bugün

görsel
görsel
görsel
BluTV, Kenan imirzalıoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan ve Melisa Sözen’in başrollerini paylaşacağı ‘Alef’ isimli mistik polisiye diziye imza atmaya hazırlanıyor. Ödüllü yönetmen Emin Alper’in yönetmen koltuğunda oturacağı, May Prodüksiyon imzalı dizi, heyecan verici ve farklı konusu, ilgi çekici oyuncu kadrosuyla dikkat çekecek. 

BluTV, ‘Alef’ adlı sekiz bölümlük sıra dışı bir polisiye diziye imza atıyor. Kenan imirzalıoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan ve Melisa Sözen’in başrollerini paylaştığı ve yönetmen koltuğunda ödüllü yönetmen Emin Alper’in oturacağı ‘Alef’, istanbul Boğazı’nda bir cesedin bulunmasının ardından ortaya çıkan çeşitli cinayetlerin sırrını çözmeye çalışan iki dedektifin hikayesini konu alıyor. 

Osmanlı ve islam Tarihi’nden izler taşıyan, oyuncuların geçtiğimiz günlerde ilk tanıtım çekimleri için bir araya geldiği dizide genç ve hırslı dedektif Kemal (Kenan imirzalıoğlu) ile tecrübeli ortağı Settar (Ahmet Mümtaz Taylan), istanbul’da işlenen gizemli bir seri cinayet vakasının peşine düşecek. Hem kişisel hayatları hem de olaylara yaklaşımlarıyla birbirine tamamen zıt bu ikiliye, bir üniversitede öğretim görevlisi olan Yaşar (Melisa Sözen) da katılacak. Ekip, cinayetleri çözmeye çalışırken buldukları her delille yüzyıllar boyu saklı kalan bir sır perdesini de aralayacak. 

Oyuncu kadrosu ve hikayesiyle şimdiden merak uyandıran, temelleri tarihe dayanan ve tasavvufi öğelerle donatılmış mistik polisiye dizi ‘Alef’, 2020 yılında Türkiye’nin sevilen dijital platformu BluTV’de diziseverlerle buluşacak.
görsel
görsel

BluTV ve FX’in yeni dizisi ‘Alef’ için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. Emin Alper’in yönetmen koltuğunda oturacağı, May Prodüksiyon imzalı dizinin başrol oyuncuları Kenan imirzalıoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan ve Melisa Sözen, geçtiğimiz günlerde fotoğraf çekimleri için bir araya geldi.

Bozkır, Bartu Ben ve 7Yüz gibi pek çok sevilen yapımı diziseverlerle bulauşturan dijital platform BluTV ile ‘The Walking Dead’, ‘American Horror Story’ ve ‘The Simpsons’ gibi tüm dünyada izlenme rekorları kıran dizi ve animasyonların kanalı FX, yepyeni bir yapım için güçlerini birleştirdi. May Prodüksiyon’un yapımcılığını üstlendiği, Kenan imirzalıoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan ve Melisa Sözen’in başrollerini paylaştığı ve ödüllü yönetmen Emin Alper’in yöneteceği ‘Alef’, diziseverleri mistik bir polisiye bilmeceyi çözmeye davet edecek. 2020 yılında seyredilebilecek, senaryosunu Emre Kayış’ın kaleme aldığı dizinin başrol oyuncuları geçtiğimiz günlerde fotoğraf çekimleri için buluştu.

Sekiz bölümlük sıra dışı polisiye dizi, istanbul Boğazı’nda bir cesedin bulunmasının ardından ortaya çıkan çeşitli cinayetlerin sırrını çözmeye çalışan iki dedektifin hikayesini konu alıyor.

Osmanlı ve islam Tarihi’nden izler taşıyan dizi, gizemli yönüyle oyunculara da büyük heyecan yaşatıyor. Bir seri cinayet vakasının peşine düşecek hırslı dedektif Kemal, tecrübeli ortağı Settar ve de bir üniversitede öğretim görevlisi olan Yaşar karakterlerine hayat verecek imirzalıoğlu, Taylan ve Sözen, şimdiden ‘Alef’in diziseverlerle buluşacağı günü bekliyor.

