bugün

kızılbaşlık da denir. değişik gelenekleri vardır.

(bkz: mum söndü)
biz aydınız, biz ilericiyiz, biz şucuyuz bucuyuz.

bırakın da başkaları övsün. eğer öyleyseniz.

edit: alevilerle bir sorunum yok, belki de gerçekten öyledirler. bilemem. demek isteğim başka anlaşılmasın.
müslümandırlar kardeşim. hemde çoğumuzdan daha iyi müslümandırlar. karakterleri sağlam, insanlıkları en üst seviyede ve ticaretleri çok dürüst'tür. yaptığım iş sebebiyle bir çok alevi müşterim oldu. daha sonra hepside en iyi dostlarım oldular.
ben bunca yıldır alevilerle yaşadım, daha akrabasına bile kız vereni görmedim. kızını, oğluna vurduranda. aksine insan olmak önemlı bir meziyettir alevi kardeşlerimizce. o yüzden kızı sünni, hanefi, yahudll, kimi severse sevsin karşı çıkılmaz. "garip adetler" demişsiniz ya, aklınız alıyorsa bu düsündüğünuz şeyleri yapabilecek insanların var olduğuna, size bir iyi niyetli dileğım birde acı bir gerçeğim var söyleyebileceğım. geçmiş olsun. ama geçmez.
aralarında sünni islam diye bir olgunun var olduğu sananlar var. islam'ın sünni'si şia'sı vardır diyen adamlar islam algısını düzeltmeleri gerekir. kimse kendi yolunda giderken ''ben hak yolum'' havasına bürünemez.
alevi değilde alevici olan politik eyyamcı aleviciler var. zaten bu başlığı genelde onlar doldurmuşlar. durumun içine sıçan da bu politik müslümanlar zaten.
bu insanlara hep iki seçenek sunmuşlar, hatırlarım 1998 yılında iran bir nota vermişti bizim memlekete, ''şunları ya adam gibi sünni yapın ya da bırakın biz şiileştirelim''. mantık bu.
islam'ın özüne vakıf olabilmiş bireyler, cem ritüelinden ya da namaz'dan rahatsız olmamalılar.
her nasıl ki bir sünni cem evini cümbüş evi olarak nitelendirme cehaletinde bulunuyorsa, her hafta perşembe günü cem yaptığı halde günde 5 vakit namaz kılan birini ''şekilci'' olmakla eleştiren bir alevi de aynı oranda taş kafalıdır.
off çok ilerici adamlar, şöyle çağdaş, böyle yurttaş falan... bu tip söylemler kanserli birini güldürmesi için çağrılan palyoçonun yaptıkları kadar samimiyetsiz. yani bu kesimi kanserli ilan etmiş oluyorsunuz bir bakıma. ayrışmada bu pofidik hümanizma yavşaklığı altından çıkıyor şimdilerde. önceden ise siyasi oyunlarla yapılıyordu geçmiş dönemde olanlar malum.
sosyal yaşantınızda bir alevi ile olan diyaloglarında sözlükte olduğu gibi elinden dilinden zift sıçan adamlar yoktur tahminimce. hani arkadaş olursun dost olursun vs. sözlüğe gelince herkes kılıçları çekiyor ne iş? klavye cesareti değe mi?
bir de alevi yalakalığı yaptıktan sonra entry sonuna ''not: sünniyim'' yazanlar yok mu? sizin samimiyet anlayışınıza tüküreyim ben.
islam dini birey odaklıdır, meşrep mezhep değil.
allah herkese selamet ve yol aydınlığı versin.
adı bile hz. Ali’den geliyor. Dolayısıyla Alevilik de çok önemli ölçüde islam’a gömülüdür.
geçenlerde bu mezhepten olan bir arkadaşla konuştum. tartıştım daha doğrusu. kendisinin alevi olduğundan haberim yoktu. kendimi tanıtma adına alevi ve kürt olmadığımı söyledim. başladı üzerime oynamaya, insanları sınıflandıran iğrenç bir insansın, milliyetinde boğulmuş berbat bir faşistsin falan diye. aşağılayıcı hiçbir ibare kullanmadım. sezdirmedim bile. onu niyetimin sadece kendimi tanıtma olduğunu belirtene kadar canım çıktı.

dindar bir insan değilim ben. ha kimliğime gelecek olursak, sünni bir türküm o kadar. sünniliğimle gurur duymuyorum ama türklüğümle gurur duyuyorum. bunları anlatınca beni pislik, ülkücü, aşağılık sünni türk ilan etti. e size de sorarım alevi kardeşlerim. bu insan şimdi kendi kazdığı kuyuya düşmemiş midir?

ben kesinlikle insanları aleviydi, hanefiydi, şafiiydi falan diye ayırmam. dedim dindar bir insan bile değilim. cumadan cumaya sadece.

