bugün

bir halı saha klasiğidir. elemanlar gayet kendilerinden emin*, hep biri forvete çıkmıştır. geride ise, takımın ağa babası; "gol atmak, şu bu, bunlar ters işler, ben takımın galibiyetine bakarım, hele bir gol yemeyelim de atarız elbet" fikirlerinden en az hepsini savunan kişinin -ki bunlar gayet mülayim tiplerdir genelde- artık durumun canına tak etmesi sonucu, sitemkâr bir ses tonuyla yaptığı veryansındır.
ve bu elemanın takımın dengesinde öyle bir ağırlığı vardır ki, söylediği sözün ardından, tüm takımda bir defans seferberliği ilan edilir.

taa ki; (bkz: yeter lan ben de hucuma cıkıyorum)a kadar...
-oglum gelin defansa..
5 dakika sonra...
-gelsenize lan defansa..
10 dakika sonra..
-bakın ben de cıkacam ileri!! gelin diyom şu kodumunun defansına!!
20 dakika sonra...
-defansınızın da sizin de a.k..çekilin lan ipneler ben oynayacam ilerde
40 dakika sonra..
-5-0 aldılar anahtarımızı...
ateist olup, allah'a inanmayan forvetin kulak asmayacağı çağrı.
(bkz: italyan milli takımı)
akıllara kazınan mahalle maçı repliklerindendir. defanstaki son adamın biçare çığırışıdır. 1-1-6 sisteminin çöküş sinyalidir. ayrıca (bkz: her türk forvet doğar)
bazı ecnebi ülkelerinde karşılığı "yüce isa aşkına defansa gelin lan" olan feryat çığlığı.
defansta geniş boşluklar bırakan takım arkadaşlarına yalvaran servet çetin sözü.
bir kaleci serzenişi.
bu çağrıdan sonra;
(bkz: 1 1 6 olan oyun düzeninin 8 0 0 olma ihtimali)
acı içinde çaresizligin en belirgin oldugu ve acizligin tavan yaptıgı bir kaleci haykırışıdır.özellikle halı saha maçlarında insanin içini burkan bir haykırıştır
(bkz: ateist forvet)
muhtemelen takimin kazmasi oldugu icin defanstan cikmasina musade edilmeyen kisinin, yalnizliktan sikilmasi ve kalecinin muhabbetinin sarmamasi sonucu hoykurdugu yakaristir.
(bkz: defansta cihat yapmak)
yardıma muhtaç kaleci veya defansın ilerde beleş bekleyenlere yaptığı kutsal çağrıdır. maçtan sonra "niye gelmedin lan defansa allahsız" nidalarıyla devam eder.
* * halı saha macında tüm takımın gol atmak için rakip alanda baskı kurması sonucu yalnız kalan file bekcisinin isyanı. *
(bkz: ulusal mahalle maci terimleri)
bunu diyen genelde kondisyon bakimindan takimin en kotusu ve en yaslisidir. hatta devre arasinda icmek icin kulaginda bir dal sigara tasir.
Halı saha maçlarının klişeleşmiş repliklerindendir. Genelde 7 kişi oynana halı saha maçlarında 3 defansla başlanır. Maçın ilerleyen dakikalarında gol atma iç güdüsü ağır basanların ilerde kalıp,kondüsyonsuzluğun verdiği yorgunlukla geri dönememesinden kaynaklanan bi durumdur.
halı sahada para verdim niye gol atmayayım mentalitesi ile oynayıp birdüzine gol yiyen takımn defansındaki yegane adamın feryadıdır.
eski okul arkadaşları ile yaptığı bir halı saha maçını şampiyonlar ligi final maçı tadında ciddiye alan defans oyuncusunun nidasıdır.
Genelde kalecinin yaptığı çağrıdır. Ancak (arada,bazen,nadiren,belli belirsiz) başka bir defans oyuncusu da kullanabilir. Uyarıcıdır.. Tamam olum dedirtir.
hiç bir inanan bu lafın ardından savunmaya koşmamıştır efendim.
şimdi birbirini tanımayan adamlar hasbelkader aynı takımda biraraya gelmiştir veya bir adamı tanırsın ama nasıl top oynadığını bilmezsin . herkesi tanıyan hatta halısahayı organize eden adam olduğun için sorarsın işte aga sen nerde oynuyon sen hangi mevkii falan diye . bunlar illa ki farketmez abi heryerde oynarım falan der . sanki steven gerrard yarram . neyse sorarsın olur mu lan öyle söyle bir mevkii ona göre takım kuracaz dersin . bunlar derki abi zaten sigara içiyoz , yok sekiz aydır oynamadım , kondisyon yok zaten , defansta takılırız . iyi dersin güvenirsin bunlara defansta dururlar diye . sen de geçersin liberoya . bunları da alırsın sağ ve sol beklerine . ayağı top apan adamları da koyarsın ileri . hadi dersin paslı oynuyoz . defansta takılıp catenaccio yapıp kontradan koyacaz . hepsi tamam abi derler . maç başlar taş çatlasın beş dakika sonra sağ bekin sol açık olur , sol bekin sağ açık olur , kazma oldukları için ilerde de bi sikim yiyemezler , kondisyonları da yoktur defansa da dönmezler . rakip seni ve kaleciyi hep kedi fare gibi oynatır . maç 11-3 biter . maçtan sonra basarsın bunlara fırçayı , derler ki abi pas yapamadık , pas gelmedi . epsinin kafasını soyunma odasının duvarlarına vurmak istersin .
sırası gelen kaleye geçsin, sözünün de sahibidir aynı zamanda.
(bkz: 25 kasım 2009 manchester united beşiktaş maçı)