bugün

"işte bunlar hep Allah'ın biz insanları tabi tuttuğu sınavdır."

Bireysel/ferdiyetçi, herkes önündekinden yesin, herkes kendi kağıdına baksın kendi sınavını çözsün.
Dinin Afyon halini aldığı anlardan biridir, vidan rahatlatmaktan başka bir şey değildir.

Tanım olmadı herhalde bu da böyle olsun.

Edit: bu sömürü düzenini, adaletsizliği atalarımız kurdu• bizler de "bunlar imtihandır" diyerek devam ettiriyoruz.

•“bir toprak parçasının etrafına çit çekip ‘burası benim’ dediğinde kendisine inanacak kadar aptal insanlar bulacağını düşünen ilk kişi, uygar toplumun gerçek kurucusudur. bir başkası da kazıkları söküp veya hendeği doldurup da insanlara, ‘bu sahtekâra inanmayın, dünyanın meyvelerinin hepimize ait olduğunu, dünyanın kimsenin malı olmadığını unutursanız hapı yutarsınız’ diye seslenseydi, insanlığı bunca suçtan, savaştan, cinayetten, dehşetten ve felaketten kurtarmaz mıydı?”
Jj Rousseau
Tanri hic bir zaman adaletsizlige boyun egin hep suskun kalin demez

Yahu siz hangi dinden hangi allahtan bahsediyorsunuz.bu yaptiginiz ciddi bir mantik hatasi.ehli olmayan rica ediyorum din elestirisi yapmasin ulu orta. tanrının insanları sınıyor olması, adaletsizlikleri kabul edin demek değildir. ayrıca tüm insanlar zengin olamaz. tanrı olsun olmasın böyle bir gerçeği kabul etmek zorundasınız. muhakkak fakir ve zayıf insanlar olacaktır. bunu teolojiye bağlamanın anlamı yok. doğanın kanunu bu.

Edit: omrumuz su kanserlik din elestirileriyle ugrasmakla geciyor.
(bkz: gss prim borcu).
arkadaşlar tanrı olsa da olmasa da adaletsizlik var olacak. tanrının varlığına ilişkin argümanlar, bu adaletsizliğin giderileceği türden bir açıklama sunar.

bir an için tanrıyı var kabul edersek, bu dünyada karun kadar zengin olmanızın bir önemi kalmamaktadır. ( zenginlik kötü bir şeydir, kimse zengin olmaya kalkmasın herkes fakir olsun demek değildir bu). tanrının sizi değerlendireceği şey ahlaki eylemlerinizdir. dolayısıyla fakir veya zengin olmanız ,siyahi veya beyaz olmanız tanrı katında önemsiz. tanrı yoksa, adalet, iyilik gibi kavramlar zaten insanların bir arada yaşamaları için icat ettikleri kavramlardan başka bir şey olmuyor. dolayısıyla " gerçek adalet" "gerçek iyilik " gibi kavramlar da insan uydurması oluyor.

burada öncelikle çözülmesi gereken şey tanrının var olup olmadığı sorunu. tanrı var mı yok mu bu önemli senin için. var diyen insan adalet sistemine bir itiraz etmeyecektir ( itiraz etmemesi, hep fakir kalması gerektiği sonucunu vermez. kişi çok çalışıp fakirlikten kurtulabilir bu konuda özgürdür) . tanrı yoksa senin için; şunu bilmelisin ki adalet sadece yanılgıdan, insan uydurması bir kavramdan , insana sezgilerinin oynadığı bir oyundan fazlası değil.
Sorun nereden kaynaklanıyor biliyor musun?

--spoiler--
"işte bunlar hep allah'ın biz insanları tabi tuttuğu sınavdır."
--spoiler--

Bu cümleyi anlamamandan kaynaklanıyor. Bu "sınav" karşısında pasif kalmamızı söyleyen, Allah veya dinler demiyorum bizzat bu cümleyi Kuran kişilerdir. Aksine din eleştirisi yapmıyorum, sömürücü eleştirisi yapıyorum üstüne üstlük bu sömürüyü dini Afyon olarak kullanıp meşrulaştıranları eleştiriyorum.
Bu tıpkı kapitalizm doğanın kanunudur, değiştirilemez hem zaten bizler de doğada yaşıyoruz savunusu yapmak gibi.

Bu sömürü düzenini, adaletsizliği ATAlarımız kurdu• bizler de "bunlar imtihandır" diyerek devam ettiriyoruz.

•“Bir toprak parçasının etrafına çit çekip ‘Burası benim’ dediğinde kendisine inanacak kadar aptal insanlar bulacağını düşünen ilk kişi, uygar toplumun gerçek kurucusudur. Bir başkası da kazıkları söküp veya hendeği doldurup da insanlara, ‘Bu sahtekâra inanmayın, dünyanın meyvelerinin hepimize ait olduğunu, dünyanın kimsenin malı olmadığını unutursanız hapı yutarsınız’ diye seslenseydi, insanlığı bunca suçtan, savaştan, cinayetten, dehşetten ve felaketten kurtarmaz mıydı?”
Boşuna mı hukuk okuyorum dedirten olaydır.
evet, sanırım sen haklısın yanlış anladım entryni. sana sert bir üslup kullandığım için özür diliyorum.bazen oluyor bu tarz yanlış anlamalarım kusura bakma. entrylerimi silmiyorum kalsın. en azından tanrı ve din eleştirisi yapanlara cevap niteliğinde olur *

edit: bu arada kapitalizm eleştirlerine katılmıyorum * insan doğasına en uygun ekonomik sistemdir kapitalizm. sorun hükümetlerin yanlış politikalarının kapitalizm veya liberal ekonomiye yıkılması. kapitalizmde gelir adaletsizliği olacaktır, fakat serbest piyasa ekonomisiyle daha kaliteli üretim yapılarak ,tüketiciye daha kaliteli bir yaşam tarzı sunulmaktadır. biz bugün bliyoruz ki marx ın kapitalizm öngörülerinin büyük kısmı tutmadı. işsizliğin artacağını ve emekçi ksimin kitleler halinde ayaklanacağını öngörmüştü. fakat tam tersi oldu. serbest piyasaya geçişi tamamlayan çinde yoksulluk oranı son yıllarda hızla düşmüştür. in, buna en taze örnektir.
Bıyıklı kadının haklı olduğu entry'dir..
Amansız islam savunucuları her zaman ki bam güm olayı daha idrak edemeden konuya atlamıştır sonradan ise neyse ki yedikleri naneyi anlamışlardır..

