bugün

kesinlikle abartılan bir kavramdır. genelde samimiyetsizlikten gelir. karşı tarafa şirin görünme çabasıdır bir bakıma. samimi olanlara bir şey demiyorum, demeyeceğim onlarda saftır işte ne yapsınlar.
kişinin egosunu arka plânda tutup yüceltilmeyi yanlış bulmasıdır. ya az bildiğinin farkındalığından ya da çekingenliğinden ilerü gelir.
Zayıflar içindir.
Kendini olduğundan az göstermek, alçakgönüllülük değil, budalalıktır; kendine değerinden az paha biçmek korkaklıktır, pısırıklıktır. Kendini olduğundan fazla göstermek de, çoğu kez gururdan değil budalalıktandır. - Michel de Montaigne
ne yazik ki sonuna kadar katildigim..

https://fbcdn-sphotos-d-a...b943f3f2428f9964e2f0fd0b1
erdemdir. mükemmel insanların özelliklerinden biridir. misal beni övdüklerinde tevazu gösterip estağfirullah derim bu hep karşı taraftan takdir edilir.
Benlikten geçme durumudur. Kendini aşağılamakla da alakalandirmamak gerekir.
Ayarında güzel olan huy. Aşırı alçak gönüllü biri benim gözümde en büyük narsisttir. tru stori bro.

edit: egoist dedimdi narsist diye değiştirdim.
ikiyüzlülüğün alasıdır..toplumda gerçekten bunu bi silah olarak kullanan o kadar çok insan var ki(istisnalar tabii ki olacak)..nerde narsist,içten içe megaloman, övülmeye ihtiyacı olan insan varsa bu kılığa giriyo..eğer biyerde kendini sürekli olumsuz eleştiren bi insan varsa kaçarak uzaklaşınız ordan

ayrıca;'övülmek isterseniz alçak gönüllülüğü yem olarak kullanabilirsiniz' demiş bi abimiz,çok da iyi demiş
Erdem olarak kabul edilmesi, insanlık adına utanç verici olan, zaten ademoğlunun sahip olması gereken tırnak içerisinde erdemdir.
günümüz insanlarında şükür ki hala olan ama gittikçe azalan bir karakterdir elimizden geldiğince korumaya çalışalım bu özelliği inşaallah.
Benim hayat felsefemdir. Bir de öyle bir kız bulursam rahat yaşlanabilirim...
bakın burada alçak gönüllü insanı geçtim, sıfat haline bile hakaret eden, asla alçak gönüllü sınıfına giremeyecek tiplemeleri vardır. çünkü başlıkta dümdük alçak gönüllülük yazar, sanki bir şahıs üzerinden gidiyormuşuz gibi altında hemen alçaklık, kendini beğenmişlik arar bu tipler, çünkü tevazuyu bile yediremeyecek kadar haset davranıyorlardır bu ponçik arkadaşlar.

Halbuki çok hoş ve naif bir huydur. Derecesi değişir, bazen hakkını yedirmemek için alçak gönüllülüğü bir kenara bırakmak zorunda kalır -ki bu ego değil, öz saygıdır- . haset insan da bunu fırsat bilir, gönlü gider alçağı kalır.
güzel olan birine daha da güzellik katan davranış biçimi. alçak gönüllü insanlar daha da var olsun.