bugün

rusyanin ulusal havayolu sirketi.
istanbul - moskova ucaklari dunyanin en skindirik ucaklari arasindadir. normal bir ucakta tek kisinin bile oturmayacagi yere 3 kisi sigismak zorunda kalirsiniz. ucak korkusu olan, astimi olan, parasi olan bir kisinin son tercihi olmasi gereken rus havayollari.
istanbul-moskova uçakları son derece konforlu olan rus milli havayolu şirketi. tüm uçaklar airbus 320 200 dir. koltuk araları son derece geniştir. tecrübeli pilotlara sahiptir. öyle ki bendenizi 1 haftadır tipi yüzünden bırak uçağı sineğin bile uçamadığı volgagrad şehrine rahatlıkla ve büyük ustalıkla indirmiştir.
kimi hatlarına özenen bezenen, kimisini de sallamayan; genel anlamda bakılırsa kaliteli sayılabilecek rus havayolu şirketidir. antalya'ya dalaman'a tatil yapmaya giden, pilotlukla uzaktan yakından alakası olmayan gariplerin çemkirdiği firmadır. 9 ay karın yerden kalkmadığı yerlerde uçuyor bu adamlar her gün, türkiye'yi 10 kez gidip geliyor her bir uçağı. genel olarak rusya'da, özellikle sibirya'da uçak fazla kullanılamadığından ötürü, havacılık sektörünü fazla geliştirmeye gerek duymamıştır ruslar, bu sebepten ötürü dünya klasmanında thy'den geride kalması falan gayet doğaldır. adamların zikinde de değildir. beğenmiyorsanız thy'nin moskova uçağıyla gidersiniz, silah zoruyla kimse aeroflot'a bindirmiyor.

hostesleri falan da güleryüzlüdür ayrıca, gayet sevimli ve neşeli yolculuklar yaptırır adama. rusya'nın iklim şartlarına göre muhteşem bir performansı vardır. rus uçaklarına çemkirenlerin dötüne antonov girsin üstelik.
rusya'nın iç hatlarında bindiğiniz uçakları, bildiğiniz uçan ikarus'tur.
bu ay icinde kendileriyle ikisi 10ar saat olmak uzere toplamda 4 kere ucus yaptigim sirkettir. acikcasi korka korka bindim ama beni gayet temiz ve yeni (ic dekorasyon ve kabin ici eglence sistemi) ucaklarla karsiladi.
yemekleri bir thy degil ama oldukca basarili oldugunu soylemeliyim, acikcasi beni sasirtti yemekleri. icki servisi sarap haric yapmiyorlar (ya da ucret karsiligi yapiyorlar) ama duty freeden aldiginiz ickiyi icebilirsiniz cok istiyorsaniz. cola-sprite servisini 0.33luk tenekede yapiyorlar cok guzel.

ben en cok bavulumun akibetini merak ediyordum, ilk aktarmamda moskovada 33 saatim vardi (gitmisken moskovayi da goreyim kafasi) o seferde bavulumu aldim (aktarma 24 saatten fazla oldugu icin) donuste ise 23 saatti, bavulumu final destinationa check in yapmistim ve kaybederler mi diye merak ediyordum ama gayet aldim bavulu, ve ucaklarin hicbirinden bavulu kayip kimse cikmadi.

pilotlari bana guven verdi cunku cok degisik havalarda kalkis-inis yaptik ve kotu hava kosullarinin da icinden gectik, tum bunlara ragmen cok guzel inis-kalkislar yaptik.

parca bagaj uygulamasinin hosuma gittigini soylemeliyim. soyle ki, 23 kiloya kadar hakkiniz var, eger bavulunuz 23 kiloyu gecerse 50euro odeyerek ikinci bir bavulu checkin yapabiliyorsunuz (o da 23 kiloya kadar serbest yani toplamda 23*2 kg hakkiniz oluyor)

yine aeroflotla ucmam gerekse yine ucarim, rakiplerine gore cok uygun fiyatlar veriyor gercekten de ve hizmet kalitesinden memnun kaldim.
bayram üstü bir yerlere gidecek olanlar

bunlardan aktarma bilet alacak olurlarsa çok dikkatli olsunlar

hava alanından transit geçişe vize istiyorlar

kullanmayın, kullandırmayın.
bunlardan moskova aktarmalı bilet alacak olanlar uzak dursun.

istanbul elmadağ bürosunun telefonla söylediğine güvenmeyin

yollarda perişan olmak istemiyorsanız yazılı belge isteyin.

mümkünse çok uzak durun.
yolcu sayısını bahane göstererek uçuşu iptal eden, üzerine hiçbir açıklama yapmayıp, " ne olacak yahu bir dahakine uçarsın hem paranı da iade edeceğiz " tarzında konuşan çalışanlarıyla gönlüme taht kurmuş rus havayollarıdır.

işin tuhaf yanı, aeroflot'a ait alt firma pobeda'nın verdiği hizmet, neredeyse aeroflot'tan iyi durumda.
Türkiye'deki yoğun kar yağışı nedeniyle istanbul Havalimanı'ndan yapılacak SU2130/2131 ve SU2138/2139 sefer sayılı istanbul-Moskova uçuşlarının hava koşulları iyileşene dek tehir edildiğini duyurmuş şirket
https://bit.ly/33TuxdU
Rusya'nın en büyük havayolu şirketi olarak geçmekteler.

8 Haziran'dan itibaren Moskova'dan Adana'ya direkt uçuşlara başlayacağını duyurdu.
Şirketten yapılan açıklamaya göre Moskova'daki Şeremetevo Havaalanı'ndan Adana'ya haftada 3 sefer düzenlenecek. Uçuşlar salı, perşembe ve pazar günleri düzenlenecek.

Adana, Aeroflot'un Moskova'dan direkt uçuşlar düzenlediği 6. destinasyon olacak. Şu anda Aeroflot'un Moskova'dan direkt uçuşları istanbul, Bodrum, Dalaman, Antalya ve izmir'e gerçekleştiriliyor.
Aero air hava demektir.

Rusya'nın ulusal hava şirketi.