bugün

fransız hatunun bıdır bıdır söylediği sayılardır. (bkz: lost)*
lost dizisinin temellerini oluşturan sayı dizisi.
hoşgeldin hoşgeldin uludağ semalarına oceanic airlines flight 815 demek istiyorum bu sayılara öncelikle.

(bkz: lost umu seviyorum spoiler ibaremi eksik etmiyorum)

--- spoiler ---
bu sayılara her yerde rastlıyoruz dizi boyunca. kah bir ilaç şişesinin üzerinde, kah hatch'ların kapağında, ayrıca en önemli olarak her 108 dakikada (evvet sayılarımızın toplamı kadar) bir bu sayıları bir bilgisayara girip 'execute' tuşuna basılmazsa dünyalarının başlarına yıkılacağıyla tehdit ediliyor adadaki biçare lost'lar.
son bölümlerde (221) bu numaraların bilgisayar üzerindeki fonksiyonlarının gizemli oldukları kadar yalan olduğu konusunda bir gönderme yapılıyor bizlere. yani insanın bir korku yaratılınca emredildiği şeyi sorgusuz sualsiz gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğini test eden psikolocik bir deneymiş aslında her şey demeye getiriliyor. gerçek dünyada neden bulunduklarını bilmeden gündelik kaygılarının peşinden koşturan insanlara mikrokozmosta da benzer bir meşgale yaratılıyor - gibi. ama bu meşgalenin insanın hayata yüklediği anlam olduğundan, yüce ve kutsal bir şey olduğu benimseniyor mr. eko tarafından ve mafyadan bozma rahibimiz hayatın anlamını her 108 saniyede bir tekrarlamaya devam ediyor - gibi.
--- spoiler ---
(bkz: cenabet sayılar)
--spoiler--
Lost adasındaki ana karakterlerin koltuk numaraları olmakla kalmayıp, adaya düşen uçağın sefer sayısının 815 olmasının yanında charlie 'nin satmaya çalıştığı fotokopi makinasının modelinin c815 model olması gibi bir sürü gizemi içinde barındıran sayı dizisidir. lakin j j abrahams ın içinden nasıl çıkacağını kestiremediğim sayı dizisidir aynı zamanda. ortaya bu kadar çok şey atıp sonra altından kalkamamakta var.
--spoiler--
"bir sonraki boşluğa hangi sayı gelebilir?" diyerek devam edebilecek muhtemel iq belirleme testi veya tübitak yarısma sınavı sorusu..
4 8 15 16 23 42
bir matematik problemidir işlemde şöyledir*
4-8-15-16-23-42
4+ 7 + 1 + 7=19 23+19=42
(bkz: lostumu yedim bekliyorum)
çarpımları 7418880 eden sayı.2. sezon final bölümünde kutuptaki elemanların monitöründe gözükmekte olan bu çarpım kafa karıştırmakta işe yaramamakta sanki
altılı oynayıp sadece 42 tutunca sevinmeme sebep olan sayı topluluğudur.
kutsal rakamlar. havariler, dünyanın bu kadar günde kurulduğunu söylemişlerdi.
lost ile ilgili teorilerde bu sayılar shaw-basho polinomunu oluştururlar.

http://www.yuzsekiz.com/shaw-basho-polinomu/
günde 10 bölüm izledikten sonra rüyalarıma giren sayılardır. bugun sağır oda'da gördük.*
sağır oda da avşar beyin bir den içeri girip söylediği ve diziyi severek izlememe rağmen kahkahalar attıran sayılar.
lost dizisindeki lanetli olarak nitelendiliren sayılar. dizide bu sayıları bircok yerde gormek mumkun.

su sekilde bir kare olustururlar;

15+16+23-42-8= 4
23+15+16-4-42= 8
4+8+42-16-23= 15
8+42+4-23-15= 16
42+4+8-15-16= 23
16+23+15-8-4= 42
(bkz: sayısal loto)
sayısal lotonun bu sayılara vurması halinde bir bok kazandırmayacağı kesindir. üstüne bir de lanetle uğraş, yok anam yok uzak olsun bana.
Senaristler nasıl mantıklı bir açıklama bulabilecekler yada bulabilecekler mi? diye sürekli kafa patlattığımız lost hadisesi.
sağır oda adlı dizide losttan araklanarak kullanılan esrarengiz sayılar

http://www.youtube.com/watch?v=eV75XFp81Zk
lost tan capullanarak sagir odada kulanilmasini gorunce dumur olunacak sayilar.*
(bkz: nimet abla)
gazalinin karesindekilere benzeyen mübarek rakamlar. lost'un da buralardan arakladığı söyleniyor.
yaşam felsefesi olabilecek sayılar.

misal;
sevdiğiniz en az 4 kişiyi 8 günde bir, sevdiğiniz en fazla 8 arkadaşınızı en az 15 günde bir ararsanız sosyallikte sırtınız yere gelmez.

8 günde en fazla 4 bardak bira icerseniz, 23 günde en fazla 4 paket sigara tüketirseniz, 42 günde en az bir defa seks yaparsanız sağlığınızı ve egonuzu düzene sokarsınız.

42 günde en az 8 kitap ve 4 dergi okursanız ve bir seferde okuduğunuz sayfa sayısı en az 42 olursa kültürel açıdan da bir nevi doymuş olursunuz.

4 senede en az 8 farklı şehire giderseniz ve gittiğiniz yerlerde en fazla 15 gün kalırsanız da ufkunuz açılır, anılarınız çoğalır, ömrünüz uzar.
sol frame'de görünce sayısal'dan köşeyi döndük dediğim sayılar. değilmiş ama kandırıldım.
üzerinde çok çeşitli işlemler yapılabilse de yüzde 99 sonuç 23 ya da bunun katı oluyor. sanırım herkes deliriyor..
(bkz: 46)
ayrıca çok çok tuhaf olan ise toplamlarının 108 olması. bilgisayara bunlar yazıldığında 108 dakika daha fazla yaşayabileceklerini sanıyorlar. ben olsam bilgisayara bunu yazardım. 1000000000... bu kadar yaşarsam ne ala, yok yaşamazsam da nasip der geçerim. her gün korkacağıma kökünden bir sefer korkup çözerim meseleyi..