa devasa
Katkı sağlar, suya bir damla da
Siz katın. istediğiniz dini yaşayın fakat ateist müslümana düşman, müslüman ateisti kafir, hristiyanı gavur görmesin. Bilim yerlerinin yanına inanan bilim adamları için ibadet merkezleri yapılsın, adam istediği gibi inansın.
Eğer evrimleşme süreci varsa ara form olarak neden hiç akıllı hayvan yok? Neden tek akıl sahibi cins insan?
20 senedir agp nasıl seçim kazanıyor?
ateist değilim ama yukarıdaki sorunun saçmalığına cevap vermek zorunda hissettim kendimi. cevabi bilinmeyen şey bizi tanrının varlığına götürmez. tanrının varlığına inanıyorsak cevabını bildiğimiz şeyleri de tanri'dan biliriz.
Karıncalar uzayın varlığını biliyor ve gezegenleri gözlemleyebiliyor olsaydı; biz de Allah'ı tam ve nasıl anlamlandırabileceğimizi bilir, tüm soruları ve gizemi çözer, ateizmi tam olarak çökertebilirdik. Kimse kimseye bir şey ispatlamak zorunda değil. Ne ateizmi ne yaratılışı zorla karşı tarafa ispat edemeyiz. Bu bir inanç meselesi. Yalnız madde dediğimiz şeyin başlangıcını tam olarak öğrenemeyeceğimiz için sır tam çözülemeyecek; fakat inanan mümin biri olarak benim ateistlere sorum şu: bilim her şeyi açıklasa dahi ruh konusunda yayan kalacak, bu kesin. Yok enerji imiş yok başka şeymiş bunları bir kenara bırakır isek; içinizde "ben" dediğimiz öz bilince sahip varlığı nasıl açıklayabiliriz? Bana madde mudde ile değil bununla gelin. Bilimsel bir açıklama yapılamayacağına göre cevap açık: tamamen cansız atomlardan kompleks yapılar oluşuyor, bu yapılar bir bütünü oluşturuyor ve yasayan canlı bir organizma ve sonunda insanı oluşturuyor, bu da yetmezmiş gibi akıl sahibi oluyor ve düşünüyor, kendini tanımlamaya ve çevresini anlamlandırmaya uğraşıyor. Allah kesinlikle var ve sorduğum sorunun cevabı asla verilemez. Saygı duyarak sizlere hayırlı akşamlar dilerim.
Frank bey kardeşime açık oy vermek zorunda kaldım. Gerçekten çok yazık :-)
imanın şartları nelerdir?
Allah yoksa benim belamı kim veriyor ?
Sahtekar altay abisinden birşeyler öğrendiğini sanan Genç cahil kalkmış "ilk madde nasıl oluştu? Öncesinde ne vardı? Öncesinde olanı ne oluşturdu?" diye soruyor ama aynı soru "allah nasıl oluştu?" diye kendisine yöneltilince "allah ezelidir" diyor!

Öyle cahilsin ki gelmişiz 21. Yy'a daha zamanın ne olduğunu öğrenememişsin. Zaman evrenimizin gayet iyi açıklanmış fiziksel özelliklerinin bir sonucudur. Yani bu fiziksel özellikler oluşmadan zaman oluşmaz. Yani "ilk maddeden "önce"(!) ne vardı, onu ne oluşturdu?" sorusu anlamsız bir sorudur.

Üstelik dinin konusunda bile cahil olduğun için dinine göre Allah'ın zamanın dışında olduğunu sanıyorsun. Madem din meraklısısın, Bunca cehaletle burada at koşturmaya çalışacağına, hiç değilse kuran oku.
Kuranda biz sizin parmak uçlarınızı tekrar yaratmaya kadiriz deniliyor. Peygamber parmak izi farklılığını bilmediğine göre bunu ona kim söyledi
Sevgili ateist, sana soru bırakmayı düşünmüyorum. Zira bana kalırsa gerçek manada zihinsel ve ruhsal bir sorgulama sürecinden geçerek "yok ulan Allah mallah! Bir yaraticinin olmadigina kesinlikle iman ettim" diyecek düzeye erisinceye kadar yaşadığın bocalamayi ağır hasarlarla atlattin ve atanın dedenin sana miras bıraktığı din muessesini terketmek gibi büyük bir bedel ödedin. Bu senin için zor bir karardı. Belki tepki gördün, belki hakarete maruz kaldın. Hatta tecrit edilmeyi bile göze aldın. Bu noktada, eleştirilecek bir tarafın yok bence. Ama biraz okumaya, imansızlığını argumantatif bir zeminle saglamlastirmaya çalışmak adına araştırmaya başladıktan sonra da kafani kurcalayan dikenli sorulara cevap verme kabiliyeti olduğu için bilimi Allahin yerine ikame ettin.

