bugün

entry'ler (20)

emre aköz

30 ekim 2008 de yayinlanan yazisinda, "Kemalizm'in 6 ok'unda demokrasi var mi?" diye sormustur.Cevabi da pesin: "yok!" Kendisine su soruyu sormak isterdim: "Halkcilik nedir? gunde kac ogun yenir? ekmek arasina iyi gider mi?" Neyse, ben azili bir kemalist, cumhuriyetci, ergenokoncu, fasist, diktatorluk yanlisi, vede bagnaz oldugum icin en iyisi susayim. Emre abimiz varken bizlere konusmak mi duser? hem ne bu tahamulsuzluk canim!! demokrasi denen salata var.

deniz baykal in olumsuzluk iksiri icmesi

Baykali chp omur boyu genel baskanligindan, chp kiyamete kadar genel baskanligina terfi ettirecekdir. Hak vermek lazim israfil suru ufleyene kadar vakti olur.O arada bir kerede olsa basbakanlik koltuguna oturur.

kadrolaşma

Yurdumuzda her alanda gorulen yapilanmadir.Bu sebepledir ki hep yerimizde bir ileri iki geri saymaktayizdir. Hayatimizin her alaninda boyledid.Futbolda her federesyon mutlaka bir takim yanlisidir, resmi daireler hep iktidar partisinin adamlarindan olusmaktadir, vesaire...En guzel ornegi partilerimizdir.Eger genel baskanlik mevkini kapakladiniz mi tamamdir.Olene kadar parti baskani olmak sizin elinizdedir.He-man sindir bir nevi.Guc sendedir artik.Baykalsindir, Tayyipsindir, Yilmazsindir.Isimler onemli degildir, anlayis hepsinde ortaktir.Zannedermisiniz istediginiz parti basa gelince tum acilar sona ericektir.Sadece x partililer degil y partililer kadrolari doldurucaktir arada ki fark budur.Yani canlar 550 milletvekilini indirip, sokaktan rastgele 550 vekil bulup getirsek ihaleler,kadrolar o sokakta ki 550 adamin yakinlarina gidecektir.Unakitan likit yumurtalari degil de, Balyalayan likit yumurtalari piyasada olacaktir.Bu bizim genlerimizde vardir.Malesef hep yanlisin, neden yanlis oldugunu sorgulamak yerine vay efendim siz boyle yapmistiniz ama sizde boyle demistiniz diye birbirimizi yemekteyizdir.Hic su soruyu sorduk mu kendimize neden biz gelisemiyoruz? Particiligin, kaypakciligin, kraldan cok kralciligin oldugu bir yerde nasil gelismeden soz edilebilinir ki?!!

ülkücü

Agir abilerdir. Cok pis kafa tokustururlar. Lisedeyken bir arkadasin abisiyle kafa tokusturmustum da iki gun kafam zonklamisti.Ulkuleri nedir o zamanlar merak ederdim. Ben korkardim da hilal biyikli, tespihli abilerden de sormaya korkardim, bir bildikleri vardir heralde der gecerdim. Bir de bu ozturk mozturk vardir biz ne oluyoruz ikinci el turk mu?

türk eğitim sistemi

malesef olmayandir.