Temelleri tarihe dayanan ve tasavvufi öğelerle donatılmış mistik polisiye dizi, 2020 yılında BluTV ve FX’te aynı anda ekranlara gelecek.

Kaynak: raninitv.

-----------

Projenin içinde ahmet ümit yoksa bana da traveler demesinler.
görsel
görsel

Başrollerini Kenan imirzalıoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan ve Melisa Sözen’in paylaştığı, May Prodüksiyon tarafından BluTV ve FX için hazırlanan, yeni dizi “Alef”in ilk tanıtımında dedektif rolünde izlediğimiz imirzalıoğlu ve Taylan’ı gizemli bir cinayetin izlerini araştırırken görüyoruz.

‘Bozkır’, ‘Bartu Ben’ ve ‘7Yüz’ gibi pek çok sevilen yapımı diziseverlerle buluşturan dijital platform BluTV ile ‘The Walking Dead’, ‘American Horror Story’ ve ‘The Simpsons’ gibi tüm dünyada izlenme rekorları kıran dizi ve animasyonların kanalı FX’in güçlerini birleştirdiği ve May Prodüksiyon’un yapımcılığını üstlendiği, yönetmen koltuğunda ise Emin Alper’in oturduğu mistik polisiye dizi Alef’in ilk tanıtımı yeni yılın ilk gününde izleyicilerle buluştu. 

Gizemli bir cinayetin işlendiği olay yerinde bulunan esrarengiz bir kanıta odaklanarak dizi ile ilgili ilk ipuçlarını veren tanıtım büyük merak uyandırdı. Kenan imirzalıoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan ve Melisa Sözen’in başrollerini paylaştığı ve hayranlarının merakla beklediği Alef, yakında BluTV ve FX’te aynı anda ekranlara gelecek.

Alef Hakkında

Ödüllü yönetmen Emin Alper’in yönetmenliğini üstlendiği ‘Alef’, diziseverleri mistik bir polisiye bilmeceyi çözmeye davet edecek. 2020 yılının ilk yarısında yayınlanması planlanan dizinin senaryosu da Emre Kayış tarafından kaleme alındı.

Sekiz bölümlük sıra dışı polisiye dizi, istanbul Boğazı’nda bir cesedin bulunmasının ardından ortaya çıkan çeşitli cinayetlerin sırrını çözmeye çalışan iki dedektifin hikayesini konu alıyor.

Osmanlı ve islam Tarihi’nden izler taşıyan dizi, gizemli öğeleriyle seyircileri büyük bir yapbozun içine sürükleyecek. Diziseverler, hırslı dedektif Kemal (Kenan imirzalıoğlu), tecrübeli ortağı Settar (Ahmet Mümtaz Taylan) ve de bir üniversitede öğretim görevlisi olan Yaşar’ın (Melisa Sözen) bir seri cinayet vakasının peşine düşeceği ‘Alef’i şimdiden büyük bir merakla beklemeye başladı. 

Temelleri tarihe dayanan ve tasavvufi öğelerle donatılmış mistik polisiye dizi, 2020 yılında BluTV ve FX’te aynı anda ekranlara gelecek. 
Yeni tanıtım fragmanı | https://youtu.be/8IKnHan6jkE
görsel

Gizemli cinayetler sırlarla dolu bir dünyanın kapısını açıyor!

BluTV ve FX’in ortak projesi Alef; Kenan imirzalıoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan ve Melisa Sözen'in başrollerini paylaştığı kadrosuyla yayın tarihi için geri sayıma başladı. Türkiye’de mistik polisiye türünün ilk örneği olan Alef’in yönetmenliğini Emin Alper, senaristliğini Emre Kayiş, yapımını ise MAY Prodüksiyon üstleniyor. ALEF yakında yayınlanacak ilk bölümünden itibaren izleyenleri gizem ve aksiyonla dolu bir yolculuğa çıkarmaya hazırlanıyor. 

Başarılı oyuncu Melisa Sözen, gizemli cinayetlerin izini süren Kemal ve Settar’ın yolculuğuna dahil oluyor ve bir islam tarihi doktoru olan Yaşar’a hayat veriyor. Yaşar, bu yolculukla birlikte aradığı sırrın bir parçasının da kendisinde olduğunu öğrenecek.

