bugün

zeki müren'in muhteşem yorumuyla adamı içmeden sarhoş edebilen, ayrılık sonrası dilden düşmeyen muhteşem şarkı.

"paylaşamam seni hiçkimselerle
üç günlük ömrüme ışık tutansın
bir gün gel koşarak kader utansın
ömrümün defteri böyle kapansın"
aldığım her nefesin birisi senin
hasret sarhoşuyum, dolaşır dilim...

şeklinde başlayan zeki müren'in harika yorumladığı şarkı.

lakin beni rahatsız eden bir şey var. "her nefesin birisi" ifadesi biraz anlatım bozukluğu taşıyor gibi. üç nefesin biri olur, beş nefesin biri olur, her nefesin biri her nefestir. onun yerine "aldığım her nefesin tamamı senin" şeklinde söylenebilirdi, 12'li heceyi bozmazdı. şarkının devamında aynı kalıpla oluşturulmuş "attığım her adımın birisi senin" gibi yanlış kullanımlar da düzeltilmeliydi. mesela şarkının sonlarındaki "al iki gözümün birisi senin" ifadesi çok şık olmuş, gayet mantıklı. bu vesiyleyle sanat güneşimize rahmet dilerim.

(bkz: Zeki Müren de bizi okuyacak mı)
aldığım her nefesin birisi senin
hasret sarhoşuyum dolaşır dilim
gittiğim yolların kenar köşenin
attığım her adımın birisi senin

paylaşırım seni yalnız seninle
gündüzler seninse geceler benim
bildiğim bir his var sana içimde
yediğim her lokmanın yarısı senin

gözlerim karardı sana hasretten
saklama gel artık kendini benden
ne zarar gördün ki benim sevgimden
al iki gözümün birisi senin

paylaşamam seni hiç kimselerle
üç günlük ömrüme ışık tutansın
bir gün gel koşarak kader utansın
ömrümün defteri böyle kapansın

sözleriyle bir aşığın ulaştığı son mertebeyi tarif etmiş şarkıdır. sevgili ile bir olmaktır.

ayrıca "aldığım her nefesin yarısı senin" diye hatırlıyordum ben bu şarkıyı, öyle daha mı güzel oluyo ne?
müthiş bir şarkı üstadımız, zeki müren'den. her müziğin tadı başkadır. thrashiyle, doomuyla metal başka, trip hop, brit pop, indie başkadır kuşkusuz. fakat alaturkamız da, bir başkadır.

paylaşamam seni hiç kimselerle.
üç günlük ömrüme ışık tutansın.
her ne kadar anlamı bozuk olsa da, zeki müren'den dinlemesi vurucu, kırıcı, yakıcı eserdir.
yalan yok öyle bir şey. şayet varsa benden önce kimindi.
--spoiler--
attığım her adımın birisi senin.
--spoiler--

aşık olduğunuz ve şu an ayrı olduğunuz insanı düşündüğünüz de ne kadar doğru değil mi bu. onunla gidilen yerler, yemek yediğiniz yerler. şurada şunu yapmıştık burada bunu yapmıştık amk deyip iç geçiriyorsanız;

afedersiniz ama sizde ya**ağı yemişsiniz efendim.
Adam yazmıs.
'verdiğin nefes kimin ya' diye trip atılırsa şaşılmamalıdır.
nefes alma eylemini tek çekişte en az iki kere gerçekleştirebilen ve birisini sevdasına ithaf eden kişi söylemi. (bkz: dumanı vermeden sigaradan iki fırt çekmek)
Zor bir makam , anlamlı teleffuzu ve ritmi söylenmesi zor sözler , üstadın dilinden sular seller gibi , asla detone söz konusu değil , müzikle insan sesinin zirve yaptığı şarkılarından biri , demekki yıldızlar böyle aramızdan kayıp gidiyor.Belki bir zamanlar insanların sofistike olmayan cihazlardan dinlediği ve değerini fark edemediği eserler artık klasikleşti Cd çalarlarda müzik setlerinde çöplüğe düşmüş elmasları tekrar keşfediyorsunuz.Teşekkürler zeki müren..
girişi bunalım salgılayan harika bir parça.
görsel