bugün

nightwish'in yeni vokalisti.

http://www.nightwish.com/en/band/members/facts?id=16
1971 isveç doğumlu.
egzersizleri, kılık kıyafeti, uzun yürüyüşleri ve okumayı seviyor.
müzisyen bir aileden geliyor. annesi çocukken ona 8 sene zorla obua dersleri aldırmış.
en sevdiği yazarlar; paolo coelho ve dan brown.
filmler; titanik, gladyatör ve cesuryürek.
en sevdiği hayvanlar kediler ve atlar.
fazla tv seyretmiyor ama 'derperate housewives'ı kaçırmıyor. idolü, örnek aldığı bir kişi yok.
hayat felsefesi mutluluğu da acıyı da çekinmeden dolu dolu yaşamak, çünkü bu hayata bir kere geliyorsunuz diyor. avusturalya, yeni zelanda ve mısır görmek istediği ülkeler. konsere çıkmadan 10 dakika önce balla yeşil çayı karıştırıp içiyor .
en büyük kabusu sahnedeyken sesini kaybetmek ve şarkı söyleyememek.
nightwish in müziğine hayran.

şahsi kanaatim; vokali 'tarla' kadar iyi değil ama onun yokluğunu da hissettirmeyecek gibi görünüyor. daha naif ve kırılgan bir sesi var.
tarja'nın o güçlü sesine nazaran güçsüz bir sese sahip yeni nightwish vokalisti.
vokali o kadar kötü olmasada nightwish'in müziğine pek uymayan bağyan.
dark passion play ile nightwish'e ayak uydurmayı başarabildiğini gösteren güzel sesli kız. tarja'yı aratmayacak gibi görünüyor. aksini düşünen/söyleyen varsa eva ve escapist'i acilen dinlemeli.
Doğum Tarihi : 21 Haziran 1971

Kötü Alışkanlıkları : Yok

Müzikal Planı : Müzikal bir ailede yetiştim ve çocukluğumdan beri şarkı söylüyorum. Annem 8 yıl boyunca obua çalmam için beni zorladı. Çocukluğumda her zaman annemle ve onun grubu ile turneye çıktım, bazen onlarla şarkı bile söyledim.
13. yaşıma geldiğimde, birkaç yetenek yarışmasına katıldım. 17 yaşındayken ilk gerçek grubuma katıldım, bir cover grubuydu ve diğer müzisyenler benden yaşlıydılar. Cover şarkılarını çalmaya başladıktan sonra, Alyson Avenue adlı gruba katıldım, ilk olarak bir studyo şarkıcısı, sonraları idr temel ladyleri oldum. 2000 yılından bu yana 2 album çıkardık.
21 yaşımdayken, Helsingborgda Rock Opera olarak adlandırılan "Gränsland" adlı müzikalde baş gösterdim. Sonra Gothenburg daki Balettakademien akademi üniversitesine girdim. Ek olarak bahsettiğim gibi yıllar boyu birkaç grupta çaldım, korolarda söyledim, çeşitli projelerde görev aldım ve arasıra düğün şarkıcısı bile oldum. Son zamanlarda "Conspiracy" albüünde Michael Bormann ile düet yaptım (ex-Jaded Heart-singer). Kariyerimde her türlü müzik türünü söyledim.
Eski günlerde Helsingör, Danimarkada bulunan Copenhagen Music Konservatuarın da özel bir hocayla şan dersleri aldım. Günüüzde gerekli olduğu için The Malmö Music Universitesinde özel bir hocadan ders alıyorum.

Malzemeler : Nightwish tayfasının ayarladığı Mikrofon veya kulaklık sistemi

Müzik hayatındaki idolün : Günüüze kadar hiç bir idolü olmadı, açıkcası bunun üzerinde de pek düşünmedim.

Hayattaki idollerin : Diğer insanların ne düşünmesine rağmen kendisi olabilen insanlar.

Hayat felsefesi : Hayatını dolu dolu yaşa, tü kalbinle sev, gül ve ağla, çünkü hayat sonsuza kadar sürmüyor.

Gitmek istediğin yerler : Oh, çok fazla var! Lapland, Avustralya, Yeni Zelanda, izlanda, Mısır ...

Seni güldüren şey nedir ? : Oh, birçok şey... Beni güldürebilmek çok kolaydır... Ama en çok Jackass ve Friends gibi televizyon dizileri ve tabiki Emppu ve Ewo

Bütün zamanların en iyi albüü : 5 tanesini sayamayacağım...

Turnedeki en öldürücü an : Göreceğiz... Ama galiba kitap okumak, film izlemek ve oyun oynamak olacaktır.

Gösteri için hazırlanma : Sesimi ısıtma çalışmaları yaparım. Ballı yeşil çay içerim. Uygun biçimde odaklanmam, rahatlamam ve hazırlanmam için gösteriden önce en az 10 dakikamı harcamam lazım.