şimdi içine nefret tohumları ekilmiş olan bizler miyiz sorarım?
kendini tanıtmak adına alevi ya da kürt olmadığını söylereyek, aslında o kavramlara hakaret ettiğini bilmeyen malların derdi olan mezheptir. az bile söylemiş o sana.
Kürt sorununun çözümü ile Alevi kardeşlerimizin sıkıntılarını yan yana düşünmek zorunda olmamızın nedeni ne?
-- anlaşılamamış mesele ---
http://galeri.uludagsozlu...m/r/yurt-gazetesi-438899/
amına koydumun safsata mezhepleri yüzünden hor görülen insanların mezhepi. ben mezhepsiz hadislere rivayetlere vs. de inanmam tek gerçek kuran' dadır. yetti artık din satmanız la.
şamanizm türklerin eski inancıdır, yaşam tarzıdır. islamiyetle tanışan türkler eski yaşayışlarını, kültürlerini terketmeyerek islamiyetle şamanizmi harmanlamışlar ve bunun sonucunca bir türkmen inanışı olan alevilik mezhebi ortaya çıkmıştır. bilindiği gibi alevilik sadece türklerde görülür bunun sebebi yukarıda da belirttiğim gibi türklerin milli kültürü olan Şamanizm ile islam harmanı olmasıdır.
Kıblemiz insan ve insan sevgisi deyip, başbağlarda katliam yapmaktır.
Edit: özür dilerim 5 yaşında Kayseri de yaşadığımda, Sivas olaylarında inancımdan ötürü katil ilan edilmem gibi taraflı bir tanım oldu.
ben müslüman biriyim şükür. ibadetimi yaparım veya yapmam benim sorumluluğumdur. ben hataylıyım ve alevi cemiyetinden değilim. ailem müslüman büyük ailem de müslüman akrabalarım da müslümandır çok şükür. 2-3 sene öncesine kadar yurt dışından gelen bir alevi arkadaşım kendi dinini araştırmak istedi ben de yardımcı oldum. bu sayede ben de gördüm öğrendim, ki zaten çevremde çok alevi oldu hataylıyım ve bu gayet normal.

eğer ki benim sözlerime hala yalan diyecekseniz bilemem. ayrıca genelleme yapmayacağım gayet normal gördüklerimden bahsedeceğim.
öncelikle cem evlerine gidip oradaki dedeyle konuştum. bu dede denilen kişi kendini ilahi bir güce sahip olarak inandırmış herkese. bu adamın dokunduğu her şey düzeliyormuş. yani kendini bir tanrı gibi gösteriyor. bu da bilindiği üzere yaradana şirk koşmaktır yanlış yönlendirmektir. buna inanlar içinde aynı şey geçerlidir.

çevremde çok alevi olduğunu belirttim hataylı olduğumdan dolayı. ben yok denecek kadar az gördüm iyi niyetli, güzel düşünceli, doğru hareket eden, bardağın dolu tarafından bakan ve her zaman iyiliği isteyen biri. aksine! küfürbaz, yalancı, başkasının iyiliğini istemeyen, iyi niyetten yoksun, ahlaksız ve saygısızdır. derecesi aile eğitimine göre değişir fakat bunların ailelerinde eğitim yoktur.

lütfen beni yanlış anlamayın. ben aleviliği kötülemiyorum. alevilik inancı benim inancıma göre yanlıştır diyorum sadece. bunun yanına alevi insanlarının müslüman olan ve islami şartlara göre yaşayan bir insana göre daha tehditkar yaşadığını söylüyorum.