ilkokula basladigim donem her sabah saat yedide okulun bahcesinde koyun gibi dizilir, andimizi okurduk.Hep hatirlarim o andimizi okumak icin secilen ogrenci cok gururlu olurdu.guzel gunlerdi ancak her seyi sadece ezberlemeye, ilkelerin ve fikirlerin mantigini anlamadan sorup sorusturmadan ne denirse dogru kabul edip a,b,c ya da d siklarindan birine secmeye o zamandan baslamistik.Andimizi,istiklal marsimizi ezbere bilir hemen hemen her gun okurduk.Simdi dusunuyorum da bir seyi cok okumak mi yoksa anlamini gercekten hissetmek,kafanda degerlendirmek mi dogrudur?Istiklal marsimizin guzelligi o zoraki siralarda cuma cikislarinda arada kaybolup gitmistir cogu zaman.Malesef ogretmenler de dahil cuma bayrak torenleri sadece bir formalite olmustur.Bu arada cok basariliydim(sonradan yanildigimi anladim) testlerde yanima yaklasilmazdi.Ilkokul boyunca sabahlari 5 de kalkardim namaz kilmaya degil mihriban hocadan ders almaya giderdim.Rahmetli iyi ogretmendi yanliz soruyu bilemediniz mi kafanizda kalemi cat diye kirabilirdi.Herkes ogrencisi olamazdi rahmetlinin,once bir elemeden gecer o kucu yasta sizin yaninizda sizde cevher gormediyse velinize direk sizin cocugun kafa basmiyor diye durumu oldukca acik ifade ederdi.

Fena olmayan bir puanla iyi bir anadolu lisesine kapagi attim. O zamanlar egitim sistemi hala sekiz yillik degildi.Ilk turkce sinavinda 60 puanlik dilbilgisi 40 puanlik ise bir kompozisyon vardi.Dilbilgisi bolumde 55 toplayan sahsim kompozisyonda 0 cekmisti.Evet tek bir cumle bile yazamamistim.Hayatimda kompoziyson nedir gormemistim ki!!hani siklar olsa sakla samani gelir zamani atasozunu en iyi assagidakilerden hangisi ifade ediyor diye kesinlikle dogru sikki isaretlerdim.

Efendim iyi bir hazirlik surecinden sonra fen ve matematik dersleride dahil olmak uzere ingilizce egitim aldik.Ardindan lise yillari geldi.Tekrar hayatimiz siklara bagliydi.Yabanci dil egitimi sallanmis herkes paso test cozmeye odaklanmisti.Okulda en cok onem verilen olay erkkeklerde sac,sakal ve spor ayakkabi; kizlarda ise corap rengi, oje gibi hususlardi.Kizlarin muz rengi corap giyme heveslerinin kursaklarinda kaldigini animsarim. He ilkokuldan liseye gelen bu yolculuk da aynen nizami sekilde yagmur,kar,kis dinlemeden hala koyun surusu gibi okul bahcesinde otlar pardon beklerdik. Nobetci ogretmen bir kolordu komutani edasinda herkese bi gunaydin nasilsiniz ceker ondan sonra okul giris kapisinda detektor gibi beklerdi.Amac disiplini saglamakti. Sakin ogretmenleri sucladigimi dusunmeyin onlar sadece gorevlerini yapiyorlardi.Nasil devletimin polisi vatandasi disipline etmek,toplumsal barisi saglamak icin coplar onun gibi iste.Sistemimiz tek duze degilmidir zaten?Hep bizden olmayana kizmak dislamazmiyiz? Suruden kacani kurt kapar dememismidir atalarimiz?Belki de sorun sistemimiz de degil bizlerin genlerindedir.Kim bilir orta asyadan bugune hayvancilikla tarimla ugrasan bizler belkide toplumuda koyun surusu gibi gormekteyiz.

Her neyse aradan cok zaman gecti lise universite derken yavas yavas hayata atildik.Ben hala sabahlari ise gidince acaba patron bugun istimaya kaldirir ya da sac sakal kontrol eder mi diye aklimdan zaman zaman geciririm.

