bugün

Adamın amına koyan şarkılar sıralamasında, ömür boyu başarı ödülüyle şereflendirilmiş şarkı.
hayal edin;

sene 1983. tozlu bir ağustos öğleni, bayrampaşa-topkapı minibüsündesiniz. bir tekstil atölyesinde ömür bitiyorsunuz, sevdiğiniz kızı 15 gün önce başkasına vermişler, bugün evleniyor. üstelik bu kız kapı komşunuz. üzerinizde bir beyaz gömlek, almanyadan ithal bir kot pantolon.

bu şarkı az bile.

sonuç olarak; insanların bu tür yaşanmışlıkları bir şekilde mutlaka vardır. "müslüm çok iyi baba yeeeaaaa" demeden önce tekrar düşünün. bunlar bir anadolu evladının, muhtemelen dokunmaya kıyamadığı kıza olan feryadı. bunlar soğuk bir istanbul gecesi, 15 metrekare bir bekar odasına tercüman olan şarkılar. bunlar delik ayakkabımızla delikanlılık taslayışımız bizim. sevmemek imkansız.
adını feriha koydum.
tuna kiremitçinin yazarlığı kadar olmuştur bu film de. fazla bir şey beklemeyin.
--spoiler--
can: abi ama nasıl sıkıcı bi toplantı. konuşmacı adam böyle yavaş çekimde falan konuşuyor ben artık uyuya kaldım kalıcam. derken kafamın arkasından bir hapşırma sesi geldi. kulağımın yanından küçük yeşil bişey zırt diye geçti.
ılgaz: =)))
aybige: ay cancım iğrençsin yani bunu anlatmak zorunda mısın?
can: yaa sen yapınca iğrenç olmuyo ben anlatınca iğrenç oluyo.
aybige: ay karda kışta 40 derece ateşle geldim ben oraya biliyosun!
can: canım herneyse. abi beni bi gerginlik aldı, ya diyorum bu herif bi daha hapşırırsa! ya bu kez kafama isabet ettirirse! o toplantı benim için bitmedi gitti!
aybige: ama sonra ne oldu?
can: haa. toplantı bitince ulan kim bu ayı diye arkamı bi döndüm..
aybige: tabi o ayı ben oluyorum.
can: kalktım hemen mendil uzattım centilmence hanımefendiye.
aybige: hıı tabi çok centilmen kıpkırmızı olmuştun.
can: hayır hiç de bile, hem halinden bayağı memnundun sen de.

--spoiler--
--spoiler--
can: ılgaz bişey sorcam sana.
ılgaz: evet.
can: ama doğru cevap vereceksin.
ılgaz: nedir?
can: aybigeyle ilgili. ılgaz biz senle arkadaşız di mi?
ılgaz: evet abi.
can: yani çocukluktan beri tanırız birbirimizin her b*kunu biliriz.
ılgaz: evet abi biliriz.
can: ya aybige bana bu satranç takımı hikayesini anlattı. usta kız sana hediye almış geri yollamışsın. ya tamam bak ılgaz sen çocukluğumuzdan beridir biraz farklısındır evet antikasındır. ama kaba bi herif değilsindir be oğlum. ben daha önce aybigeye yaptığın bu şeyi başkasına yaptığını görmedim.
ılgaz: özür dilerim...
can: yani diyceğim şu. sen birine böyle davranıyorsan, bunun bi sebebi olmalı..
ılgaz: nasıl?
can: yani benim göremediğim bişey mi görüyosun bu kızda?
ılgaz: yok abi ne olacak senin göremediğin?
can: ne bileyim. yani ben şu anda çok aşığım falan ya, acaba diyorum çok büyük bişeye mi atlıyorum... ne bileyim ulan ben sen neptünlü değil misin? bak varsa bişey allah aşkına söyle.
ılgaz: yok abi ne olacak ?!
can: ne bileyim ulan ben de onu soruyorum niye soğuk davranıyosun kıza. ne var onda hoşlanmadığın?
ılgaz: hiçbişey !?
can: emin misin?
ılgaz: ...
can: emin misin dedim?
ılgaz: evet eminim! aybige iyi bi kız! sonra ince ruhlu birine benziyor. ne bileyim kimsede olmayan bi havası var. böyle masal prensesi gibi. sanki bu dünyadan değilmiş gibi. bambaşka bi güzellik. kokusu bile başkaymış *
can: kokusu mu?
ılgaz: ...
can: di mi lan ben almıştım. *
--spoiler--
içinizi cız ettiren nadir türk filmlerinden bir tanesidir. sıkılmadan izlenmesinin yanında oyunculuklar da gereğinden fazla başarılıdır.
durduk yere adamın amına koyan bi şarkıdır.
aşk filmi. açıkcası filmde birşeyler eksik gibiydi . bitiyor ama insanın içinde '' ee bu muydu amk ? ! '' feryadını kopartıyor.filmin en harika yanı sonunda çalan şarkı ve tabiki ahmet mümtaz taylan'ın oyunculuğu. adam oynuyor , hissetiriyor , yaşatıyor arkadaş ! helal olsun sana koca adam .
bir müslüm baba klasiği.
film de tek iyi olan şey ahmet mümtaz taylan'dır.
2009 yapımı bir film. izlenmeli midir bilmiyorum ama izlemekte istiyorum kararsızım 105 dakikamı harcamaya değer bir film midir bilmiyorum tabi ki.
ismi aklına gelmeyen bir şeye karşısındaki tanıtma çabası.
yavaş ilerlese de güzeldi sanki diye hatırlamaktayım filmi.
Müziklerini Demet Sağıroğlunun yaptığı Adını sen koy isimli parçayla insanı bu diyardan alıp başka diyarlara götüren çok başka bir dram/aşk filmi. Senaryo beklenmedik şekilde gelişiyor yer yer ve aslında olması gerektiği gibi bitmiyor. izlenilesi.
eskişehir'de çekilen bir aşk filmi.
o kadar acidim ki izledikten sonra ona harcadigim zamana. arkadasin askina asik olma güzel bir konu aslinda, filmin oyunculari da iyi mekan ve cekimler de ama konu o kadar bos ve sacmaydi ki izledikten sonra "ne oldu simdi" diyor insan.

fakat ahmet mümtaz taylan ve ali il icin izlenir. onlar cok iyiydiler onun disinda gercekten zaman kaybi.
1993 te çıkan "şu dağlarda kar olsaydım" isimli müslüm gürses albümünde yer alır.
istemediğim halde sınıf arkadaşlarımın isteği üzerine izlediğim bir film, antiromantik birisi olarak sevmedim.
onu bunu bilmem de feriha koymayın adını sonra emir in yolu oluyor.
müslüm babanın en sevdiğim hangimiz sevmedik parçasından sonraki şarkısı. 'Adını sen koy' evet koyuyorum 'adamın amına koyan parça'...
nickimi belki de burdan esinlenmisimdir. muslum gurses soylemistir ben dinlemisimdir.
Linet son albümünde bu parçayı'da yorumlamıştır Kanımca güzel de söylemiştir.
hayat siken şarkılar arasında yer alır.
Es-Es'i anlatan filmlerden diğeri. Kızın Ilgaz'la buluşmaya sıradışı şekilde erken gelmesi hoş olmuştur.