bugün

genellikle sazlı sözlü mekanlarda ön taraflarda oturanların ortamın ahengine binayen coşması lakin arka tarafın bu duruma tepkisiz kalması sonucu şarkıcımızın/türkücümüzün tam katılımı amaçlayarak söylediği sözdür. sözün ardından bir iki mendil sallanır el çırpılır arka taraf varolduğunu gösterir ama bu çok uzun sürmez bir kaç dakika sonra sahne yine ön tarafa kalır arkadaki kalabalık yeniden sessizliğe gömülür. hatta ön masalarda oturanlara kötü kötü bakışlar atılır dans eden hanımlara ayıp sıfatlar takılır. kıskançtır arka taraf çekemez gönlünce eğlenen ön tarafı gören silah zoruyla geldiklerini zanneder bir çok dialog vardır.
-aaaa karıya bak kobra dansına başladı yollu bu yollu
-himmet ben sana demiştim erken gelelim diye bak senin yüzünden helanın kapısındaki masaya düştük kokudan fenalaştım ne heves kaldı ne neşe.
+arka taraf eğleniyor muyuz
-allah belanı versin necmi otoparktan ayırtsaydın masayı solist eğleniyor musunuz diye soruyor adam ne tarafta onu bile göremiyorum ki yalandan bi el çırpayım
-nurullah ay annen pistte ne yapıyor öyle allahım 70 yaşındaki kadın roman havasımı oynarmış ayol senin annen bunak bak şimdide memelerini açıp davulcuya gösteriyor önde otursaydık zaptederdik bari.
düğüne giden minübüste son ses ankaralı bilmem kim çalar. kızlar seyir halindeki araçta döktürmektedir. bundan gaz alan şöförün cümlesidir bu söz öbeği.
-arka taraf eğleniyor muyuz?
+sen önüne dön..
+arka taraf are you ready?
-sen ez bizi ez!
(bkz: arka taraf elleri göreyim)
büyük anfili dersliklerde şamata hocaların arka tarafta boşbogazlık yapan öğrenciler için kullandıgı latife.