bugün

özellikle parlementer sistemin terkedilerek başkanlık sistemine geçişi içeren maddelerin eklenmesi adına yapılacak halk oylamasıdır.
Hemen arkasından da, gurbette sıla özlemi çeken fethullah hocaefendilerini çağıracaklar. Yine "yanıldık" diyecekler.
uluyan ülkücü tayfa ve reisleri bahçeli önderliğinde kabul görecek referandumdur.
malum gün.
yav arkadaş.
bu tarih için bugün anlaşıldı.
https://tr.sputniknews.co...ogan-yildirim-referandum/

olm hangi kahin bunu düşünüp de 19/10/2016'da bu başlığı açtı. korkutmayın ibneler. evet.
görsel
Yarin son Gunu olan vergi yapilandirmalari odemesi ertelenmis. Neden ertelendi? Buyuk ihtimal referandum icin sakirt latifesi. Bakiyorsun 2018 yilinda mart ve MAYIS aylarina cift taksit yazilmis. Tum taksitleri kaydirmak yerine referandum gecsin hele bi Rahat rahat sikerim demek oluyor sanirim. Istedigini yap uzun adam referandum da hayir cikacak.
zamanlaması manidar referandum tarihi.

9 nisan 1928 - TBMM , Anayasa'nın ikinci maddesini değiştirdi ve laiklik yürürlüğe girdi. Söz konusu maddeden, "Türkiye Devleti'nin dini islam'dır" bölümü çıkarıldı.

9 nisan 1945 - Türkiye'de yerli ampul üretimi başladı.
Şu an oylanacak başkanlık sisteminde parti liderleri vekilleri yazacak, başkan seçilenin %50 oyu aynı günkü seçime de yansıyacağı için meclise de hakim olacak. Eğer ilk turda %50 bulunmazsa ikinci tur için popülizm, çatılar,%1-2 oy oranına sahip marjinal grupların kıymete binmesi fibi durumlar ortaya çıkar.
Başkan yargının yarısını atayacak, geriye kalanı da başkanın hakim olduğu meclis atayacak.
Başkan kararname çıkartarak yasa yapacak. isterse OHAL ilan edecek.
Başkan anayasa mahkemesinin 15 üyesini 12sini atayacak. Bu mahkeme başkanın onayladığı yasayı veya kararnameyi inceleyecek, başkan yüce divana sevk edilirse yargılanacak
Başkan 400 vekille yüce divana yollanabilecek yani fiilen mümkün değil.
Başkan isterse meclisi feshedebiliyor üstelik hiç bir gerekçe sunmadan. ilk feshetmesinde görev süresinden sayılmıyor böylece 2+1 dönem başkan olabiliyor, hem de yüce divan oylaması yapılmadan meclisi feshediyor.

Oyumun rengi belli. Bu oylama Recep Tayyip Erdoğan'ın kariyer oylaması veya soğ-sal oylaması değil. Ülkenin demokrasisi kader oylaması.
Yakın zamanda yapılacak referandum. Sürpriz ve hayırlı sonuç çıkması dileğiyle.
http://anayasadegisikligi.barobirlik.org.tr
Eski amayasayı açtım. 3 veya 4 defa inceledim. iki dönem sınırlaması,CB yargılaması,bakanların mv olmaması çok iyi ve bildiğin devrim gibi karar. Buna evet oyu vermeye karar verdim.
(bkz: 08 şubat 2017 ulu sözlük referandum anketi)