bugün

1.dünya savaşı sıralarında hidiv paşa tarafından sudan'dan getirilip özellikle muğla (dalaman) bölgesine yerleştirilen sudan asıllı vatandaşlarımıza denir. içlerinde asimile olup melezleşenlerde olmasına rağmen hala normal bir afrikalı tonunda ten rengine sahip olanlar çoğunluktadır, bazı kişiler gibi yapmayıp (!) asıllarını inkar etmedikleri gibi, kendilerini türk olarak kabul ederler.
http://www.zaman.com.tr/m...foto&galleryId=144460
Asya kökenli türklerden farklı görmediğim bizden halk

Neymiş onlar zenci zart zurt türk adam türk

Bunu da yörük olarak söylüyorum.
“Osmanlı’da kölelik olduğu kabul edilsin” diyerek yüzleşme istiyorlar.

görsel

http://www.hurriyet.com.t...0127168&utm_term=post
Osmanlı zamanında özgürlüklerine kavuşarak Ege kıyılarında izmir köylerine yerleşen Afro-Türklerin köyü.

görsel

görsel
Antalya seriktede vardirlar. Bildiginiz yoruk agziyla konusurlar.
90'ların ünlü sanatçısı melis sökmen'in de aralarında bulunduğu türklerdir.
yeşilçamdaki örnekleri özdemir akın ve kubilay hakan'dır. ikisi de 70'li yıllarda yan rollerde çokça göründü.
oha lan bana. ilk aklıma gelmesi gerekeni unuttum. onu da ekleyeyim. hani süt kardeşler filminde gözlerini belerterek bakan kadın var ya ismi yasemin esmergül. soyadı gibi epey esmer bir ablamız. onu da ekleyelim listeye.
(bkz: safiye ayla)
görsel

iZMiR'iN SiYAH iNCiLERi AFRO-TÜRKLER

“Yağmur yağıyor seller akıyor Arap kızı camdan bakıyor”. Bu kısacık sevimli şarkıyı çocukken hepimiz söylemişizdir.Konaklarda geçen Türk filmlerinde; çocukların yaramazlıklarında onlara arka çıkan, koruyan tavırlarıyla Arap bacıları hep sevmişizdir. Bazı hikâyelerde de yüzünü boyayıp kendini Arap kılığında gizleyerek âşık oldukları kişinin kendisi hakkında ne düşündüğünü öğrenmeye çalışan karakterlere gülmüşüzdür. Oysaki yüzlerce yıldır bizimle birlikte yaşayan bu insanlar, biz fark etmeden birçok acı biriktirmişlerdi. Onlar, çocuksu aksanlarıyla gülünç olarak temsil edilen karagöz oyunundaki zenci köle değillerdi.Yaşlı olanlar, çocukken annelerinin çamaşırları beyazlatmak için kullandığı çamaşır suyunu gizlice içtiklerini, geçmişlerini ele veren renklerini böyle yok etmeye çalıştıklarını anlatıyorlardı. Sırf rahatsız eden gözlerden kurtulmak için daha çok beyazlarla evlilik yapıp renklerinin açılmasını isteyenler de çoktu. Ailelerinin onlara bırakacak tarlası, malı mülkü hiç olmadı. Tek sahip oldukları uzun kölelik yaşantısı sonunda elde ettikleri özgürlükleriydi.

Kaynak: Pınar Sözer, Tarih Tarih Dergisi, Kasım 2020, Sayı:1, Sayfa 95

https://www.facebook.com/.../posts/10159081703084674/
(bkz: zenci musa)

Aslen sudanlı ama olsun. O da bizde.
bunlardan biri de çocukluğumda bana "izmirli'nin palikaryası" diye hitap eden arap sulhi'ydi.
küçüktüm, dedemin dükkanında duruyordum yazın, arap sulhi geldi dükkana, "nerde vre o izmirli deden" diye bağırarak sordu.
arkam dönüktü o sıra, birden dönünce korktum, çocukluk hali işte "amına kodumun arabı" diye kufrettim ki tam dedem dükkandan içeri girdi ve bana bir tokat aşketti.
"yapma kuzum, çocuk o vre" diye araya girdi arap sulhi.

neyse, sonra dedemle oturduk.
dedem bana bu "arap"ları anlattı.

giritte bunlara "siz türk değilsiniz burada kalın" demişler.
bunların hepsi "biz türküz, milletimizi satmayız" diyerek ana vatana gelmişler.

ıste arap sulhi amca da bunlardan biriydi.
bunlar dedemle birlikte 2. dünya savaşında yunan hudutunda askerlik yaparken, almanlardan kaçan bir grup yunan köylüyü kurtarmışlar.
savaştan sonra da bu arap sulhi ile dedeme yunanistan hükümeti hediye vermek istemiş.
arap sulhi "bizi vatanımızdan ayıran palikaryadan hediye almam ben" demiş almamış.
tabi dedem de almamış hediyeyi.
ondan sonra da hep birbirlerine "acaba ne vereceklerdi lan" diye sorup durmuş bizimkiler.

tabi bu güzel insanlar hep göçüp gittiler şimdi, hatıraları kaldı yadigar.

ha...
milli mücadelemizde de afro türklerin katkısı yadsınamazdır.

yukarıda bir arkadaşımız zenci musa'yı yazmış.

buna ilaveten arap ahmet'imiz vardır bizim.
dünyanın ilk zenci uçak pilotudur.
görsel

vecihi hürkuş'un, yüzbaşı fazıl'ın uçuş arkadaşıdır.
istanbul'dan ingiliz tayyarelerini kaçırıp kurtuluş savaşımıza katılmış, sayısız faydası olmuştur.

o arap ahmet ki, 26 ağustos öncesi 100 bin kişilik ordumuz düşmanı şaşırtmak için yer değiştirirken, keşif yapan yunan uçaklarını engellemiş ve yunanların türk ordusunun yer değiştirdiğinden haberdar olmasını engellemiştir.

hepsinin ruhları şad olsun...

hamiş; az kalsın unutuyordum. bir de mavro ali efe'miz var...onu da artık başka bir yazıda anlatırım...
görsel
(bkz: esmeray)