Melisa Sözen: “Sürükleyici ve seyir zevki yüksek bir hikaye”

Yönetmen Emin Alper’le birlikte çalışmayı çok istediğini söyleyen Melisa Sözen, Kenan imirzalıoğlu ile çok uzun zamandır birbirlerini tanıdıklarını ama ilk kez aynı projede çalışma şansı yakaladıklarını, Ahmet Mümtaz Taylan’la ise yıllar içinde birçok kez aynı projede yer aldıklarını ve tekrar birlikte oynama şansı bulduğu için çok mutlu olduğunu söyledi. Hem senaryoyu okuduğunda hem sahneleri izlediğinde “iyi ki bu işin içinde olmuşum’’ diyen Sözen, bu çok katmanlı hikayenin sürükleyici ve seyir zevki yüksek bir iş olduğunu belirtti.

Yaşar, soru işaretlerini çözebilecek mi?

Yakında BluTV ve FX’te izleyicisiyle buluşacak olan ALEF, Kemal ve Settar isimli iki dedektifin gizemli bir cinayet serisinin kapısını aralamasıyla başlıyor. Ancak sırlar çözüldükçe ve ipuçları ortaya çıktıkça karşılarındaki seri katilin cinayetler ile ilgili farklı motivasyonlarının olduğu anlaşılmaya başlıyor.islam tarihi profesörü olan Yaşar, katilin bıraktığı ipuçlarını çözmek için Kemal ve Settar’a yardım edecek. Ancak bu yolculukta çözeceği tek sır katilin sakladığı olmayacak.

https://youtu.be/mG_M4R67hQw
görsel
görsel

https://youtu.be/GmBCCb7ni60
güzel dizi olacağa benziyor.
bu ahmet mümtaz taylan isimli şahısı çok mu aradılar da buldular acaba.

kabak çekirdeği yiyip 37 ekran televizyondan arka sokaklar izkeyen tekel bayiici rolü olsa çok iyi iş çıkarır da bu adam kim komiserlik polislik kim.

hele de kenan imirzalıoğlu nun amiri rolünde...

bu adamın aldığı paranın 10'da 1'ine 100 katı iyi iş çıkaracak en az 100 tiyatrocu vardır bu ülkede aq.
Bugün ilk iki bölümü blu tv’de yayınlanacak dizi. Konusu ilginç bir konuya benziyor. Hem, Ahmet mümtaz taylan var ise bir projede kesin izlenir.

Sabırsızlıkla bekliyoruz efenim.
güzel bir dizi olacağa benziyor.
Sağlam bir dizi olacağı aşikar. Kenan imirzalıoğlu gibi, Ahmet Mümtaz Taylan gibi iki efsane oyuncunun başrollerini paylaştığı dizi sonuçta. Biri ezel bayraktar ile, öbürü iskender abi ile Nirvanalarını yaşadılar ve biz izleyicilere yaşattılar. Bu projede de çok büyük işler bekliyoruz kendilerinden.
bugün vizyona girecek polisiye dizi.
blu tv'nin yeni dizisi

Konusu ve detaylı incelemesi (Spoilersız)
Ilk bölümü bu gece 21.30 da fx de başlayacak ilginç dizi.
pandemi döneminde ekranlara fırtına gibi giriş yapmış olan ve ilk 2 bölümünü soluksuz izlediğim blutv&fx ortak yapımı dizi.

ben fx'den izledim. ama blutv'de de sansürsüz olarak yayınlanıyormuş.
bozkır ve masum gibi başarılı polisiye diziler yapan, behzat amirimi uzun zaman sonra yeniden bize kavuşturan blutv, alef ile çıtayı bir tık daha yükseğe taşımış.

teşekkürler.

