bugün

- allah varsa nerede yasiyor aabi?
+ eeehh ebenin aminda yaşıyo, sittin lan beynimi iki saattir..
- aabi?
+ lan yürü git!!!
beynimizde.
şöyle ki, tanrının var olduğunu bilebilseydik zaten inanç diye bir şey olmazdı. tanrı belki var belki yok. zaten sınama olayı da orada. onun varlığına inanarak var diyebilirsin sadece. bunu kesin olarak bilemezsin.
muhtemelen israil yada amerikanın güzel bir sahil kentinde yaşıyordur.

yahudilere neler vaadettiği düşünülürse mutlak oralarda bir yerdedir.
yoğun araştırmalarım neticesinde vardığım sonuç: (bkz: tek bir şey biliyorum allah sözlükte yok) *
BENiM RUHUM NERDE LAN! yoksa ben ruhsuz muyum sorusunu aklıma getirmektedir.
(bkz: spiritual world)
arabistan yarım adasında yaşıyor olma ihtimali yükesktir. *
tipik avrupalı sorusudur. yıllarca ruhun beyinde küçük bir bölgede yaşadığına inandılar. Beyin cerrahisi gelişince beyinde bulamadılar. Direk fikir değiştirip Ruhun olmadığını iddia ettiler. *. e şimdi sıra Allah'a geldi. yer göstermek lazım ki inansınlar göremezlerse direk inkar. kolaycılığınıza kola dökün yumuşasın.
muhatabını sözlük üzerinde verilemeyecek cevapları vermeye teşvik eden bir soru.
Sen yaşadığın yerde misin?sorusunu akla getirir.
yaşamak?
bu da tıpkı, gören - duyan - affeden - kâh ödüllendiren, kâh ceza veren, vs.vs. gibi "insani" özellikleri tanrıya yüklemektir..ki, buram buram ahmaklık tüter.

işte bu nedenledir ki benim "deist tanrım" teistlerin tanrısından çok daha büyüktür. çünkü hiçbir götüboklu insanoğlu o'nu tanımlayamaz! üstelik haddine de düşmez!
the man from earth filmde hoşuma giden bir replik yakaladığım konu.

--spoiler--
edith, tanrı hakkında konuşur ve o her yerde sadece biz göremiyoruz der. harry ise insanları kastederek, yapabileceğimin en iyisi bu olsaydı ben de saklanırdım der.
--spoiler--
allah yoksa neden merak edıyorsun cevabı verilecek sorudur .
- yaşamak derken (?) ev bark nasıl yani?
bir çocuk soruyorsa işin zordur. ama bir büyük soruyorsa;
- allah nerededir?
- her yerdedir!
söyleyenin aklının alamayacağı yerlerde(heryer).
saçma bir sorudur. herkesin inancı kendini ilgilendirir, bunlarla sözlüğü boşa meşgul etmek gariptir bence.
inandığın kadar yüreğindedir!

edit: tövbe estağfurullah! sözlükçe çarpılacağız yahu!
mekan, zaman, yer kavramları insanlara has olduğu için cevaplanamayacak soru.

(bkz: boşuna kasmayın)
Senin duyguların nerede yaşıyor ?
Sende değil mi.
O zaman Allah'ta,Allah aşkıda sende yaşamalı,seni esir almalı
allah yaşar mı, yaşıyor mu? diye düşündürür insana.

(bkz: god is dead)
(bkz: nietzsche)
kafanda diye cevap verilecek soru.
bunu anana sorsana delikanlı.

denilesi soru öbeğidir.
Her yerde.
allah zaman ve mekan kavramının dışındadır. bu tür kavramlar bizler yani insanlar için vardır.
beyninizde.