bugün

euro trip filminde kardeşi kardeşe düşüren(!),vampirlerin içkisi diye tanımlanan kuzey avrupa içkisidir.
sitede şu anda online gözüken çaylaktır kendisi. ben bir absinthe tanıyorum eğer oysa dünya tatlısı bir insan değilse yine de dünya tatlısıdır eminim.*
nickinden ötürü absinthi hatırlatan yeni yazar. hoşgeldin...
hosbulduk ey sozluk ahalisi...** *
green fairy de denir. van gough içtikten sonra kulağını kesmiştir.
Absinth içinde thujone yok ise insanı çok çarpmaz fakat içinde thujone varsa ve şeker eritip içerseniz, en baba içici insana 5 shot' ı max. olarak gösterebilirim. Halüsinasyon görmenize sebebiyet veren de thujone dur. Kafa olmak isteyen insanın başka içkiye ihtiyacı yoktur. Absinth i shot yaptıktan sonra midenize giden yolu kalemle çizme yeteneği kazanırsınız. dehşet yakar. Ama her şeye rağmen mükemmel bir içkidir.
halüsinasyonlar gördüren bir içki.
"Absinth, absinthe, absenta olarak da bilinen içkide "thujon" adında, sinir sistemi üzerinde etkili bir madde bulunuyor. 19'uncu yüzyılın başında isviçreli bir köylünün dozu kaçırdıktan sonra ailesinin tüm fertlerini kurşuna dizmesiyle tüm Avrupa'da yasaklanan absent, bundan iki yıl önce, yeniden düzenlenen formülüyle AB ülkelerinde tekrar serbest bırakıldı. Bir kilogramında sadece 10 miligram "thujon" içermesi şartıyla..."

http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=138646
'yeşil ibne' den başka bir lakabı daha vardır ki sanırım onunla kafayı çekmiş olanın içinde bulunduğu ruh haline göre birinden biri seçilir. 'yeşil peri' de derler. kolonyadan pek farkı yoktur. her ikisini de defalarca içmiş, bir kaç kere komalarını da yaşamış bir olarak söyleyebilirim ki absinth'in bu kadar yüceltilmesi biraz sanatçı idealizminin etiketle pazarlanmasıdır diyorum. yoksa dediğim gibi çok da uçmak istiyorsan git bir tüp bali çek. hem 1 ytl'ye çözersin bu sorunu.
neyse, latince, artemisia absinthium'dan gelir. anlamı ; 'artemis'in bitkisidir' hipokrat afrodizyak özelliklerine epeyce değinmiş ayrıca (biraz ters bi alaka ile) kürtaj amaçlı olarak da kullanmıştır.
aklıma gelmişken, ingilizce'deki absent , yani 'burada yok, mevcut değil' kelimesiyle benzerliği de dikkat çekici, değil mi?
yüzde 70 civarında alkol içeren, dünyanın en sert içkilerinden biri. uzun bir geçmişe sahip olan bu içki, çoğu yerde yasak olup, van gogh' un kulağını kesmeden önce içtiği söylenir.
Yıllardır arıyorum arıyorum bulamıyorum, meraktan çatlayacağım, iki yudum tadamadım, koyamadım ağzıma; meğerse Deniz Akkaya içmiş de kafasını da yapmış bile, geçen gün gazetemize açıkladı!

Eh, ne yapalım, orta yaşlı ve emekli bir serseri olarak bayrağı gençlere çoktan devrettik... Hoplayıp zıplamak da zehirlenmek de onların bileceği iş artık. Fakat gene de şu 'absinthe' denilen zıkkımı içmeden gidersem gözüm arkada kalacak. ('Absent' okuyunuz.)

Çünkü yasak. Hem de taa 1915 yılından beri yasak, neredeyse bir asır.

Yasak ve zararlı olan her şey gibi de, çekici. Bir zamanlar komünizm de bize öyle gelirdi.

En büyük tüketici ülke olan Fransa'da yasaklandı, sonra onu örnek alan başka ülkelerde de. Bir tek ispanya ve ingiltere'de serbest olduğu söylenirdi, fakat Londra'da hangi 'pub'a sorduysam bana bir türlü bulup da çıkaramadılar. isviçre'nin dağ köylerinde kaçak olarak üretildiği söyleniyor, Cenevre-Evian sınır geçişi laçkadan da öte olduğu için arabaya atıp oradan Fransa'ya sokuyorlarmış, yıllar önce o yolu birkaç kere yaptım ama bu konuya 'muttali' olmadım...

