bugün

türk otomobil markası
şimdi hepsi kamyonet oldu
karton araba
bunlari organik bir maddeden imal ediyolardi. o maddeden araba ureten baska da pek firma yoktur. benim bildigim bi iran khodro var. iran`da devlete ait firma.
dış kaplamasının altındaki malzemede saman olduğu ve eşşeklerin kemirdiği iddia edilen araba.
(bkz: kemal anadol)
(bkz: türk dehası)nın en önemli örneklerinden biri olan araba. Piyasada coupe modelinini bile bulabileceğiniz kadar türk
coupe modeli bile bulunan ford motor tasıyan arabalardır.ortasından kesilerek kamyonete dönüştürülen modelleride mevcuttur.
eskiyen anadollar turkıye jokey klubune hıbe edilip geri dönüşüme kazandırılmaktadır.
ilk modelleri artık klasik sayılan bir arabadır ve klasik araba yarışlarında boy göstermektedir yani hurdaya vermeyip iyi bakanlar yaşadı..
hayat bilgisi dizisinde afet öğretmenin emektar arabası olarak tanınan araba markası.
ilk seri üretimi yapılan türk otomobilidir..efsanedir..
anadol marka arabanız evinizin önündedir sabah bi kalkarsınız baktığınızda arabanızı inekler yemiş diye efsanesi olsan araba.(hakkaten yirler mi bilmiyorum)
"yılların hayalini hakikat yapan otomobil" yıl 1966 ANADOL reklamından bir parça...

anadol ilk yerli üretim araba markamızdır, 9 versiyonu vardır ,en çok satan modeli ise pikaptır.
ilk çıkan arabanın ücreti ise o zamanın parasıylan 26 bin liradır yıl 1967.
birde ilk dönem herkese satmazlarmış...

bir de "böcek" adlı ilginç bir modeli vardır ki golf arabalarının eskimodeliş diyebiliriz.bu model daha çok o güzelülkemize gelen turistlerin jeep safari turları için planlanmıştır.bu modelin kapıları da yoktur, sadece ön ve arka camları vardır, ve sadece 170 adet üretilmiştir!! hatta 5 taneside KOÇ MÜZESiNDE sergilenmektedir.

not: anadol adını bulabilmek için ülke genelinde bir yarışma bile düzenlenmiştir.hatta 10 bin liradır yarışmanın mükafatı.
keçi yemi..
binek olarak 62923 adet üretilen otomobil.
stc-16 isimli "ilk ve tek türk spor otomobili"ndeki stc'nin açılımı süper türk canavarı'dır efenim.
eskişehir'de üretilen ''devrim'' marka otomobilden sonra 2. üretilen türk otomobilidir. seri olarak üretilen türk otomobil markası.
(bkz: koç holding)
(bkz: murat 124)
koyunlar tarafından yenen bir kaportaya sahip efsane araç. öyle ya da böyle jetpa'nın imza'sından daha türktür.
metalin soğukluğundan uzak sıcacık araba. yakışıklı bir klasiktir.
(bkz: ferrari ye selektor yapan anadol).
ankara'da gayet şık bir tanesinin arkasında şu yazı vardı: http://www.anadol.org/ bende bu adresi buldum http://www.anadol.biz/
(bkz: devrim)
koyun, keçiden sonra bir de eşek yemi olan otomobil markası. eğer delik kaportalı bir anadol görürseniz, bilin ki bir eşeğin dişlerinin izleridir onlar. dedeminkini yemişlerdi, ordan biliyorum. yediği kadar da vardı, sunta gibi bir şeyden yapmışlar arabayı.

ama bu eşek yemi arabaya arkadan bir mercedes bindirdiydi; mercedes göçtüydü, anadol'da çizik yoktu. o da enteresandır.
yönetiminde strateji hataları olduğundan mütevellit bugün tarihi eser boyutunda olan tamanen türk yapımı araç. bugün anadol dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinden biri olabilirdi. zira 1975 yılında üretimine başlanan böcek modeli çağının önünde bir araç ancak ülkemiz de dönem itibari ile pek tutmamış ve toplam 203 adet üretildikten sonra üretimi durdurulmuştur. aynı şekilde 1977 yılında anadol için ingiliz reliant firmasının yaptığı prototip fazla maliyeti nedeniyle üretilmemiştir. aynı model citröen tarafından seri üretime alınmış ve üretildiği 12 yıl içinde firmanın en çok satan aracı olmuştur. yine 1980 lerin sonunda yapılan başka bir prototip de üretime alınmamıştır. tüm bunların doğal sonucu olarak ise bugün anadol eşeğin yediği araba samandan yapılan araba olarak anılmaktatır.

ayrıca: http://www.anadolclub.org.
stc 16 modeli muhteşem bir görüntüye sahip olan yerli araç.