--- spoiler ---
ahmet mümtaz taylan efsane oynuyor. kenan imirzalıoğlu biraz gölgesinde kalmış onun.
adli tıp doktoru ve toros canavarı rolündeki madaracının biraz daha fazla süre alması çok iyi olur kanımca.
mistik bağlantılar, sembolizm, homofobi, islam tasavvufu, yobazlık tutuculuk, osmanlı'da lgbti durumları ilerleyen bölümlerde karşımızda olacak sanırım.
zaten dizinin ilk 2 bölümünde geçen yazar faik ahlat karaca'nın gökkuşağı adlı tefrika kitabı da osmanlı'da eşcinsellikle alakalı sanırım, yine melisa sözen'in ders verdiği amfide işlenen derste birkaç ipucu da verildi aslında.
--- spoiler ---

son olarak "netflix bizi ipneliğe özendiriyor" diyen çomarlar bu diziyi izlerlerse çıldırırlar gibime geliyor. bekleyelim görelim.

harika olmuş...
BluTV ve FX’in ortak projesi Alef; Kenan imirzalıoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan ve Melisa Sözen'in başrollerini paylaştığı kadrosuyla izleyicisiyle buluşuyor. Türkiye’de mistik polisiye türünün ilk örneği olan Alef’in yönetmenliğini Emin Alper, senaristliğini Emre Kayış, yapımını ise MAY Prodüksiyon üstleniyor. ALEF, izleyicilerini gizem ve aksiyonla dolu sekiz bölümlük bir yolculuğa çıkarıyor.

Zorunlu olmadıkça kimsenin evden çıkmadığı bu dönemde, dizinin ilk iki bölümü basın ve özel davetliler ile Türkiye'nin ilk sanal galasında buluştu. Gizli bir şifre ile girilen galanın konuklarını dizinin başrol oyuncuları ve yönetmeni ile birlikte yapımcı Metin Alihan Yalçındağ karşıladı. Daha sonra merakla beklenen ilk iki bölümü izleyen birbirinden ünlü isimler, Alef hakkındaki yorumlarını #alefgalasındaydım hashtagi ile paylaştı.

“Sevdiklerimizi ve sizi korumak için online’ız”

Karşılama videolarında katılımcılara seslenen oyuncular salgın nedeniyle galanın online yapıldığını belirtti. Türkiye’nin ilk online galasıyla seyircisiyle buluşan ALEF’in art arda ilk iki bölümü, BluTV ve FX’te bu akşam 21.30’da yayınlanacak.

ALEF, izleyenleri büyüledi ...

ALEF için yapılan Türkiye’nin ilk online galasına katılan yüzlerce davetli arasından bazılarının yorumları ise şöyle:

görsel

▪︎ Alper Saldıran 》

Meraktan çatlayacağım, Bütün sezonu bir an önce izlemek istiyorum.Duygum tam anlamıyla bu şekildedir.

▪︎ Birce Akalay 》

Dün gece büyük keyifle bu sürükleyici hikayeyi izledim. Online gala da olabiliyormuş, Biz de hızlıca adapte olduk. Tüm Alef ekibini yürekten tebrik ediyorum.Her karesi incelikle düşünülmüş tasarlanmış ve oynanmış bir dünya Alef. Bu özenli emeklerin destekçisi ve takipçisi oluyorsak ne mutlu. Tüm meslektaşlarımı ve ekibi elbette bu çok önemli ama özellikle, yönetmen, görüntü yönetmeni, ışık ekibi ve sanat grubunu kucaklamak istedim.

▪︎ Hande Erçel 》

Başladığı andan itibaren yerimden kalkmadan izledim, erkenden bitirmişim.Herkesin ellerine emeklerine sağlık! Farklı ve cesur işlerin böyle iyi oluşu ne güzel. Hepimizi heyecanlandırıyor.

▪︎ Hande Doğandemir 》

Emin Alper her işini merakla beklediğim bir yönetmen bu seferde bir digital diziyle çıktı karşımıza. oyunculuklar, hikaye örgüsünün heyecanı; harika görüntüler, müzikler ve rejisiyle çok etkileyiciydi.. Ayrıca bulunduğumuz bu günler şartlarında  ilk defa düzenlenen ‘online gala’ da emeği geçen herkesi tebrik ederim.