Çünkü efendim, içindeki alkol oranı yüzde 60, hatta 70... (Şarapta 15, rakıda viskide 45)... iki kadeh yuvarladı mı adamın feriştahını şeyediyor... Bir de acı, zıkkım gibi. Gibisi fazla, gerçekten zıkkım.

Pelin otu kökünden elde ediliyor. Koyu yeşil bir içki. Bu hülasası, konsantresi yani şişenin içindeki. Bunu keseceksin, yani soğuk su katacaksın, tıpkı rakı gibi. 'Sek' içersen ölürsün. Eh, sulu içersen de yavaş yavaş ölürsün.

Lakin acısını almak için suyu şekerden geçireceksin! Bunun özel bir delikli kaşığı var, kadehin üzerine yatırıp kaşığın ızgarasına iki tane kesme şeker koyuyorlar, suyu o şekerin üstünden döküyorlar. Ortaya bulanık bir sıvı çıkıyor, tıpkı bizim rakı gibi, fakat süt beyazı değil açık yeşil.

'From Hell' filmini görenler hatırladılar, Karındeşen Jack'ı yakalamaya çalışan polis komiseri kullanıyordu, hani Johnny Depp'in oynadığı Müfettiş Abberline...

Bu içki, özellikle on dokuzuncu yüzyıl boyunca bütün Fransız sanatçılarının başbelasıydı. O yüzyılın bir belası verem, ikincisi frengi, üçüncüsü de aha bu içkiydi.

Çok ucuzdu, şarabın şişesi diyelim bir frank, bunu şişesi otuz 'santim'... Gariban içkisiydi, hem halk içiyordu hem de yolsuz ve çulsuz şair ve ressam takımı. Ünlü absent markası da Pernod, duymuşsunuzdur.

Bizim bazı sosyete barlarında, tezgah altından, kadehini 40 YTL'ye satıyorlarmış! Çüş! Hiçbir ölçü bilmeyen hırt Türk burjuvazisi, dünyanın en ucuz ve en berbat içkisini bu hale getirmeyi başarmış! Elbette kadeh de demiyorlar, uyuşturucu sevdikleri için buna da 'shot' tabir ediyorlar, vuruş...

Hemen de çarpıyor, adamı zınk diye yerlere düşürüyor, beyin hücrelerini öldürüyor, cin ve konyaktan bin beter. Üstelik çokça içeni çıldırttığı, 'halüsinasyonlara' yol açtığı da söylenir. Yılan çıyan ne varsa bir bir seyrediyorsun.

Aklınıza o yüzyılda kim gelirse kullanırdı bu zıkkımı, Poe, Musset, Baudelaire, Gauthier, Verlaine, Rimbaud gibi şairler, Manet, Monet, Van Gogh, Gauguin, Renoir, Toulouse-Lautrec, Utrillo gibi resamlar... Resmini de bol bol yapmışlardır, masada bir kadeh bulanık yeşil absent, önüne oturmuş boş boş bakan bir ayyaş... Özellikle Degas'nın 'Absent içen Kadın' tablosu meşhurdur. Picasso'nun da benzer birkaç tablosu var.

Bilmem artık bizim yüksek sosyete bu büyük sanatçıların anısına saygıdan mı içer yoksa düz serserilikten mi? Deniz Hanım'a sorsam da, hangi şerefsiz satıyorsa, polis basıp el koymadan önce bir kadeh olsun tadına bakıversem... Fakat orada enselenirsem seyreyle gümbürtüyü, ünlü yazar absent çekerken yakalandı! Yazar, ilk sorgusunda, 'vallahi insanın başına ne gelirse ya meraktan ya başka bir şeyden abi' dedi...

engin ardıç
Arkadaşımla beraber hayatımızın en büyük kazasına sebebiyet veren içki. arabanın pert olmasından sonra ilk geçen diyalog:

