bugün

Hin bir sorudur. Bazılarının bunların eşit olduğunu aklı almaz ama tek farkları hacimleridir.
benzereleri çok olmasına rağmen başlık başıma kalmış gibi alanda boylu boyuna yatmış çocukluk yıllarımızın enteresan sorularından biridir. sepette altmış yumurta var altı çıkınca kaç kalır sorusu ile eş değerdir.
bu başlık biraz ağır basıyor.
çocukluğumuzun ırzına geçen akraba eş dostun sıklıkla sorup cevabını beklemeden kıkırdayarak gülüp kendi cevapladigi soru. o akraba eş dost ile hala görüşmem...
bu piç soruya verilecek tek cevap var. demir siker atar.
ağırlığın birimi newtondur kilogram değil.
Havanin olduğu ortamda demir daha agirdir çünkü pamuğun hacmi daha fazla olduğu için havanın kaldirma kuvveti pamuğa daha fazla etki eder. Havasiz ortamda ise pamuğu nasıl serdiğine bağlı. Eğer ağırlık merkezi yukarda olacak şekilde top yaptıysan demir agirdir. Yok yere serdiysen pamuk agirdir. Yercekimi kanunu bunu gerektirir. Şimdi siktir olup gidin.
insan mı paraya bağlı para mı insana bağlı ikileminin değişik bir versiyonudur.
(bkz: Şahan cevizkıran)

http://m.youtube.com/watch?v=lM5unNmbbhM
ayağınıza düştüğünde karar verin.
basınç farkları ağırlığını farklı olduğu anlamına gelmez.
Tamamen tartının hassasiyetine göre değişir, pamuk geniş olduğu için yere yapacağı basınç daha az olacaktır dolayısıyla 1 kilo pamuk tartıldığı zaman 987 gram falan çıkabilir, tabi denemedim bilmiyorum.
her şeyden, basınçtan, teraziden, ondan bundan şundan bağımsız olarak eşitlerdir.

edit : imla
1 litre şarap.
Aynıdır. Ama özkütle farkından dolayı hacim farkı vardır.
1 kilo demir tabii ki.... diye cevaplanacak sorudur. sene 2015 te hala bu sorunun sorulmasi ve cevabinin bilinmemesi egitim seviyemizin dusuklugunu aciga cikarmistir.
ilkokulda sorulan sorunun üniv bittikten sonra böyle cevapşanacağı belliydi denilesi soru.
(bkz: eğitim sistemi)
(bkz: trajikomik espri)
Ayni agirlikta olsalar da atalet momentinin fazlaligi nedeniyle bir kilo pamugu tasimak daha zordur.
Oyumu 1 kilo beyinden yana kullanıyorum.
çocukluk yıllarımızın anlamsız sorularındandır.
Okul öncesi Çocukluğumu siken soru cümlesi.
Bir de bunun 3,5 arti 3,5 eşittir yedi etmesi versiyonu var.
1 kilo pamuk daha yumuşaktır.

şimdi olaysız dağılalım.

tanım: bir soru.
ilk okulda örtmenime doğru cevabı verip kitap kazanmama vesile olan zeka(!) sorusu.
tabi ki demirdir. Bunu bir türlü kabul etdiremiyorum.
Şimdi efendim bir kilo pamuğu elinize alın. Bir de bir kilo demiri. Hangisi daha ağır gelecek?
Tabiki de demir. Çünkü 1 kilo demir ile pamuk sadece eşittir. Daha ağır değildir.
BENCE DE DEMiRDiR .