bugün

şu an 10,750 dolar civarında olan kişi başına gelirin 2014 sonunda 11,000 dolara ulaşmasıdır.

milli gelirin artması için daha çok çalışıp , üretmek gerekir.
tüketim ekonomisinde önemli değildir. balonlarla yaşıyor ülke.
rakamlarla cebizime girenlerin bir türlü uyuşmaması sorunsalını akla getiren ulaşmadır.

Reza Zarrab lar tarafından ulaştığımız rakamlardır.

o rakamları verenler bu rakamları da vermişti.

(bkz: 12 yılda 3 milyar ağaç diktik)
Bana da yansıyan durum. Ay vallayi sabahtan beri cebimde bir ağırlık var diye hayıflanıyordum. Meğer 250 dolar'ın ağırlığıymış o. ilahi tc.
Cebimde 20lira var benim vallahi 11bin dolarımı yiyenlere ateşler salsın, evlerini yıksın,sıçarken suları kesilsin.
Kim aldı lan benim payımı?
işin acısı dolarla hesaplanması.
Sözlükten hala siktirip gitmemiş göt kılı iddaasıdır.
(bkz: akpli beyinsizin beyninin olduğunu sanması)
(bkz: türkiyenin ekonomisinin geliştiğini sanmak)
(bkz: he yarram he)
aylık eline 1.000 tl dahi geçmeyen milyonları bilmesek yutturacaksınız yahu.acınacak halimizi övmeleri yok mu bir de.yazık.
güldüren başlık, işin içine asgari ücretle çalışan ve hatta sigortasız çalışan emekçileri katmadıkları o kadar açık ki, değerlendirmenin cb ve milletvekili maaşları baz alınarak yapıldığını varsayıyorum.
akbeyinler inanır.
Ne yani ülkenin toplam gelirinin 77 000 000*11 000 =847 000 000 000 dolar olduğunu mu söylemeye çalışıyorsun ?
847 000 000 000*2,2261= 18 855 067 000 000 000 TL midir yani?
kişi başı milli gelirim 11.000 dolar olmadığına göre ya bu ülkede yaşayan bir kişi degilim yada milli degilim. Çelişkiye bak.
(bkz: rosava was here)
kişi başı gelirin hesaplanması milli gelirin nüfusa bölünmesi yada böyle bir şeydi. o yüzden zaten herkes bu geliri alıyor değil ortalama gelir olarak hesaplanıyor. ama gerçekte öyle olmuyor çünkü gelirin çoğunluğu belli insanlarda toplanıyor.
2023'de kişi başına düşen gelirin 25 bin dolara çıkmasının ne kadar uçuk bir hayal olduğunu bize göstermiştir. Senelerdir kişi başına gelir 10 bin dolar civarında gezinip duruyor. Bu gelirin halka ne kadar yansıdığı ise tartışma konusu. Etraftaki kaç kişiye yıllık 11 bin dolar gelir düşüyor (çoluk çoçuk dahil)?
Doğrusu şu:
2014'de orta halin üzerinde zengine yakın vatandaşa düşen kişi başına gelir 11000 dolar.
eğer genel anlamda türk insanının ne şartlarda yaşadığını bu hesaptan anlamaya çalışıyorsak yanıltıcıdır. insani gelişme endeksi daha reel veriler sunabilir, ki maalesef o konuda hep geriliyoruz...
küfür ettirir.

kim çalıyor lan benim 10.980 dolarımı, kim kim?
(bkz: orta gelir tuzağı/#25038913)
bu parayla bütün sene geçinen embesiller mutluysa hiç problem yoktur. onlar olmasa ben bu kadar rahat bir hayat yaşıyamazdım, seviyorum sizi lan salaklar ordusu...
türkiye ihracat sayesinde orta gelir tuzağından kurtulacaktır. biraz da tasarruf edebilsek.
Sabancilarin, koclarin kisi basi geliri ile fakirin kisi basi geliri arasinda daglar ucurum olan su ulkede "ortalama kisi basi glir bilmemkac dolar" demek oldukca aptalca. 10.750 dolardan 11.000 dolara yukselmisse zenginin cebine daha fazla para girmistir ve citayi yukseltmislerdir fakirin cebindeki para ayni.
orta sınıf vatandaşın gelirinin değil zaten zengin olanların gelirinin arttığını göstermiştir.
(bkz: ziyaaaa)
Türkiye'de çalışanların %80'ının aylık geliri 5bin liranın altındadır. kaldı ki 5 bin lira geliri olan 4 kişilik bir aile düşün. kişi başına 1250 lira düşüyor. büyük çoğunluğu ayda 1000-1500 liraya çalışanları katmadım bile. be anasını siktiğim nerede o zaman bu 11bin dolar. nerede olduğunu söylememe gerek var mı?