▪︎ Hatice Şendil 》

Biri geleneksel, diğeri modern  iki farklı bakış açısının peşine takılıp bir serüvene tanık oluyoruz. içine çekildiğimiz dünyada mesele tüm boyutuyla bize ‘ötekileştirme” diyor. Ustaca betimlenmiş dingin bir ilgi çekiciliğe sahip. Metnin tavrı ve konusu rejinin ritmiyle birleşince  gerçeklik algısı ön plana çıkıyor. Şimdiden merakla diğer bölümlerini bekliyorum. Emek veren herkesin eline sağlık.

▪︎ Sinem Kobal 》

Alef’in etkileyici hikayesi, Emin Alper’in hayranlık duyduğum farklı dünyasında, sürükleyici temposuyla bir anda adeta sizi içine çekiyor. Deniz Kobanay’ın dokunuşu, dekorlarda kullanılan özenle seçilmiş sanat eserleriyle, renkleriyle göz dolduruyor . Şahane oyuncuların performanslarıyla harmanlanan hikayenin içinde müthiş bir maceraya atlamış hissettim. Emeği geçen herkesi kutluyorum. Alef’i kaçırmayın.

▪︎ Selma Ergeç 》 

Alef sürükleyici ve ayni zamanda derinlikli bir polisiye dizi olmuş. Rejisi, başrollerden en ufak role kadar basarili oyunculukları, gercekçi plastik makyaj uygulamaları, detaylı görüntü ve sanat yönetimi ile beraber inandırıcı ve ilgi çekici bir dünya yaratılmis. Herkesin emeğine sağlık.

▪︎ Umut Kurt 》  

Atmosferi, hikayenin akıcılığı, anlaşılırığı ve gerçekçiliği harika. Özellikle Reji, Oyunculuklar görüntü yönetimi ve sanat ekibi harikalar yaratmış. Senaryodaki merak unsuru seyirciyi hiç bırakmadan bölümün sonuna kadar heyecan içinde ulaştırıyor. Polisiye hikayeye, edebiyat ve tasavvuf organik bir şekilde bağlanmış. izlerken konular daha da açılsın istiyorsun. Her iki bölümde günlük hayatın sorunlarına gerçekçi dokunuşlar ise diziye ve karakterlere daha da yaklaştırıyor. Tüm ekibi tebrik ediyorum. Yeni bölümleri merakla ve heyecanla bekliyorum. Bu ayrıcalıklı izleme şansı için çok teşekkür ederim.
Şimdilik (bkz: true dedective) tadında ilerleyen mini dizi.

--spoiler--

Ahmet mümtaz beyefendi coşturmuş da coşturmuş... Kenan bey’i de çok beğeniyorum, hele o ezel’de de attığı bir kuzu adam bakışı var ya, burda da atıyor sık sık o küçük kızı görünce. Bitiriyor o beni. Yani çok garip. Ben denesem onu gülmekten yapamam. Yetenek bu herhalde.

Filmin mesajı ilk iki bölümde çok net aslında. Biraz daha kapalı olmasını dilerdim ne yalan söyleyeyim. Direkt verilmeseydi de izleyici kendi çekip alsaydı o mesajları daha bir çekici olurdu. şahsiyet’de mesela mesajları kahramanların ağzından duyuyorduk da daha az ve kapalıydı sanki. Sistem eleştirileri keza öyle. Tamam bu bir sanat filmi değil de bilal’e anlatır gibi de her şeyi söylemese iyiymiş.

içinde bolca kitap ve yazar ismi geçmesi de çok hoş olmuş. Merak uyandırıyor. Dizi ve okuduğum kitap bitince mesela aziz nesin’in toros canavarı’nı okuyacağım.

Ceset inceleme sahneleri rahatsız etmedi değil ayrıca. Fakat böylesi daha iyi sanırım. Pek tarzım değil bu tür sahneler ama izledim yorgan altına girmeden. Demek ki sevmişim diziyi.

--spoiler--

Güzel güzel, hasret kaldıydık. izleyin. izlettirin.

