bugün

uyuşturucu bir ilaçla lokal olarak ya da tüm vücudun uyuşturulması işlemi.
kloroform ve eter ilk kullanılan anesteziklerdendir. lokal ve genel anestezikler olmak üzere 2 genel sınıf içerisinde incelenebilirler.
(bkz: spinal anestezi)
Doktorlar, ameliyat sırasında ağrı duymaması için, ameliyattan önce hastaya bir iğne yapar ya da solunum yoluyla bir gaz verirler. Hastanın bilincini yitirerek uykuya geçmesine narkoz, böylece vücudundaki ağrıları duyamayacak duruma gelmesine anestezi, bu duyu yitimine yol açan maddelere de anestezik denir.
bazen hissizleşmek adına yapılması istenendir.
(bkz: anestesia)
cerrahi bir müdahale öncesi vücudun bütününün yada belirli bir kesiminin hissinin yok edilmesi durumudur.
(bkz: BAYILTMAK)
dünyanın en güzel durumlarından biri hele bir terimi vardır ki tıp dilinde anestezi altında olmak diye harbiden de öyledir anestezi senin üztüne cıkmıştır üstünden bastırmaktadır. ameliyat öncesi ve sonrası ayılma aşamasında kendini hissettirir. ne biçim birşeydir ki dünyadan bir haber yapar insanı.
verilen uyuşturucu özelliğe sahip bir ilaçla, vücudun bütününde veya belirli bir bölgesinde duyuların yok olması anlamına gelir. türkçeye fransızcadaki "anesthésie" sözcüğünden geçmiş olup, türkçesi "duyum yitimi"dir.
üniversitelerin sağlık hizmetleri meslek yüksek okulu bünyesinde bulunan bir önlisans bölümü.
anestezi vital fonksiyonlarda değişiklik olmaksızın ağrını bloke olmasıdır.
"anesthesia is a game of anticipation"

dr. beverley orser
(bkz: narkoz)
(bkz: anestezik farkındalık)
sintestezi ile alakası yoktur.
adamfawer'ın empati adlı eserinde konu edindiği sinestezi olayını arkadaşlarımla paylaştığımda
sinestezide nedir anastezi gibimi demişlerdi ,dahi arkadaşlarım var tabi
-evet say bakalım.
-1.....................................................

(amleiyattan sonra)
- noldu bana ya ?1
1846'da bulunan tıpta ağrının hissedilmemesi için uygulanan uyuşma hali.
(bkz: awake)
kişinin ağrı duymasını engeller.hıımm ayrıca benimde nickim.
öntargımın kurbanı olmaktan son anda beni kurtaran bir adet yazar. teşekkürlerimi en iyi dileklerimi kendisine borç bilirim.

öntargı: id'in devinimsel imgelemde ortaya koydu self difens mekanizm de vazektatif emülgeçtir.

kötü tavla oynuyor. iki mars bi düz. pulu yolda görse para diye cebine atar o derece. *
ameliyat sırasında hastaları uyuşturmak acı hissini azaltmak için kullanılan bir yönetimdir .
hastası olunan yalandan ölmek.
sürekli geyiklere konu olmuş tıp dalı. o değil de kedisiyle resmi tanışmam dün oldu.
genel anestezi hakkında müthiş komik hikayeler dinlemiştim. bunlardan etkilenmiş olmalıyım ki ameliyata başlamadan hem " acaba yeteri kadar uyutmazsa " sorusunun cevabını arıyor, belki de güzel bir klişede benden çıkar diye umutlanıyordum.

neyse, mesele böbrek taşı ameliyatıydı.
anestezi doktoruna ameliyatın nasıl yapılacağını sorduktan sonra doktora bağlık olduğunu kendisinin genel anestezi düşündüğünü söyledi.
sonra doktor geldi, geneli doğruladı ve kollarımı falan bağladılar.

- bayılmadan bir süre önce söyler misiniz?
+ tabi, söyleyeceğim.

neyse bu arada odaya siyahi bir doktor adayı girdi. sanırım hastanede staj gören kardeşlerimizden biriydi. ona böbrek taşı ameliyatı olacağını söylediler ve ben en son onu hatırlıyorum.

sonra biri uyan dedi.
ve uyandım.

tam o sırada daldığım alemde mail kutumu kontrol ediyordum ve bana mail olarak " uyan " başlıklı bir yazı geldi, ondan uyandım.

doktora ilk
- biraz ağrım var
dedim.
ardından stajyer doktor olduğunu tahmin ettiğim birkaç adam beni sedyecilere teslim edecekti.
onlara sordum

- abi ben bu siyahi kardeşimizle ingilizce konuştum mu?
+ yok kardeşim.

vay homua koyim, acayip bir şeymiş gerçekten...

bu arada uyandığım anda herhangi bir sarhoşluk yaşamadım, dediğim her şeyi tek tek hatırlıyorum.
şahsen benim bölümüm an-estezi=duyusuzluk.