bugün

espresso'nun sulandırılmış hali. en başta espresso yoğun geldiği için içilir ama bir gün damak gerçek kahveyi tatmayagörsün; o artık sulu kahvedir.
bizim cano yu andırsada onunla alakası yoktur.

geçen liseden arkadaşlarla buluştuk allahın sivaslısı americano söyledi yanında minik bardakla sütte geldi (hiç içmedim bilmiyorum) bu birazcık döktü kahvesine bıraktı bende çay içiyordum sonra baktım boşları almaya geldiler ziyan olacak diktim kafaya americano senin neyine amk dedim sus köpek dedi öylede saygılıyız birbirimize.
italya'daki amerikan askerlerinin espressoyu suyla inceltmesiyle meydana gelmiş kahve.
eve gelip uyumadan önce 4 tane içtim. 2. dünya savaşı sırasında espressoyu az bulan amerikan askerlerine göre hazırlanmış sulu espresso. hey americano.
filtre kahve kadar sade, espresso kadar aci degil. tam ortada bir yerde.

Severim.
favori kahvem. evlerde ucuz olarak mokapot isimli aletle yapılır. çelik olanından tavsiye ederim.
bir barista'nın ifadesine göre: "sert kahve istiyorsanız americano için" der.
Vazgecilmezim...
hadi gidelim diyen bir sözlük yazarı ile içmeye giderdim şuan. O kadar işim yok.
Kafein oranı filtreye göre daha az olan kahve. Yumuşak içimlidir.
Şimdi çok meşgul bir insan olduğum için, günde bir kahve yetmiyor. O yüzden iki tane içebiliyorum.
ikinci dunya savasi sirasinda fransa'ya gelen amerikalilarin malum espresso yu icememesinden dolayi, espresso'nun sulandirilmis haline verilen ad.

zaten bu amerika ahalisinin bozmadigi ne var allah askina ?
bunu hazırlarken sıcak suyu önce koymak elzemdir. espressonun üstüne kaynar suyu boca edince kahvenin tadı çok kötü, ekşimsi bir hal alıyor.
En risksiz kahvedir.ne kadar kötü olabilir ki diyerek ilk defa gidilen mekanlarda tercih edilebilir.
kaliteli kahvenin ucuzu ve çabuğudur. espressonun sıcak su eklenmişidir.
yazın buzlu kışın sıcak halini içerken gerçekten bağımlılık yarattığını düşündüren lanet kahve. bahsedildiği gibi su ile seyreltilip büyük boy yapılmış Espresso.

sütlü olarak asla tavsiye etmemekle birlikte şekerli denemedim. bilemiyorum ama en güzeli sütsüz ve şekersiz halidir. kahve çekirdeklerini sıvılaştırmışlar gibi bi his uyandırır. ilk yudumda leş sonraysa enfese dönüşür. aç karna tüketmeyin derim ben. afiyet olsun !
normal bir kahvedir. ya da burada herkes yanlis biliyor.
bunu icmeden gune baslayamiyorum hiahhahhahhah(zengin gulusu).
kahvelerin mercedesidir.
Guzel yaris ati ismi olurmus.
dale cosa rica diye bir girişi olan pitbull cover lı şarkı.
öncelikle mükemmel bir lady gaga eseridir.
aslında bu parçayı tekli olarak piyasaya sürseydi latin kesimle beraber her ülkenin dikkatini çekerdi.

ha, kahve çeşidini konuşursak şöyle diyebilirim ki, kötü bir içecektir. kahve dediğin yoğun olacak, sulu sulu olmayacak.
efendim americano kahvenin ismini aldığı hikaye şöyle başlıyor. abd donanma askerleri, personeli vs. italya'da mola veriyorlar. tabiri caizse çarşı iznine çıkıyorlar. çarşıda dolaşırken meşhur italyan espressosunu deniyorlar. iyi güzel hoş da minicik, tek bir shotlık bişey diye kafalarına yatmıyo tabi. malum amerikanlar büyük araba sever, büyük hamburger, büyük pizza, büyük menü, devasa otobanları kısaca herşeyin gösterişli, büyük ve bazen abartılısını sever. kahve ustasına ya, şunu büyüt biraz bu ne çat diye bitiyo hemen. hem de acı ve çok sert. daha büyük porsiyon yap bize. böylece espressoya makineden ekstra basınçlı sıcak su takviye ediyorlar. böylece amerikan tarzı seyreltilmiş büyük boy espresso kahve elde edilmiş oluyor. hala birçok ülkede americano dediğinizde anlaşılmayabilir cafe lungo, espreso largo , lungo, long coffee, uzun kahve, büyük kahve anlamında isimlerle yer alır menüde. en iyi aroma için sade, şekersiz içilmelidir. hele süt filan hiç olmaz, bozar o kahveyi. unutmayın işin ehli kahveyi sade içer. not:barista eğitimi almış biri olarak yazdım bunları.
lady gaga' nın sağlam parçalarından birisidir. ama bir de glee yorumunu dinlemenizde fayda var. en az gaga kadar başarılı.

şarkının tam hali:

http://www.youtube.com/watch?v=9JTDX_AKlmM

videosu:

http://www.youtube.com/watch?v=tquvDavHKAw
eğer buzlu içecekseniz bu harikayı çok bekletmeyin derim. eğer çok bekletirseniz o buzlar erir ve o güzelim espresso acı suya dönüşür benden söylemesi.
aşırı derecede bagımlılık yapan ve uzman kişilerle oynanması gereken iskambil oyunu.
lady gaga'nın born this way'inden en güzel parçalarındandır. insana coşku verir.
http://www.youtube.com/watch?v=fHGKG9dyTKI