Belkide hayatımızın en güzel günleri idi.
Muhtemelen 3-5 yaş civarındna dertsiz bir çocuktuk çünkü.

1 lira ile mutlu olur her şeyi alabileceğimizi sanardık.
25 kuruşa simit olduğu yılları hatırlıyorum. okula 50 kuruşla giderdim simit ayran alırdım. 1 lira ile gittiğim günlerde sınıfın en zengini benmişim hissine kapılırdım falan...
ilk okul yıllarında 50 kuruş olana fakir 1 lirası olana zengin gözüyle bakılan yıllar .
1999 yılında 20 tl gibi büyük para idi.
Dayımın ablama 1₺ verdiği zamanki kıskançlığımı hatırlıyorum. Bana 25 kuruş vermişti. Yada o zamanlar 250 bin diyoduk ona biz. Güzel zamanlardı ama, paranın kıymeti vardı.
pazardan kilosu 250 binden domates alabildiğimiz yıllardı. o verilen bi milyon ile iki kardeş gidip elli binerden iki külah dondurma alabiliyorduk. biri bir liralık dondurma alınca mutluluktan çıldırabilecek seviyeye gelebiliyordum ben şahsen.

ayrıca sevgili ağabeyciğim al bunlar daha çok para deyip yüzbinleri elime tutuşturup o aldığın bi liraları da unutmayacağım.* *

edit: kağıt paraydı be o ikiyüzelli binler beşyüzbinler. hatta ikiyüzelli bin mavi, beşyüzbin pembeydi.
yıl 1999.

10 tane kağıt 100.000 ile tam 1.000.000 biriktirmiştim.

bi ekmek 150.000 idi, iyi paraymış lan.

http://www.koleksiyon.org.../6001-7000/6038/6038a.jpg
1 lira hala büyük para, tut ki sıçasın geldi ne bok yiyeceksin. işte o 1 lira, o an hayati olaya el koyar. altına sıçmanı engeller. ulan ne boktan bi entry oldu amk.
Hiç unutmam Cola turka yeni çıkmıştı, tadı normal koladan farklı diolardı gidip 1 lira verip almıştım, paraya kıyıp.Benim için büyük paraydı tabi o zamanlar.
1 liranin kagit para şeklinde de olabildiği yıllardı şüphesiz.
Cipsler, sakızlar, çikolatalar. Yirmi liraya dolap dolduruyodun amk. Nasıl büyük gelmesin bir lira. Soran olursa ekonomimiz büyüdü dersiniz.
2000li yıllar. O paraya bi yarım ekmek arası alınabiliyodu kantinde.
Bir zamanlar “1 liraya tavuk döner-ayran yedim” diyenlere, “kardeşim 1 liranın kendisini yeseydin daha az zarar görürdün” diyen birinin komik whatsapp diyaloğunu paylaşırlardı.

Şimdi 1 liraya tavuk döner+ayran desen, insanlar “hani, nerede” der.
1 liraya orjinal bilgisayar oyunu alınan yıllar vardı (o zamanın parasıyla 1 milyon tabi). o dönem tavuk döner ayran 25 kuruştu (250 bin lira).
çocuktum...
6-7 yaşlarında... 70ler...

bakkala giderken 20 lira düşürdüm diye dayak yedim pederden.
harçlık istediğimizde dondurma için falan bozuk para atıyordu anneler. 50 kuruş 1 lira falan.