bugün

önceki sınavlara göz gezdirdikten sonra "tamam yaa ben 160 soruyu da yaparım sonra dalgama bakarım tuvalete giderim" falan diye düşündüğüm; ama ilginç matematik soruları sonucu pek de düşündüklerimi yaşayamadığım sınav. mantık sorularını acayip kasmışlar. türkçedeki mantıklar geçen senekilere göre daha kolaydı kanımca; ama matematik bu sınavda bir enteresandır. akılda kalan sorulara gelince, lost tabi bir numarayı alır. ilginç puan durumu da beni benden almıştır. herifler 4 maç yapıyo 1 gol atıp diğerlerini ekarte ediyo falan, diğer takımlar ne malsa.

sonuç olarak kanımca ve eski aleslere giren arkadaşlarımın yorumu da dikkate alınca, öncekilere göre matematiği kasmış, sözeli aşağı yukarı aynı olan sınav.

bu arada salon gözetmeninin beş defa "doğru yere işaretleyin, sözeli sözele, sayısalı sayısala" deyişi de yuhh dedirtmiştir.
sayısal'ın nispeten kolay olduğu ama sözel bölümünün zorlayıcı olduğu sınavdır. özellikle mantık soruları.
nostalji yaşatan sınav.

susam sokağı'ndan 40 yıl geçmiş.
(bkz: ben bugün bunu öğrendim)
o değil de;
(bkz: previously on ales)
çok kazık sorularla gençleri terletmiş sınavdır. (bkz: o ne lan) diyerek sorular şaşkınlıkla karşılanmıştır. süre kesinlikle yetersizdir. ya süre uzatılmalı ya da katsayılar değiştirilmelidir. zira düzgün bir puan almak için yapılması gereken soru sayısını o kadar kısa sürede yapmak pekte mümkün değildir.
sözel öğrencisi olmama rağmen sözel bölümdeki mantık soruları ömrümü yedi. sözel sayısala göre çok daha zordu ve çok fazla şaşırtmalı soru vardır. sayısal 1 sözele göre daha kolay geldi bana. *
kırpık mı dersiniz, lost mu dersiniz öğrencilerin tüm televizyon alışkanlıklarını denedikleri artı bu programlardan nefret etmelerine neden olacak sınavdır gün itibariyle.
hayatımdaki ilk hazırlanarak girmiş olduğum sınavdı.. keşke geleneğimi bozmasaydım. demek ki bu bünye sitresi kaldıramıyormuş..
ve bir de şunu öğrendim, alese hazırlanmak diye bir şey de yokmuş.. ortada ne formül var ne aşırı bilgi.. o üç saat içinde rahatsan, kafanı sorulara verebildiysen, bu sınavda geçebilirsin. bunun dışında bu soruları oturup herkes yapabilir. iş o üç saatte, o sitresle yapmakmış..

selam'lı lucy'li sorunun cevabını 'ağaçlık bölgede yaşıyordu.' olarak yaptım, çünkü 1. kızımızla aynı bölgede yaşıyormuş, ve selam'ın kolları da ağaca tırmanmaktan uzamış.. o kısacık hayatında, acaba asırlar sonra ünlü olacağı gelir miydi aklına? ismini de beğenmiştir umarım!

artık bu ülke de ölüm döşeğinde sınav yapacaklar, kazanamayanı gömmeyeceklermiş.. her sınava alışan bünyelerimiz buna da alışsın..benden söylemesi..
orhan pamuğa gönderme yapan losttan bahseden ve önceki yıllara gör daha fazla uğraştırıcı sorulara sahip olan sınav. Vay arkadaş ales zaten yetişmezdi de bu ne arkadaş soruların yarısına bakamadık!
bu kadar entry girildiğine göre bir tek şahsımda denge bozukluğu yaratmamış olduğu görülen sınavdır. geçmiş olsun. daha beteri için kpss 2010. takipteyiz.
bugün yapılmış olan ve bana gerizekalılığımı bir kez daha hatırlatmış sınavdır. oturup türkçe matematik sorusu çözüp leş gibi olacağıma, obeb okek yardıracağıma ben ne yaptım? teori çalıştım, makale okudum, kitap değerlendirdim. dolayısıyla alacağım rezalet puanı gayet de hakettiğimi düşünüyorum. sınava gireceklere tavsiye; siz böyle bir mallık yapmayın. üniversite mezunu ya da mezun adayı durumunda olsanız dahi, öss zihniyetinden uzaklaşmamak çok daha faydalı görüldüğü üzere.
4 sene mühendislik okuyup, sürekli bilimsel hesap makinasını kullanınca göte kaçan sınavdır efendim. tamam kolaydı normal zamanda gelse yapılır da sınavda olmuyor ki kardeşim. ayrıca bazı çok saçma sapan olduğu sorularda vardı mesela fonksiyon sorusu gibi. anladık ki 4 sene de ösym bayağı bi değişmiş. e bizde paslanmışız haliyle. ama yine de ösym ye selamlarımı gönderiyorum 3 saatte bu kadar kafayı yedirttikleri için. askerlik yolları bize gözüktü haliyle.
herleyi sınava bağlayan bir ülkede kazananlara ödül gibi gelen ancak genel manada düşünüldüğünde cezalandırmanın üstü kapalı hali olan sınavlardan biri. ülkede yükselmek isteyenlere tanınan imkan müthiş zaten. mühendislik okuyup pazarcılık yapan adamların olduğu bir ülkede kim ne yapabilir merak konusu. insan düşünüyor tabi ki. başa getir tayyeap'i oda seni getirsin başına. ülke çok güzel gelişiyor. öyle böyle değil hani. kendi kendini kandırmakta üstüne olmayan bir ülkenin vatandaşı olmakta çok güzel.

