bugün

brezilya basınında elano'nun yerine 2010 dünya kupasına çağrılma ihtimali olduğu söylenen büyük kaptan.sola ronaldinho'yu sağa kaka'yı göbeğe de koyucaksın alex'i mis.
fenerbahçe'deki ilk zamanlarında arada bir milli takıma çağrılırdı. sonra mevkisinde kaka, ronaldinho ve benzerleri olunca haliyle turnuvalara çağırmadılar. elano da şimdilik milli takımda 2010'da kupada görülür mü bilinmez, genelde yıldızlar elemelerde görünmezken kupalarda bankodur brezilya'da, milli takıma çağrılmadı diye karşılaştırma yapmak çok anlamsız.
sahaya çıktığı anda rakip oyuncuların diz titremelerine, kusmalarına sebebiyet veren adam.
hiç birşey yapamadığını varsayıyor olsak bile, son 4 yılda ülkemiz gençliğinin istatistik konusunda gelişmesinde çok önemli katkıları vardır.
33 yaşına gelmiş efsane... dün fb tv'de gösterilen bir alex klibinin ardından aklıma geldi kendisinin 33 yaşına geldiği... fenerbahçe tarihinde çok büyük futbolcular geldi geçti. yeri doldurulamaz denilen oyuncuların yerleri hep doldu ve biz her geleni benimsedik, kabul ettik. ama alex için yaşadığım hisler farklı. her 14 eylül günü alex'in bir yaş daha yaşlandığı aklıma geliyor ve kendisini izleme süremiz giderek kısalıyor. bilmiyorum belki alex gibi hatta alex'ten daha yetenekli oyuncular gelecektir belki fenerbahçeye ama hiçbiri onun gibi gönüllerimizde taht kuramayacak gibi hissediyorum... gönül isterki 40 yaşına kadar oynasın...
hepimiz souzayız. ben de souzayım, kemal de souza, hüseyin de souza, selim de souza, alex de souza.
kendisi esi ile katildigi yildizlar programinda * en cok trafik magandalarina güldügünü aciklamis.

--spoiler--
fbtv spikeri: türkiyede en cok ney sizi güldürüyor.
Alex: kesinlikle trafikde sopayla birbirine dalan insanlar , brezilyada böyle birsey yok.
--spoiler--

(bkz: doğru söze ne hacet)
tartışmasız türkiyeye gelmiş en büyük futbolcu...oynadığı 6 yılda attığı gol ve asistlerle zirveye kurulmuş ve zirveyide kolay kolay (belki gelecek yüzyılda çıkar)kimselere kaptırmayacak dünyaca ünlü top cambazı...
twente maçının son dakikalarında girdiğimiz pozisyonda topu sağındaki semih'e ve solundaki santos'a değil en arkadan bindirme yapan oyuna yeni girmiş deniz barış'a vererek neden büyük kaptan olduğunu tekrar göstermiştir.
oynadığı zaman maç kazandıran, oynamadığı zaman ise bi b*ka yaramayan futbolcu. hagi'yle kıyaslanır bir de hep. iyidir hoştur ama, fenerbahçe'nin hooijdonk'dan sonraki forvet sıkıntısının temeli olan adamdır.
fark 10'da dır, gemisini kurtaran kaptandır. alex de souza değil alexle sonsuzadır. hep kalsın hiç gitmesin, bitmesin..

ölçü birimi olarakta kullanılmaktadır.
latin amerika'nın hagi'si.

not:beşiktaş'lıyım.
roberto carlos'un gidişine bile bu kadar üzüldüysek, gittiği gün bizi salya sümük ağlatması kesin olan sihirbaz...
öyle bir futbolcudur ki bu adamı fenerbahçe'den çıkartırsan geriye lop et kalır.
fenerbahçe kariyerinde oynayacağı son maçında güzel bir şekilde uğurlanmasını istediğim yaşayan futbol efsanesidir. (bkz: sevgiden abartmak)
ah ne güzel olurdu; stadın bütün ışıklarını kapatıp, ellerde çakmaklarla, sezen aksu'dan beni unutma şarkısını söyleyerek ve önünde saygıyla eğilerek uğurlamak generalex'i...
(bkz: elano blumer alex ten daha iyi bir futbolcudur)
eşittir fenerbahçe.
pas tekniği tavanlara vuran futbolcu. kafayla dahi ara pas atıyor yahu.
malum takımın taraftarlarının fener ve alex ezikliklerini, kendisi hakkında girdikleri entrylerle görmemizi sağlayan kralımız,canımız,kraleximiz. parma dan ayrılma sebebi başarısız olması değil, dönemin antrenörü alberto malesani ile yaşadığı sorunlar ve bazı ailevi problemleridir*. tabi malum takımın taraftarları komplekslerini dışavurma heyecanıyla başlık altına entry girmeden önce,zahmet edip en azından wikipedia dan alex in parma istatistiklerine baksalar, parma da 5 maçta 7 asist ve 2 gol gibi italya ya ligi için çok iyi sayılabilecek bir performans gösterdiğini görebilirler.

alex in kariyer istatistikleri

maç gol asist
831 325 260

alex in fenerbahçe istatistikleri

maç gol asist
260 126 124
futbol zekası su götürmeyen,
attığı milimetrik paslarla güiza'ya bile gol attırabilen,
istikrarı ve kişiliğiyle de takdire şayan futbolcu.
Attığı gollere bakıyorum da bir insan golü bu kadar önceden hissedip pozisyon alır mı diye kendime kendime soru sorduran yıldız ama pek koşmayan futbolcu.
fenerbahçede forma giydiği 5 sezonda 2 kez şampiyonluk sevinci yaşamış.
takım arkadaşı ümit özat'a göre bile ancak "ikinci sınıf" olarak nitelendirilebilecek bir topçudur. ben demedim, kaptanınız dedi: *

http://www.milliyet.com.t...=Eski%20kaptan%20sasirtti
modası geçmiş 10 numara tipi futbolcudur.günümüz hızlı ve kollektif futbolunda orta sahanın ortasında durarak oynayan, ayağına gelen 45 toptan 2 tanesini olumlu kullanacak diye beklenen topçular artık demodedir.Çünkü artık futbol daha hızlı ve bütünseldir.Alex ise ancak temposu düşük takımlara karşı alınacak galibiyetlerde rol oynayabilecek, sıradan bir 10 numara pozisyonu oyuncusudur.

istatistiklerine bakıp aldanmak ise cabası ! Yahu kimse bu adamın yeteneğine laf edemez, ancak ne Alex bu saatten sonra futbol mantığını değiştirebilir, ne de dünya futbolu Alexin hatrı için 80ler modeline dönebilir.Alex ile ancak Hacettepe`ye 7 tane atarsınız, ancak Avrupa arenası ve derbilerde size verebileceği sınırlıdır bu tip oyuncuların a benim saygı değer Fenerbahçeli kardeşlerim.
yeni imaji ile cok can yakacak futbolcudur. latin amerika ve turkiye deki biyik duskunlugune kendisi de dahil olmustur. insan yeni bir reklam kampanyasi dolayisi ile biraktigini dusunmeden edemiyor dogrusu.