bugün

aylık 8 bin tl maaş almaktır. şaka bir yana da parayı nereye harcayacağını şaşırıyorsun amk. hani hep söylenir ya, ne kadar gelir olursa o kadar giderin olur diye. bunun net bir şekilde gerçek olduğunu kavrıyorsun.

hayatında sadece hayat kalitenin arttığına şahit oluyorsun. onun dışında bir şey beklemeyin.

boktan bir araba biniyorsan, o bmw 2015 modele falan çıkıyor. ama sorun şu ki; ondan da sıkılıyorsun.

şu var; milyoner ol. milyarderlere özenirsin..

milyarder ol; trilyonerlere özenirsin.

vs vs.

en son sen ol. dünyayi yönetmeye kalkarsin. silah senden gitsin, uyusturucuyu sen ver, hollywood senaryosunu sen ver falan istersin.

bunu algilamis durumdayim.
ya allah bereket versin de burda iş arayan insan da var, açlığıyla yaşayan öğrenciler, insanlar da var.

yani 8 al 16 al, 1 milyon dolar al.

insanlığı satın alabilir misin?

tuhaf lan bu hayat.
her ay devletin verdiği kredinin nakit avansını bile tüketen kişi olarak olan var olmayan var amk.
yahu iş arayan insan da var, ama onun farkındalığı önemli olan mevzu.

mesela sırf engelli olmadığı için mutlu olabilmesi. sonuçta adam iş bulduğu anda çalışabilir; ya engelli olan?

bir de şu mutluluğu köleliğe bağlayan algıyı kim yerleştirdi insanların beynine amk? işçi olmak (yani kölelik için) tek vazifesiymiş gibi davranan insanlar kim yaptı bunları?

anlatmaya çalıştığım, iş arayan vs değil. iş bulsa bile sürekli diğerleriyle kıyaslanmak ve hep bir üsttekine özenmek.

insanlığın hayali kölelik olmuş. 3 bin kazanmak... yetmedi! 5 bin kazanmak... yetmedi! 10 bin kazanmak!

bir ayda sana 100 bin tl versinler. hatta dolar. hatta euro. bilemedin sterlin.

sonucta varacagin yer, sürekli mutlu olmamaktır.

insanlığın amacı mutlu olmaktır. aracı da mutlu olmaktır. dünyadaki hicbir para birimi ve miktari kanseri yenemez, ancak mutluluk yenebilir.

o yüzden, iş ararken bile mutlu olmayı bileceksin arkadaş!

bunu resmen görmüş bir insan olarak söylüyorum. altını çizin.
bizim gibi gösteriş meraklısı ülkelerde bu tür mevzular; itibar ve gösterişe çevrilmiş durumda.

allahtan avrupalıyım da her şeyi görebiliyorum. ahaha.
Şu durumda şaka gibi gelendir.

An itibariyle öğrenci olarak mecburi geldiğim paris'te gün içinde sigara alırsam neleri alamayacağımı hesaplıyorum.
basit bir aile hekiminin kazancıdır. hasta olup gidersin de sana surat yapar yüzüne bakmaz. ondan az para kazandığını düşünür rahattır. rapor istersin vermez. 8 lira para değil kardeş sabahın köründe işe geliyorsun. ben haftada 3-4 gün çekime gidiyorum bir kaç saat güle oynaya oynuyoruz srnin paranın 5 katını alıyorum ve harcayamıyorum. işin aslı ne kendinden az kazananı hor gör ne de çok kazanana ekstra hürmet et.