bugün

namusunu çignetmeyen, rüşvet almayan, üç kuruşluk kişisel çıkar icin egilip bükülmeyen, devlet malını zemzem suyu gibi kullanan, milletin varlıgına ve namusuna kastedenlere gecit vermeyen tüm nesillerdir.

Çin imalatı Asım'ın nesli piyasaya sürülmüştür, dikkatli olun. Haram yer, yalan söyler, humus alır, rüşvet alır, fetva alır parayla yapılacak herşeyi yapar, satınalacak herşeyi alır. Dikkat edin götü kaptırmayın bunlara.
Mehmet Akif Ersoy`un safhat adli eserinde ideal nesil olarak tasvir ettigi kavramdir. Umutlari, hayalleri ve bu ülkenin gelecegini emanet etmeyi tasavvur ettgi altin bir nesil.
--spoiler--
...
Bu göğüslerse Hudâ'nın ebedi serhaddi;
'O benim sun'-i bedi'im, onu çiğnetme' dedi.
Asım'ın nesli...diyordum ya...nesilmiş gerçek:
işte çiğnetmedi nâmusunu, çiğnetmiyecek.

--spoiler--
*
asım'ın nesli diyordum ya , nesilmiş gerçek .
işte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek.
(bkz: asımın nesli diye hitap edilen türk gençliği)
o kim bilmiyorum ama kesinlikle o nesilden gelmediğime eminim kendi adıma.
gururlandırır.

http://www.youtube.com/watch?v=oyhcJzMVI2k
Mehmet Akif'in bir arkadaşının oğludur Asım. Mehmet Akif de idealindeki Türk gençliğini Asım'ın neslinde sembolize eder. Çanakkale Şehitleri'nden bir parça:
Asım'ın nesli, diyordum ya nesilmiş elbet
işte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek.
11. (on birinci) nesil olabilir.

5. 6. neslin falan olacağı yoğdu.
(bkz: Asım ın nesli)
Mehmet Akif Ersoy'un istediği, umduğu nesil.
Çanakkale harbinden sonra da köse imam'ın oğlu gibi yigitlerle bu nesle kavuştuğunu sanmıştır.

Âsım'ın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek:
işte çiğnetmedi nâmûsunu, çiğnetmeyecek

Bir nesildi geldi geçti.
Namus kavramının öneminden bahsedince, korumaya çalışınca çağdışı yobaz ilan edildi bu neslin peşindekiler.

Sıradaki nesil vatan toprağını geç kendi namusunu evinin namusunu düşünmeyen koruyamayan insanlara evrildi.

Asımın nesli de yalan oldu.

Bir merak konum var isim olarak asım seçilmesinin sebebi köse imam'in oğlu mu acaba yoksa sahabe asım bin sabit mi?