bugün

kürtlerin almanya'ya türkiye'den geldikleri için, almanya'da kendilerini türk olarak tanıtmalarından ötürü gerçekleşen yanlış anlaşılma. elin alman'ı ne bilir 5000(!) yıllık kürt tarihini. ben kürt'üm desen anlamaz o yüzden türk'üm diyorlar ve her türlü pis işi yaparak türklerin adını lekeliyorlar.

aslında almanlar türkleri çok sever ama kürtlerden ötürü genel bir yargı olarak türklerin pis işlerin adamı olduğu düşüncesi vardır alman toplumunda.

kaynak: onlarca almancı akraba, eş, dost...
"acı ama gerçek" -aslında o kadarda acı değil- sözünün tam olarak yakışacağı %90 lık gerçeklik payı olan durum. %10 da türklerin bazılarından kaybediyor.
takibeden olaydan mütevellit yanlış olan önerme. ntvde yayınlanan bir habere göre almanya da yurtdışından gelenler arasında yapılan br araştırmada almanya ya en az ntibak edenlerin türkler olduğu haberi vardı. Altında bir türkün yorumu: "ben senelerdir burada yaşıyorum asıl almanlarda uyum sorunu var, bize bir türlü alışamadılar".
türklerin sütten çıkmış ak kaşık olduğunu söylemiyoruz sonuçta. bizim milletimizden de kıçı kırıkların çıktığı aşikar. yaptığımız şeyin faşistlik olduğunu da düşünmüyorum. sonuçta gerçek olan bir durumdan bahsediyoruz.

almanya'da gerçekleşen olaylarda adı geçen vatandaşların tam olarak hangi şehirden olduğunu öğrenebilirseniz, dediklerimi de daha kolay kavrayabilirsiniz.
ingiltere'deki türk mahallelerin, biz türk değiliz kürdüz diye dolup taşan insanlarla dolu, bunun yanında belediye hizmetlerinin bile uğramaktan kaçındığı kadar kirli olması, insanların ortalama beş seneden beri ingiltere de yaşamasına rağmen ingilizce öğrenmemeye gayret göstermesi nedeniyle, bana artık pekte samimiyetsiz gelmeyen önermedir.
kıçtan sallama bir tanım, tez , teori, varsayım, ütopya ne bileyim bir tür dilek belkide. yok saydığın kürt, bir türk'ün imajını zedeliyormuş almanya'da. kaynakta eş dost, akraba vs.

(bkz: iyi seneler londra) herkes için.
Hem sonucu hem gerekçesi itibariyle yanlış tespit.

Almanya'da yaşayan Türklerin sevilmediğini, üstelik bunun Almanya'da yaşayan Kürtler yüzünden olduğunu söylemek, meselenin hem eksik hem de yanlış kavrandığının ifadesidir. Almanya'da yaşayan 'Türkler'in sorunu sevilip sevilmemeyle ilgili değil, Almanya'da yaşayan bütün göçmenler gibi, Almanlarla eşit haklara sahip olmamalarıyla ilgilidir. Bu meselenin anlaşılması için ilk adımdır.

ikinci adım ise ifadenin barındırdığı aşağılık kompleksidir. Bir 'öteki', kendini tanımlamak için başka bir ötekini hedef alır. Buradaki öteki yani 'Kürt'tür! Bu tanım elbette faşizandır ama sadece milliyetçi anlamlarla inşa edilmemiştir. Yani iç Anadolu'nun ya da Karadeniz'in yoksul bir köyünden Almanya'ya gelen bir gastarbeiter* da Kürt'tür. Çünkü bizliğimize yakıştıramadığımız herşey onlarındır. Sevilmeyen 'Kürt'tür, konuşamayan 'Kürt'tür, kokan 'Kürt'tür ya da hırsız 'çingene'dir vs...

Hatta bizim gibi olmayan Türkler'de 'Kürt'tür! Bunun en çarpıcı örneği Almanya'ya görmüş beyaz 'Türk'lerin söylemleridir: "Buradaki Türk'ler Türkiye'deki Türkler'e benzemiyorlar"

Almanların ya da görece uzağımızdaki başkalarının bizi sevip sevmemesi önemli mi bilmiyorum ama sevsek de sevmesek de insani, tarihsel, siyasal vs... bir sorumluluk olarak birlikte yaşamakla mükellef olduğumuz kardeşlerimize bok atmamayı öğrenmek gerektiği kanaatindeyim.
(bkz: sözlükte kürt düşmanlığı) (bkz: sözlükten böylece pkk ya prim yaptırmak)
(bkz: ırkçılık)
(bkz: vatan birliğine kasıt)
türklerin almanya da almanlarla eşit haklara sahip olup olmamasının pek de önemli olmadığı durumdur. zira ülkemizdeki pkk sempatizanları türklerden eşit ve daha fazla hakka sahiptirler ve durum ortada!
(bkz: bi siktir git dedirten türkçü zırvaları)