- oğlum absinth öldürüyormuş.
+ en azından test etmiş olduk.
- daha kaldı mı?
+ alırız bi tane daha rahat ol
- oğlum biz adam olmayız.
+- ehuehuehuehue.*
hakkında anlatılan onca efsaneden dolayı beklentiyle denenmiş içkidir.şişe üzerinde yazıdğı üzere life is dream life is illisuon içtik süpermen olacaz diye düşünülür. ama 5 cl lik bir shot ı boğazı oldukça yakmaktadır. hazırlanışı çatalın üzerine 1 küp şeker konulup üzerine biraz absinth döküldükten sonra yakılıp şekerin içkinin üzerine eritilmesiyle yapılır. 5 cl lik bir shot ı boğazı oldukça yakmaktadır. yanlız eriyen şeker baya sıcak oluyo ağızıda yakıyo o yüzden bekleyipte içiniz.
ünlü çek yapımı içki.türkiye de ve birçok avrupa ülkesinde satışı yasak.daha doğrusu bu ülkelerde ve ülkemizde bu içkinin %55 lik versiyonu satılıyor."gerçek absinthe" in alkol oranı 70 - 90 arasında değişir.ülkemizde kaliteli barların sağlam müşterilerine bu içkinin fahiş fiyatlarda satıldığı söyleniyor.aslında içki sadece 10 euro dur.
(bkz: pelin)
(bkz: artemisia)
içindeki ot pelin otudur.. absinth de zaten fransızca pelin demektir.. rengi muhteşemdir..
sıvı kokain. van gogh'un kulağımı kesene kadar içecem ulan dedikten sonra ilk shot'da kulağını kestiği içki.
Artemisia absinthium ve rengini veren yeşil anasondan yapılan aromatik likördür. ülkemizde satışı yasak olmasına rağmen, birçok bar da mevcuttur. hakkında ki en ilginç hikaye, kont drakula'nın absinthe ritual içmesidir.
geçtiğimiz ay ataköy atrium migrosta şişesinin 130ytl olduğunu gördüğüm içki.
türkiye'de satılması yasak olan,içildiği zaman insanın midesinden diline kadarki alanda yanma hissi bırakan,cama çıkılsada,buz gibi sular içilsede gece boyunca geçmeyecek etki bırakan,gece boyunca sürekli olarak baş dönmesine sebebiyet veren,bardağa konan absinthin yakılmasından sonra kaşığa konan şekerin alevle eritilmesi ve bardağa dökülerek içilmesiyle gelen yanma hissi veren %70 alkole sahip içkidir.red,black,green olarak 3 çeşittir.her rengin alkol oranı farklıdır.
bir söylentiye göre van gogh bu içkiyi içtikten sonra kendisini kaybedip hayaller görmeye başlamıştır ve yine bu içkiyi içtiği bir gün halisülasyon görüp kendi kulağını kesmiştir.
asli cek cumhuriyeti mali olan %70 gibi alkol oranina sahip olan,rengi agiz calkalama suyuna benzeyen,bi kapak diktikten sonra,suratin garip sekiller almasina yol acan,tadininda saf alkolden pek farki olmadigi icecektir.
marifetlerini http://www.youtube.com/watch?v=74ANTcH9XM0 adresinden izleyebileceğiniz içki.

özellikle 2. dk'dan sonrası izlenmeli.
sahip oldugunuzda etrafınızda size iyi davranan insan sayısını arttıran,letonyadan 39ytl ye aldıgım Türkiye'de 250 milyona satıldıgını ögrendigim sırada beni tüccar olmaya teşvik eden fakat şişe bittiği için artık cok geç olan ,sek rakı tadında yakılarak içilen öyle içilmezse feci çarpan bi tür içki.
yasak olduğunu duydugun fakat avrupa ülkelerinin free shoplarında hemen hemen her çeşidine rastlanan bir içkidir.türkiye de migrosta ve free shop ta satılır.migrosta cok pahalıdır.

ankara esenboga freeshop ta 70lik şişesi 27 euro ya bulunabilir.

kimi insanlarda aşırı halüsinasyonlara neden olurken bazı insanlarda hiç bir etki yapmaz.hatta absinth kaldırılır tadı yakın diye rakı sofrası kurulur:)

bakalım deneyip görecegiz...
1 sene once denedım yazıldıgı cızıldıgı gıbı yada yutube da gosterıldıgı gıbı bı kafa yapmıyan sadece ınsanların kulaktan kulaga efsanesı olan bır ıckı tek marıfetı gectıgı butun yolları yakması ugrasmasıda cabası....