Bir mumin-musluman ne kadar Allah dese sen de o kadar bilim demeye başladın. o, sorusuna Allah'tan cevap alırken yobaz, sen problemine bilimden çözüm bulunca bilge olmuyorsun. Sadece farklı yolları tercih etmiş fanilersiniz, bu bilinçle yoluna devam et bence. Haa iman eden de sana, "bilader doğada Allah'ın varlığını ispat eden bu kadar harika hadiseler vukuu buluyorken nasıl Allah'ın varligini inkar edersin diye çıkışmasın. Ya ne yapsın? Hmmm... Mesela Rabbinin ona gönderdiği kitapta yer alan Kehf suresinin 29. Ayetini aklından çıkarmasın.
O ayet şöyledir:

"Artık dileyen iman etsin, dileyen de inkar etsin."

Bertrand russel' a da katılmamak ne mümkün:

"Bir şeyi ne kadar az bilirseniz o kadar şiddetli savunursunuz."
Sizin allahı kim yarattı sorunuz lokomotifi ne çekiyor sorusuna benziyor. Biz allahın yaratıcı olduğuna inanıyoruz en büyük yaratık olduğuna değil.
dinlerdeki yanlış ve palavralara cevap veremeyince dümeni başka yere kırıp akıllarınca çarkçılık yapacaklar ama yemezler. ateiste soruyu bırakırken bu din palavralarına verecek gram düzgün bir cevap yok.
Ateistlere sorulan sorulardan bağımsız olarak aslında bırakılması gereken başka sorular vardır. Var nedir? Yok nedir? Yoktan var edilmek için neden bir aracı veya bir yaratıcı ihtiyacı vardır? Bu sorulara kolayca cevap verebiliyorsanız bir kez daha düşünmeniz gerekmektedir. Bu sorulara cevap veremeyenleri eksik yaratılışlı veya din-inanç bilmez insanlar olarak görüyorsanız birkaç kez daha düşünmeniz gerekmektedir.
ilk madde nasıl oluştu sorusuna verilen yanıt Tanrı nasıl oluştu? Çünkü verecek başka cevapları yok. Evet.

Teistlerin inanışına göre Tanrı ezeli ve ebedidir. Akılüstü ve duyuüstü bir varlıktır. Her şeyin yaratıcı sebebidir doğmamış ve doğrulmamıştır. Her şey ondan sadır olmuştur. irade ve güç sahibidir. Eğer sizde ilk maddeye bu anlamları yükleyebiliyorsanız sizin ilk madde dediğiniz şey de tanrıdır. Yoksa ilk madde nasıl oluştu sorusuna bir cevap vermeniz gerekiyor. Evet.
+ canlıları allah yaratmadı mı?
-hayır. bütün canlılar evrim geçirerek bugünkü formunu aldılar. bütün canlılar tek hücreli ortak atadan evrim geçirmiştir.

+ madem öyle o tek hücreli canlıları kim yarattı?
- kimse yaratmadı. belli sıcaklık ve basınç koşulları altında elementlerin birleşerek birbirleri ile bağ kurması sonucunda oluştu.

+ madem öyle o elementleri kim yarattı?
- onu da kimse yaratmadı. başlangıçta sadece hidrojen atomu vardı. big bang ten sonra evrene saçılan ve yine sıcaklık ve basınç altında tepkimeye giren hidrojen elementi diğer elementlere dönüşmüştür. bu olaylar zinciri 13.8 milyar yıl boyunca yıldızların patlaması ve elementlerin yeni elementlere dönüşmesi şeklinde sürüp gitti.

+ tamam işte o hidrojen atomunu kim yarattı?
- big bang ten öncesini bilemediğimiz için bu soruya cevap veremiyorum. bu konuda da çeşitli fikirler var ama gözlem yapma imkanı olmadığı için hidrojen atomunun nasıl oluştuğunu kesin olarak söylemek zor.

+ aha! cevap veremiyorsun. demek ki hidrojeni Allah yarattı.
- (elini suratına kapatma efekti)