10 yıl içinde avrupa bizim kapımıza gelecek. bizim değil amerikanın kapısına gelecek. farkına varamamışlara hitaben amerika bizi avrupaya açılan kapısı olarak görürken nereye gelişiyorsun. önce amerikanın kapısında köpek olmayı görev edinmiş kişilere oy vermeyi kessek daha güzel olacak ya haydi hayırlısı.
puan tablosunu dolduramadığım sınav. lanet ettim kendime, lan dedim bu kadar emek verdin yıllarca şampiyonluk hesaplarına. iki soru sordular mum gibi eridin kaldın. aklıma da kpss çıkışı beyin bedava diyip hamallık yapmamayı öğreten abi gelince iyice atarlandım. sözel zaten yetişmedi.
Oldukça kazık soruların olduğu bir alesti.
çıkan lost sorusunu mütakiben, sınavlar hakkında öngörüde bulunan uzman öğrenci edası ile:

Kasımdaki sınavda how i met your mother dan bir soru kesin çıkar. Barney Stinson'ın the Playbook unu bir kere okuyun sınava girmeden önce. Yapımcıları lostla aynı olduğu için fringe de çıkabilir. Bu sefer yerli yapımlara yöneliceklermiş. aşk ı memnu, yaprak dökümü ve hanımın çiftliği ne dikkat. tekrarları kaçırmayın, evde oturun bakın sadece yeter.

beyin bedava..
çocuğum, şu diziyi izleyeceğine oturup sınavına çalışsana, sınavda sana lost mu soracaklar? *

edit: az daha unutuyordum, buradan selam ve lucy ye selamlarımı gönderiyorum. *
tek bir galibiyet ve 3 beraberlik ile ve sadece 1 gol atarak şampiyon olmuş takımın hesabını yaptığımız sınav.

bir takım 4 maç oynayacak, sadece 1 gol atacak, diğer 3 maçı 0-0 bitecek ve şampiyon olacak, efendiler(ösym nin değerli hocaları) tamam sorular teorik sorulur, pratikten biraz farklı olur tamam da ama bu kadar da farklı olmaz be kardeşim. 1 gol atarak şampiyon olmuş takım nerede görülmüş, bunlar ya hiç futbol seytretmemişler yada soruları burada yazdığım gibi hazırlamışlar: (bkz: #3632446)
ilk kez girdiğim ve bitiremediğim sınav. Sözelde 25 boş var.

Böyle saçma bir sistem olamaz. Lise öğrencilerinin yapabileceği sorular, yüksek lisans eğitimine önkoşul olarak konulmuş.

Ayrıca say-2 de 9. soru yanlış(bence). Bir avuç soruyu doğru hazırlamayı beceremeyen gerizekalılar tarafından test edilmek hoş değil tabi.

Ek olarak bu soruların sosyal bilimlerde yüksek lisans yapacak olan insanlar için gereksiz olduğunu düşünüyorum. O zaman shakespeare'de sorsunlar.
giren herkesin öyle zordu böyle zordu diyerek bahsettiği sınav. lan oğlum herkez kazık gibiydi diyo ama ben sınavda o kazıklık durumu hiç hissetmedim ki, folloşa döndüm ondan mıdır diyosun sözlük? ozaman ben ya bildiğin zekiyim, yadan bilmediğin gerizekalının en önde koşanıyım. du bakalım puanlar açıklanınca anlarız.

ek: geri zekalı çıktım sözlük. halbüse hiçte öyle durmuyorum normalde.
sonuçların ne zaman açıklanacağı merak konusu olan sınav. osym açıkla artık şu sınavı...
ösym'nin açıklamamak için sonuçları münasip bir tarafına soktuğuna düşündüğüm sınav.
sonuçları hala ısrarla açıklanmayan sınav.
sonuçların ne zaman açıklanacağın bile açıklanmadığı sınav.
an itibariyle açıklanmıştır.
ilk kim sonucu açıklanmış yazacak diye merak ettiğim sınav. *
http://sonuc.osym.gov.tr/Sorgu.aspx?SonucID=978