Bununla birlikte, inancı olmayan, islamiyeti düşman olarak gören, akp düşmanı, her bireyle iyi geçinen insanlardır aleviler. bunun yanında, son yıllarda, kendilerini laik, hoş görülü ve açık görüşlü insanlar olarak tanıtan aleviler dini zayıf eksik ve bu saydığım müslüman düşmanları için destek verme sebebidir.

sonra oluyor islamiyet kötü alevilik mükemmel. islamiyeti düşman ilan eden, her namaz kılıyorum oruç tutuyorum diyen insana tip tip bakan bir kişiye müslüman olarak pek samimi yaklaşamam.

ufak bir söz daha söyleyip özetleyeceğim. benim çocukluktan beri abim saydığım insan hataylıdır alevidir. ama kendisi benim ailem alevidir diye aleviyim. yani kürt veya arap olmak gibi bir şey diyelim. benim inancım Allah'a ve peygamberimize ve kitabım kuran'ı kerimdir der. namazını kılar ve orucunu tutar, alkol almaz.

şimdi ben bu yukarıda bahsettiğim örnek kişiden bahsetmiyorum. o diğer aleviliği bir yaşam biçimi olarak kabul etmiş ve bir din gibi inananlara ve bunu uygulayanlara diyorum. sözüm onlaradır.

sözün özü: alevilik bana göre değil konuşmak bana düşmez ben sadece gördüklerimi ve islamiyete göre yanlış mı doğru mu onu izah ettim. alevi alevidir beni ilgilendirmez. eminim ki müslümandan daha dindardır aleviler vardır öyleleri elbette. herkes farklı yargılanacaktır allah katında. ama dediğim gibi aleviliği bir din olarak ele almış kendini yücelten ve öven ilahi güçlere sahipmiş gibi bahsettiğim o dede gibi hareket eden ve bu dedelere inanan kişiler kesinlikle yanlış yapıyor ve yanlış yönlendiriyor. çok üzülüyor ve sinirleniyorum böyle şeyleri görünce.
4 yıl önce abd de bir kıza aşık oldum,
yapmadığım şey kalmadı ona kendimi gösterebilmek için.

neyse en sonunda kız da bu ısrarlı isteklerime inandı ve güzel bir ilişkimiz başladı.

ben sevmeyi öğrendiğim gibi sevilmenin ne olduğunu da öğrendim.

ve onun ailesi ile tanışmayı teklif ettim. "neden ki?" dedi, "ben ciddiyim " seninle dedim., "ee ailem le mi evleneceksin dedi?" "bizim oralarda öyle" dedim. neyse önce annesi ile tanıştırdı.

annesi bildiğimiz çikolata renkti bir bayan,
sohbet falan oraya sevdirdik kendimizi,
ancak annesi "ben afrikalı paganist im dedi!?

babasıyla tanıştık o da bildiğin bembeyaz ten ve rengarenk gözlü bir erkek,
sohbet koyu gitti onunlada.
benim annem yahudi, babam alman ortadox tu dedi, kendisi ise "ateist" olmuş savaşların acı noktasında...

annesinin annesi bir kızılderi liymiş,
biz gökten taş yağsa ona bile inanırız dedi!

erkek kardeşi abd bayrağına inanıyor,
kız kardeşi ise mtv ye tapıyordu.

bizim kız ise "ben alevi" yim dedi.

ne alaka dedim?

alevi deyince sizin aileleleriniz evlenmeye karşı çıkıyormuş o sebepten dedi.

+yani sen beni istemiyorsun?
-yoo ben evlenmeyi istemiyorum.
+iyi de ben de aleviyim zaten.

bu konu öyle bir boka sardı ki
bizim yüzümüzden sıkıntı yaşadı abd,
zaten hiç bir insan inanmadığı bir din veya inanç üzerinden birbirlerini neden farklı yorumlar,

neden gereklerini yerine getirmediği hatta 5/5 olamadığı bir inancın altında ezilip, mutsuzluğa kendini iter.

yani

alevi olmak, bir şey değildir, sunni olmakta öyle

ancak "insan" olmak her şey dir. olabilene.
ibadet yerleri cemevi.Ya yok biz camiyede hep gidiyoruz demeyin alevilerin yüzde 98'i camiye gitmez.
Oruçları farklı.Ayran içerler, oruçları bozulmaz.
Hz Ali'yi peygambermiş gibi anlatırlar.
Alevilik meshepten çok ayrı bir din olmuş.
insanlara islamiyet diyip yutturamazsınız.
başbakan sayesinde ne olduğunu öğrendiğimiz şey. ya olmasaydı?