Turnedeki en acayip an : Sadece iskandinavya ülkesinde turne yaptığım için böyle acayip anılarım olmadı ama hala ilk grubum Take Cover ile yaptıklarımı hatırlarım, işviçrenin güneyinde bir yerde motorsiklet partisi için çalarken, Striptizciler vardı, ve bana "Hadi Güzelim Memelerini göster" diye bağırıyorlardı. Konserden sonra ücreti toplarken, bir kaç serseri bizim grubun üyeleri ile kavga etmeye başladı bu yüzden son hızda oradan uzaklaşmaya çalıştık. Orası ile ilişkilerimizi olabildiğine çabuk bitirdik.. Korkutucuydu.( Brrr ) Ayrıca onlar içine bira dökerek bizim sahip olduğumuz en büyük höporlerden birini mahvettiler. ( Grrr... ) Sahnedeki en büyük korkun : Sesimi kaybetmek, istediğim gibi şarkımı söyleyememek.

Favori Nightwish şarkısı : Yeni albüden hepsi "Ever Dream", "Higher than Hope".

Genel olarak en büyük korkun : Sesimi kaybetmek veya ailemden ve arkadaşlarımdan birinin başına kötü birşey gelmesi.

En sevdiğin şarkıcılar/gruplar/müzisyenler : çok fazla var!

En sevdiğin kitap : çok fazla sevdiğim kitaplarım var, ama Paolo Coelho kitaplarını, özellikle "Veronica decided to die(Veronica ölmek istedi)" adlı kitabını. Ayrıca Dan Brown ın "Angels and Demons(Melekler ve şeytanlar)" adlı kitabını.

En sevdiğin içecek : Tazeleyici maden suları, vanilya votka ve elma şarabı

En sevdiğin yemek : çok fazla - çin yemekleri, Sushi, Thai, Mexican...

En sevdiğin hayvan : Kediler ve atlar

Hayatında sana sorulan en aptal soru : Hayır, bence hiç aptal soru yoktur, çünkü eğer biri bilmek istediği birşeyi sorarsa, o soru ona göre aptal değildir...

Kaynak : Nightwish.com - Nightwishtr.com
ilk defa müzik dinleyen birinin bile anlayacağı üzere yeni şarkılar* anette olzon'un sesine göre yazılmış, o da güzel yorumlamış ama lütfen eski nightwish şarkılarını söylemesin zira tarja turunen'in yorumu çok daha farklı. mazi kalbimizde yara olarak kalsın. gerçekten end of an era olsun bizim için. misal nemo, anette olzon'un yorumuyla ne hale gelmiş http://www.youtube.com/watch?v=BBmYw4P0WYc oysa tarja olsaydı böyle mi söylerdi? kaldı ki bir de the siren şarkısı var anette olzon için adresimiz http://www.youtube.com/watch?v=T7thlTJ-LkM ama siz bir de tarja bacımızın yorumuna bakın http://www.youtube.com/watch?v=RlYBsdvFORU

hani amacım ortaokul metalcileri gibi o gitisin bu gelsin demek değil. mesela dark passion play'i keyifle dinliyorum albümün canlı performansı da iyi ama iş nightwish'in eski şarkılarına gelince o yorum farkı açık bir şekilde belli oluyor. özellikle de the siren'deki tarja turunen back vocallerini arıyor insan. (bkz: buradan yetkililere sesleniyorum)

düzeltme: "anette olzon - the siren" linki yenilendi
bağırırken sesi cırtlaklaşan vokal. ama the escapist, sahara ve whoever brings the night'ı ondan dinlemesi oldukça güzeldir. hep böyle söylesin daha ne isterim ki!
Belkide kırmızı oje kullanan tek metal solistidir.
Arkadaşımın bana yıllar önce, nightwish tarjanın yerine daha genç daha güzel cillop gibi bir solist almış diyerek tanıtmasıyla haberim olan solist.
Lakin vikipediada yaptığımız araştırma sonucu anettenin tarjadan 6 yaş daha büyük olduğu gerçeği ile karşılaştık, nightwish grubunun bu seçimine anlam veremedik.
Önyargımız kendisi güney amerika turnesi sırasıda tarja fanları tarafından ağlatılınca yıkıldı, yumuşadık bağrımıza bastık.
kaburgasını kırdığı için albüm kayıtlarına* ara veren, 7 hafta daha yatacak olan nightwish vokalisti.
belki sesiyle değil ama (tarja turunen'e kıyasla tabi) güzelliğiyle nightwish'e renk katan kadın vokal.
imaginaerum'da kendini çok geliştirmiş nightwish vokalistidir.
nightwish ile yollarını ayıran hoş abla.
yerine gelen floor jansen olmuş.