particilik

bizlere ozgu bir ozelliktir. Parti adi fark etmez. X partisinden oldun mu tamamdir.Futbol takimi tutar gibi o partinin taraftarisindir.Siyasal kriz, ekonomik kriz, yolsuzluk, devlet odeneklerini kotuye kullanma vesaire gibi kosullar da dahil eger parti iktidarda ise yagmur camur denmez desteklenir. Bakanlarimiz il ziyaretlerinde kurbanlarla, dualarla, hazir ollarda karsilanir.He tabi ki herkes oyle degildir. Burda kastedilen sahislar degil ulkemiz de partilere olan bakis acisidir. Ulkemiz de gencler niye siyasete giremiyor? Malesef siyasi partiler de bir duzen vardir. Genclik kollarindan baslar, parti merkez yonetimine kadar uzanir gider. Muhalif olamazsin, cok seslilik diye bir sey hasa olamaz. Aman bir hata yapip biraz sesinizi yukselttiniz mi ya kafaniza davul tokmagi yersiniz ya da partinizden sutlanirsiniz. Partiniz muhalefette ise ne yapilir? Dis gucler suclanir. Nasil ki gs,fb ya da bjk bir mac kaybetti mi suclu federasyon yada mhk ise siyasette de suclu iktidar,kartel medya ya da sokakta ki oy satan vatandasdir.Kendi partiniz, genel baskaniniz hic suclu olur mu ask olsun.

emre aköz

Ak parti basin sozcusu pardon sabah gazetesi kose yazaridir.
1 nisan 2008 tarihli kose yazisinda "Bir tarafta... " Türkiye değişecek... Demokratikleşecek... Şeffaflaşacak... Avrupa Birliği'ne doğru ilerleyecek... Gerçekten hukuk devleti olacak... Piyasa ekonomisi derinleşecek... Çetelerden kurtulacak... diyenler var."
"Diğer tarafta ise demokrasinin bu kadarı dahi fazla... Mevcut yasa devleti neyinize yetmiyor... Ne çetesi canım; onlar vatansever insanlar... Piyasayı boş verin, en iyisi güdümlü ekonomi diyeneler yer aliyor." demistir. Kendisini bu derin analizinden dolayi sadece tebrik ediyor, yanaklarindan opuyorum.
Sahsimdan da tiksiniyorum.Emre Akoz benim ne kadar ceteci, darbe yanlisi oldugumu suratima suratima carpti.Yuru Emre Akoz kim tutar seni!!

cumhuriyet halk partisi

saltanatlik hakim surmektedir.ulkemizde ki sag partilerden daha sagci, daha fasist vede daha gericidir.liderleri ise evlere senliktir.

islam ülkeleri

oldukca geri kalmis ulkelerdir.cagdaslik nedir, demokrasi nedir, ozgurluk nedir pek bilmezler.ulkemiz de her gecen gun bu ulkelerin kategorasine girmektedir.ama ulkemizde malesef din satmaktadir.cumalari kacirmadin mi,din kardeyiz dedin mi, bi de turbani savundun mu tamamdir.ama bunlar ozgurluktur saygi duyacaksindir, savunacaksindir.yok oyle dusunce ozgurluguymus, kalkinmaymis,universitelerde,adliyelerde reformmus bunlar bos islerdir.varsa yoksa en buyuk sorun turbandir.turban yasagini bi kaldirdin mi ulke gereken asamayi kat edecek ve ozgurlukler adina en buyuk adimi atacaktir.

gundelikci

saygi duyulasi insanlardir.malesef sigortasiz guvencesiz calismaktadirlar diger bircok is kolunda oldugu gibi.haberlerde okumaktayiz, zaman zaman cam silmek ugruna canlarini feda edenlerdir.ama ne de olsa gundelikcilerdir vede gazetelerde gunun icinden bolumunde bir iki satir yer bulur, bu hayattan gocer giderler.

ergun babahan

iktidarlari yikamak, paklamak, yaglamak ve de cok iyi cilalamak ile meshurdur.

essagan ala gazugu

bi girip bakiym basligina dedim zira edebiyatci oldugundan suphem yoktu.tum dilbilgisi yanlislarimi bulup gozume soktu.helal olsun hoca..senden gelecek ayarlari ve duzeltmeleri seve seve yapariz.hurmetler,iyi sabahlar

ikilem

moderatorunden, yazarina, caylagina, herkesi baglamis sahisdir.iste torpilsiz is donmuyor.kesin bunun arkasi saglamdir.