islam eleştirilerini an be an haklı çıkardığınızın farkında olduğunuz günleri görmek dileğiyle öpüldünüz..

Evet, insanları, güruhları ez, öldür eziyet et..
Ondan sonra imtihan evet..
Çoğzel..
"Amansız islam savunucuları her zaman ki bam güm olayı daha idrak edemeden konuya atlamıştır sonradan ise neyse ki yedikleri naneyi anlamışlardır.."

bunu yapmak bir ayıp değildir. yani bir hata yapıp bu hatayı düzeltme girişiminde bulunmak ayıp değildir. ayıp ve çirkin olan ;bu tarz bir düzeltmeyi dalgaya almak, hatası için özür dileyen kişiyi alaya almaktır. elbette hatamı kabul edeceğim, elbette cahil bir yobaz gibi yahut egosunun esiri olmuş bir kasıntı gibi hatamda ısrar etmeyeceğim.
Dünyadaki adaletsizlik gerçekten de bizler için sabretmesi zor bir imtihan.

Yalnız biz isteriz ki ilahi adalet biraz da diğer tarafı beklemesin.
Ezen ve ezilen arasındaki ebedi kavgada ezene sesini çıkaramayıp üstüne üstlük hiç utanmadan ezilene laf etmeye kalkan gözlemci(!) maymuna ergen ateist denir.

Bak gerçekten cevap beklediğim için soruyorum; zalime laf etmek yemiyo mu?
son zamanlarda gördüğüm en mükemmel tespit ve başlık. gözlerinden öpüyorum kardeşim.
insanı isyan düşüncesinden uzaklaştıran hafifliktir.

(bkz: dinlerin kitle kontrol silahları olması)
Allah ın yolunda, onun nizami için çekilen çile kutsaldır ve imtehandır. Dininden davasından habersiz, duyarsız yaşayan adam ezilmeye mustehaktır. O zaten ımtehanı yuklenmemiştir. imtehanı bitmemiştir ama o mücadele yerine zilleti seçmiştir.

Örneğin; patronu lüks içerisinde yaşayan, memleketin sayılı zengınlerındenken kendisi asgari ücrete imtehan diyen adamın durumu gibi. islam da ücret karşılıklı rıza ile belirlenir ve en alt sınırı bir evin geçim edebilme düzeyindeki ucrettır.
“işçi kardeşleriniz sizin işlerinizi yapan kimselerdir. Allah onları ellerinizin altına verdi; dileseydi sizi onların eli altına sokabilirdi. Öyleyse, yanınızda işçi çalıştırıyorsanız, yediğinizden onlara da yedirin, giydiğinden giydirin. Onlara güçlerini aşan bir iş teklif etmeyin; eğer zor bir işi yapmalarını isterseniz, siz de onlara yardım edin!” (Müslim, imân, 38, 40).
“Şâyet, bir kimse bizim işçimiz olarak vazifelendirilirse, barınacak yeri yoksa kendisine bir ev edinsin; bekarsa evlensin; hizmetçiye ihtiyacı varsa o iş için birini tutsun ve eğer biniti yoksa bir binit edinsin. Kim, bunlarla yetinmez de daha fazlasını isterse, o, ya emanete hıyânet edecek veya hırsızlığa düşebilecek birisidir.” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, IV/299)

En azından bunları hedeflemelı, yoksa laik din anlayışının kurbanı olur. Yani uysal koyun.
Akıllara gelmesini istediğim şuydu aslında
görsel
En güzel kandırma yöntemi. Ulan kimse de sorgulamıyo ki anasını satiyim. Ulan biri parayla sınanıyor diğeri açlıkla. Hangi adaletten hangi imtihandan bahsediyorsunuz
En komiği de müslümanları ezilen olarak tanımlayıp, efelik yapanlar..
Ah ya ne güzel böyle gerizekalı olarak yaşamak..
Yorum yapması zor bir başlık. Şu an tuhaf bir durum içerisindeyim biraz isyanlardayım ama sırf bu yüzden de yanlış bir şey söylemek istemiyorum. Ancak bu sıralar benim de kafama takılan durumdur. Çözen varsa yardımcı olsun.
her suçu dine bulmak isteyen yazar sözü.ulen sen çok girişimci bi insansında fakir mi kaldın.başkasının düşünmediği yenilikçi fikirler bul sende zengin ol.
Biz bilmiyorduk imtihan olduğunu(!) diyip dalabilirsiniz mübahtır.
Sömürü düzenin işlemesini kolaylaştıran uyuşturucu etkili rahatlıktır.
Yobazların işidir.

Adaletsizlik karşısında ses çıkarmanız gerektiğini söyler din.

Ama yobazlar allah'tan geliyor der.

Cahiller ise buna inanır.

Halbu ki Allah adaletsizliğe karşı gel demiştir.
(bkz: aman tadımız kaçmasın RIZA bey)