bugün

amasya ili " eryatagi " mevkiinde bulunan, ulkemizin en bilinen, piyade cavus talimgahlarindan bir tanesi. 22 inci ve 12 inci olmak uzere iki piyade alaydan meydana gelir. 22 inci alay tanksavar taburlarindan tesekkul olup, 15 inci alaya daha ziyade makineli tufek ile icguvenlik taburlari agirliklidir.

ayrica, " bal dok yala " tesisleriyle bu tugay, " bitli piyade " yakistirmasini ortadan kaldirmistir.
bünyesinde 12.ve 22. olmak üzere 2 adet alay barındırır.benim zamanımda 12.alay beyazsaraydı,şimdi neler değişti bilemem..bu arada.....rahmetli barış mançonun dağlar şarkısını askerlik görevini bu tugayda yaptığı sırada yazdığı ilgi çeken konulardan biri gerçektende her taraf dağ lannn..ömrümü yidi..ama amasyayıda özledim özlemedim değil...bir rivayette görede amasyadaki kralkaya mezarlıklarını gören ömründe birdaha geliyomuş amasyaya gerçi ben 2 kez izine gidipte geldiğim için o rivayetin görevlerini fazlasıyla gerçekleştirmiş bulundum....yeterr..çok uzadı yoksa konu bir kaşık yağla bir kilo patates kızartmaya geleçek...yeterrr...
331. kd olarak aralık döneminde askerlik yaptığım tugaydır. eğitim çavuşu yetiştirir. kışın her türlü soğukla karşılaşabilirsiniz. eryatağında nereye baksanız dağ görürsünüz. ben 1 ay acemilik yapıp sonra kendimi çorum asal'da buldum ve rahatladım ama amasyada üşüdüğüm kadar hiçbir yerde üşümedim. sabahın beşinde ayaz ne biçim oluyor. içinde sineması kantini falan olan bir tugaydır. bizim zamanımızda nefes filmi yeni girmişti. sabah akşam nefes filmi gösteriliyordu. koğuşlarla eğitim alanları arası çok uzaktı, bol bol yürürsünüz.
bünyesinde samsun çavuş eğitim taburunu barındıran tugaydır. her türlü çavuş yetiştirir burası. mesela biz bakımcıydık.
Acemiligimi cavus egitim bolugunde yaptigim tugay. Komutanlar bir kac ibne olsada ortalama iyidir. Sabah ve aksam cok soguk olur. Askerligi zorlastiran askerin kendisidir. Sabretmeyi ogretir insana. Koguslar takimlar kisa donem uzun donem ayrilir genelde. Bir kac karisik bolukte yok degil.25-26 yasinin ustunde iseniz olgun bir insansaniz ve de isiniz gucunuz varsa gelmeyin arkadas. 50 bin tl verin yinede gelmeyin. Disardaki 3-4 gun burda 1 gun. Sabah 5-5.30 gibi postallari giyip aksam 8-9 a kadar cikaramazsiniz. Ozgurlugun kisitlanmasi kadar aci olamaz.1 ay askerlik herkese yeter. Ş140
kışın askere gidiyorsanız amasya'dadır. afedersiniz yarrağı yediğinizi gösterir. 4 dağın ortasındadır. 4 saat yağmurun altında beklediğimi bilirim. buz gibi soğukta bere bile taktırmadan eitim yaptırırlar. hasta olursunuz bakmazlar. iğrenç bir yerdir. sürgün yeri resmen.
yemekleri güzeldir. hazır gelir şirket tarafından. tek artısı bu.