http://biliyoruzdakonusuy...evilik-meselesi/#more-441
din değilir, bir mezhep hiç değildir. bildiğin mesnevilik tarzı bir öğretidir. lakin, günümüzde artık o kadar değiştirilmiştir ki, hiç sözlük karşılığı bulamamaktadır. namaz, oruç, hac gibi başlıca ibadetleri içerisinde barındırmaz. aleviyim diyen kişi, sadece ettiği lafla kalır. perşembe gecesi dışında cemevi'ni ibadet yeri olarak kullanmaz. çıkar cemevleri ibadet hane olsun diye yırtınır. şimdi eksi yağmuruna tutacaksınız eyvallah ama biraz elinizi vicdanınıza koyun ve söylediklerimi az düşünün.

lüten, kendisine alevi demiş ve yıllar önce ölmüş esas alevilerin kemiklerini yeteri kadar sızlatmayın. zira bir level üstünüz ateizm...
Merak ettigim mezhep/inanc.
insanlarinin cok sevgidolu, adam gibi adam, insan gibi insan oldugu soylenir.
zamanında bir savaştan sonraki insanların bölünmesi ile ortaya çıkmıştır ancak günümüzde gerçek manasını yitirmiştir. alevilik inanç olarak ateyizm gibi birşey olmuştur. çoğu alevi dinin insanı geri bıraktıgını savunuyor artık, çogu ateyiz olmuş.
Art niyetli, cahil, yobaz insanlar yüzünden savunmaktan kendimizi alamayıp üzerine eleştiri getiremediğimiz Türk'ün islam yorumlarından biridir.

Şu başlığı her açtığımda tam niyetleniyorum şöyle tarihsel perspektifte bir alevilik tanımlaması, eleştirisi yapayım yapıcı şekilde diye ama görüyorum ki gavatın teki yattığı yerden milyonlarca Türk'ü hem de eline, beline diline sahip çıkan Türk'ü kafir ilan etmiş sinirleniyorum. Marksist bir sözde alevi Sunniliğin hakkında genelleme yapıp nasıl "Yezit"lik "yobaz"lık tanımı yapıyorsa ve sinirleniyorsam o kadar sinirleniyorum.

Oğlum biraz büyüyün, tamam gençsiniz, heveslisiniz de Allahtan korkun lan milyonlarca dindaşınıza kafir, yezit bilmem ne diyorsunuz. Nasıl vereceksiniz bu ithamların hesabını öte dünyada. Hadi bu dünyada huzurlu bir ülke istemiyorsunuz hep bir ötekileştirme peşindesiniz de öte dünyada da mı huzur istemiyorsunuz lan.

Ek: oğlum ne ara okudun da eksiledin lan bot musun?
En iyi arkadaşlarımında aralarında olduğu, bir kötülüklerini görmediğim, çeşitli farklı ÖRf adetleri olan, temelde Hz Ali efendimizi seven müslüman topluluktur.
islamın içinde saklanan israil gibi birşey. islamdan güç alır, islamla alakası yoktur. lobisi kuvvetlidir.
evet, yahudilik gibidir. sonradan alevi olunmaz. alevi olmak için alevi doğmak gerekir.
ne yaptığını bilen bir topluluk. sünni müslümanlar gibi inançlarını yitirmiş, islam olmaktan çıkarmış insanlar değildir. asimile olmamış olanlar islam olduklarını kabul etmezler ve kendilerine has hümanist dünya görüşleri ve şamanist-budist-zerdüşt inanç sistemleri vardır. yüzyıllardır neyseler odurlar. orhun yazıtları'ında geçen "törük" kavramını hak eden türkiye'deki yegane topluluktur. (#21358591)

not düşeyim: sünniyim.
tüm mezheplerde inançlarda toplumlarda olduğu gibi ne yaptığını bildiğini idda eden topluluktur. kendi kaybetmiş olanları diğer topluluklarda olduğu gibi karşısında olana bk atmaya meyillidir. müslümanlığın islamın kitabı birdir. birbirinize çamur atmanın alemi yok. yok aleviymiş sunniymiş te allahım yarabbim.