sabah

basbakan yanitladi,basbakanin guc gosterisi,baskanin mulalefete tokati gibi sahane gazeletecilik basarilarina el atan basin kurumudur.bide ergun babahan ve nazli ilicak gibi sahane cevher yazarlari bunyesinde bulundurmaktadir.herkese tavsiye ederim ergun babahanin kose yazilarini,arkasi yarin dizileri vardiya onun gibidir.oku oku bitmez...

kolombiya

topragina,medellinine,insanina,kizlarina ve iklimine asik olunasi yer.yok o digilde alti ay istanbulda alti ay burda yasanilasi yer..

hendrix

istanbul'a donusde raki masasina hos sohbetiyle katilmasi beklenen yazardir.

you are the sun you are the rain

tadindan yenmeyecek,ask kokan bir Lionel Richie parcasidir.Asik bunyelerce siddetle uzak durulmasi gerekir,zira kalbi acitidir.

Baby you find
There's only one love, yours and mine
I've got so much love
And needing you so
My love for you, I'll never let go
I've got so much love

All I want is to hold you
Let me show you how much I love you baby
I don't mind and I don't mind
Girl I love you
There's no one above you

You are the sun
You are the rain
That makes my life this foolish game
You need to know
I love you so
And I'd do it all again and again

Tell me it's true
I can't believe you do what you do
I've got so much love
And my love you'll see
We'll stay together, just you and me
I've got so much love

Only you
Move me
Tell me how to love you baby
Show me
I don't mind and I don't mind
Girl I love you
Always thinking of you

You are the sun
You are the rain
That makes my life this foolish game
You need to know
I love you so
And I'd do it all again and again

I know you know
The way I feel
I need your love for always
When I'm with you
I fall in love
Again and again and again

moma

museum of modern art.Manhattan'da 53.sokak,besle altinci cadde arasinda bulunmaktadir.Guzeldir,cuma gunleri 4 den sonra daha bi guzeldir cunku giris ucretsizdir.

toefl

toefl ibt de,structure bolumu kaldirilarak yerine speaking part eklenmistir.Ets'in speaking parti eklemesinde asyali ogrencilern etkisi cok buyuktur.Dil bilgisi ve kelime hazineleri oldukca ileri duzeyde olan asyalilar,universite egitimlerine baslayinca iki kelimeyi bir araya getirememekte,bu da cok buyuk bi sorun yaratmaktaydi.Teste gelince,9 eylulde girdigim ibt sinavinda reading ve listening bolumleri beni zorlamadi.Ardindan gelen speaking partta ise gercekten konsantre olmak gerekiyor.Sure oldukca kisitli,soru soruldukdan sonra bazi sorularda 15 sanie bazilarinda 30 sanie dusunme sureniz var ve cewap surenizde 45 sanie yada 1 dakikayla sinirlandirilmistir.Writingde ise iki essay yazilmasi isteniyor.Sonuclar 15 is gununde aciklanmakda,sen kac aldin derseniz 120 uzerinden 95 aldim.(tabi bana ne senin aldigin skordan dumbukde denebilir).Daha ayrintili bilgi icin http://www.ets.org adresinden toefl ibt toura bakabilirsiniz..

selami öztürk

Populistdir.Bide cok guzel mankenlerle poz verir,hatirliyorum da bunun billboardlarda fotograflari vardi,mankenlerin arasinda,caddebostan sahilini kadikoylulere kazandirdik diodu.Gecen yaz caddebostan'a kazandirdiklarini gordukden sonra,caddebostani kalbime gondum ve gozumde yas,son bir bira daha icelim dedikden sonra ordan ayrildim.Eve donerken o da ne..bide atasehirin bitisigine yapilan,atasehirin yolunu,suyunu,cevre duzenlemesini tecavuz yontemiyle kullanan hatta ayni kanala sicilan villalari gordum,bunun atasehir'e uyumlu ve estetik oldugunu vurgulayan baskan yine aklima geldi.Kustum,canim istanbul ve kadikoyum'e veda edip,uzaklara isinlandim.