Edit: dizi bitince editleyeceğim.
ilk 2 bölümü güzeldi. diğer bölümlerde izleyiciyi şaşırtacaklarını düşünüyorum. katil tanıdık biri çıkmaz inşallah. bu klişeyi yıkarlar.
merak ettiren dizi. bir bakılması lazım.
kurguda oturmayan yerler var gibi ama beğendim.
katil cesedi iskele ayağına bağlamış . orada tesadüfen bulunmasa amacını nasıl gerçekleştirecekti?

araplar da izliyor sanırım, twitterda döktürmüşler
Sonunda Behzat ç'den sonra izleyebileceğim bir dizi. Çok sürükleyici.
Sanırım henüz ilk iki bölüm yayınlanmış olan dizi.

Açıkçası ben internet dizilerinin bu furyasından hoşlanan taraftanım. Alef'te bu furya içerisinde fakat özellikle Şahsiyet'ten sonra çok ciddi benzerlikler hissettirdi dizi. Aslında kafamda kıyaslamak gibi bir plan yoktu fakat bazı benzerlikler dikkat çekmeyecek gibi değil.
Şahsiyet'te mesela tüm cinayetler toplum tarafından onay görmeyen, dışlanan kesimlere yönelik ya da onları direkt namlunun hedefine koyarak işlere başlayan şeylerdi. Romanlar, Kürtler, Transeksüeller gibi. Burada da çok benzer bir tema var. Toplumun bu kadar ayrıştığı bir dönemde aynı tema işlenmesi hoş, ancak ben biraz daha göze sokulur bir biçimde hissettim. Umarım ileride daha ustaca işlenebiliyordur bu, yani ne kadar hoş bir şey yapsanız da kör göze parmak, bilemedim. Belki de bu gerekiyor toplum için, o da ayrı bir soru işin doğrusu.
Olaylar tarihi yarımada civarında geçtiği için konu da sanırım ona yakın belirlenmiş gibi. Bu işe bir orijinallik katıyor. Ancak yine Şahsiyet gibi ciddi metaforlara maruz kalacağız gibi duruyor. Ben okeyim fakat izleyecekseniz bunu bilerek girişmenizi tavsiye ederim.
Televizyonda yapılamayan ne varsa aktarılmış, hoş. Ben açıkçası RTÜK kararından sonra bu kadar cesaret edilemez diyordum, yapmışlar hoş. Biraz ama "hacı yağı bol bulunca..." durumu mu söz konusu emin olamadım, bana fazla gibi geldi. Zaten 45 dakika dizi, FX Türkiye TV'de yayınlıyor sanırım, 30 dk ya falan düşer muhtemelen. Ve kaçırılabilecek çok detay var. Televizyon sansürüne girecekse o şekilde izlemenizi tavsiye etmem.
Karakterlerin geçmişlerine de ufak girilmiş, şu an için baya bariz sayılabilecek detaylar söz konusu, okey, konuyu doğrudan etkileyebilecek şeyler ise oldukça mutlu olurum.
Son olarak gerçekten bu arada oyunculuklarla alakalı sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Ahmet Mümtaz Taylan ne kadar oynuyorsa diğer oyuncular o kadar oynamıyor. Kenan imirzalıoğlu için özellikle fazla göze batıyor, fakat karakterin hikayesine yedirilebilir gibi duruyor. Fakat ne bileyim kendisi için çizilmiş portre biraz fazla gibi. ingiltere'den geldi diye daha elit takılmaya çalışan işte rakı yerine viski içen falan, ya ilginçliğini daha o noktada kaybettiriyor karakterin. Ahmet Mümtaz Taylan'ın karakteri ise sokakta görebileceğiniz herhangi biri gibi, keşke Kenan imirzalıoğlu'na da bu tarzda daha ilginç olabilecek bir origin yazılsa dedirtti. Yani illa ki ingiltere'den geldi diye rakı yerine viski içmeli abi, müzik zevki daha elit olmalı falan kasmaya gerek var mı, bilmiyorum.

Şahsiyet sevdiyseniz buna bir şans verilebilir. Yani severseniz de muhtemelen sonunu getirirsiniz, 8 bölümlük bir iş olacak gibi.
Yeni bolum başladı.
televizyonda haftada bir bölüm gösterilmesi çok mantıksız olan, güzel dizi.

zodiac'ı sevenlerin bayılacağı dizidir aynı zamanda.