bugün

kişiler yeni bir ortama girdiklerinde, örneğin yeni bir okula gittiklerinde yada yeni bir işe girdiklerinde ortam şartlarını daha yaşanılabilir kılmak amacıyla arkadaş edinme yoluna gider. gider de bu eyleminde her zaman başarıya ulaşamaz. yanlış adımlar atılır ise yalnız takılmak zorunda kalınabilir. onun için engin tecrübelerime dayanarak size nasıl kısa zamanda arkadaş edinebileceğinizi aktaracağım.

1. adım (insanlık için küçük ancak sizin için büyük bir adım): kendinizi tanıştırma

utangaç yada sıkılgan bir insansanız bu huyunuzdan kesinlikle vazgeçip öncelikle kendinizi arkadaş olmak istediğiniz kişiye yada kişilere açık bir dille tanıtmanız gerekmektedir. yani ''merhaba ben hıtırcan'' demek ile bitmiyor. karşınızdaki kişiye güvenilebilir ve iyi bir kişi olduğunuzu anlatabilmeniz gerekir.

2. adım: isim ile hitap

bu adım altın adımdır. arkadaş olmak istediğiniz kişi yada kişilerin isimlerini iyi ezberleyin ve onlara seslenmek istediğiniz sağlam bir ses tonuyla isimleriyle seslenin. kişiye ismi ile seslenmek o kişinin onurumu okşayacaktır.

3. adım: nabza göre şerbet

bu adımda karşınızdaki arkadaş olmak istediğiniz kişiyi asla sorgulamayın. onun görüşlerini asla eliştirmeyin ve söylediklerinin hepsini dinleyip ''evet çok güzel düşünüyorsun'' deyin.

4. adım: beklemek

bu adım son adım. artık siz hamlelerinizi yaptınız ve karşınızdaki arkadaş adayınızı fazla sık boğaz etmeden beklemeye çekildiniz. bu safhadan sonra artık iş karşınızdaki kişiye kalmış. karşınızdaki kişi bu uyguladığınız diğer adımlardan sonra sizinle illaki ilerleyen zamanlarda muhabbete geçecektir ve arkadaşlığınızın temelleri atılacaktır.

karşınızdaki arkadaş adayları sizden bir yardım istediği zaman veya sizinle bazı şeyleri paylaşma yoluna gittiği zaman arkadaş olduğunuz demektir. hayırlı olsun.
arkadaş edinmeye çalışmamaktır kanımca... zira gizemli takılırsanız ve esprili bir yapınız varsa zaten arkadaş çevreniz kendiliğinden oluşacaktır.

(bkz: adamım cool takılmalısın)
(bkz: hepimiz bir cooluz)
(bkz: yeni başlayanlar için arkadaş edinmek)
x:beni tanıdınmı? y:hayır.x:bende seni tanımadım öyleyse tanışalım..y:şaşırır ve eğer niyetliyse kabül eder....
ilk olarak arkadaş adayı seçilir. ve saatlerce yaptığı izlenir. (bkz: gözle taciz etmek)
ikinci adım: kişinin yanına gidilir. vereceği tepki ölçülür.
üçünci adım: tepki verirse zaten tanışırsınız. tepki vermiyorsa işiniz zor.
dördüncü adım: tepki vermeyen şahsa biraz daha yaklaşılır ve sempatik olmaya çalışarak bakılır.
beşinci adım: ondan da bi tepki(gülücük,bakış vs.) gelmesiyle harekete geçilir ve tanışma aşaması başlar.
altıncı adım da allah kerim bundan sonrasını da kendin çöz arkadaş!! (bkz: benden bu kadar)
yeni bir arkadaş edinmeyeli o kadar uzun bir süre oldu ki; şu sıralar ciddi ciddi merak ettiğim yöntemlerdir.
google da aratılacak yöntemlerdir.
ota boka mesaj atmak ve genel anlamda ortam değişikliği yapmak.
Sigara içmek.
gömmek.
çok ciddiyim gömmek.
ne zaman yanı bir ortama girsem yeni tanıştığım kişiyi gömüyorum onlar da bana bayılıyor.
neden bilmiyorum.