bugün

entry'ler (179)

fiat linea

eger ki caniniz malinizdan kiymetli degilse,
fiyat + performansin ters orantisindan hosnutsaniz;
viraji yuksek surat seviyesinde olmasa bile; normal bir suratle aldiginizda adrenalin seviyesinin artmasini istiyorsaniz;
140 km den sonra allaha emanet gittigini bilmiyorsaniz;
kadrajda yazilan max hiz limitinin sizin yapacaginiz max hiz limiti arasinda farkin buyuk oldugunu bilmiyorsaniz;
arabayi alin. *

herpes labialis

(bkz: ucuk)

zovirax

etken madde: % 5 asiklovir
endikasyonlar: ilk ve tekrarlayan genital herpes , herpes labialisde dahil olmak uzere herpes simplex cilt enfeksiyonlarinin tedavisinde kullanilir.
form pozoloji: 2gr pompali tup

4 saatte bir gunde 5 kez kullanilir.

hayatın öğrettikleri

(bkz: dusenin dostu olmaz)

sigara bırakılmaz sigaraya ara verilir

(bkz: sevenler ayrilmaz)

pfizer

insan kaynaklarinin ise alim uygulamasi:

--spoiler--
Pozisyona değil, Pfizer'e eleman alırız. ilerinin yöneticisi olma isteğine ve potansiyeline sahip kişiler Pfizer takımına katılır.
işin gerektirdiğinden fazla yetkinlik ve kapasiteye sahip kişileri işe alırız.
Kişileri en iyi yapabilecekleri değil, en çok gelişebilecekleri pozisyonlara getirir; ek sorumluluklar veririz.
"Önde Gelen işveren" olma vizyonumuz doğrultusunda, üniversitelerle ve ilgili medya kuruluşlarıyla yakın işbirliğimizi geliştirerek sürdürürüz.
Pfizer Türkiye olarak 2000 yılının başından itibaren web siteleriyle çalışıyoruz. ilanlarımızı web sitelerinde duyuruyor, başvuruları bu siteler aracılığıyla alıyoruz.
işe alımda psikoteknik ve ingilizce testlerini kullanıyor, aşamalı mülakatlar yapıyoruz.
--spoiler--

kriterlerin kisiye degil pfizer'e endeksli oldugundan; ince elenip sik dokundugu bir mulakattan gecilerek* bulundugunuz konum icin en iyisi haline getirilirsiniz. sizden; daha iyisini bulana kadar en iyisi sizsiniztezini savunurlar. ne zamanki size verilmis olan kota dolmamaya ve fonksyonel basarisizliginiz kabiliyet dusmanliginizla dogru bir oranti sagladiginda, sorgusuz sualsiz kapi disari edileceginiz sirkettir.

ama butun bunlarin yaninda pfizer turkiyenin en iyi ilac firmalarindan biri olup sosyal imkanlarinin ve kazancinin yuksek olmasi sebebiyle vazgecilmemesi gereken firmalardan biridir.ayrica bu firmada calisip ayni sektorde baska bir firmaya gectiginiz taktirde daha once calismis oldugunuz firmanin sadece ismi* yeni gireceginiz firma icin saglam bir referans kaynagi olmasi acisindan son derece onemlidir.

dünyanın en güzel kızlarının türk kızları olması

(bkz: kime gore neye gore)

bir kızın en aptal olduğu an

eski erkek arkadasinin yaninda sirf eskiyi kiskandirmak adina, baska bir erkege yazilma egilimleri.

6 kasım 2007 liverpool beşiktaş maçı

(bkz: carsi sekize karsi)

geri gel ey osmanlı

mustafa armagan'nin yeni kitabidir.
kitap:Osmanlının miras bıraktığı ruhla onun yarıda bıraktığı ve ondan sonra üzerimize borç kalan misyonu bugünkü şartlarda devam ettirmeyi kastederek okuyucunun dikkatini cekmeyi amac edinmistir.

mantık ile duygusallı arasındaki farklar

mantik pragmatizm , duygu hedonizm ile esdegerdir.

asfalt kesen alet

(bkz: head fucker)

improbable

adam fawer'in kaleme aldigi son derece surukleyici ve bir o kadarda etkileyici roman. hani bazi kitaplar vardir okuyucuya bu kitabin kesin filmini cekecekler hissiyati uyandirir iste boyle bir kitap.
yazar konu olarak oyle bir harmanlama yapmiski matematikten, kuantum fizigine, psikolojiden, zihnin sinirlarina uzanan soluksuz bir yolculugu bize tattiriyor. *

emre aköz

son zamanlarda hukumet* yandasi yazilar yazarak kamuoyunda kendini cumhuriyetci bir yazar olarak benimsetmis olan kisiligine golge dusurerek okur sayisinda dususe neden olmustur.
nedeninin yazdigi basin kurulusunun devletin* elinde oldugu ve su anda elinde bulundurdugu kalemin murekkebininde, o hukumet tarfindan temin edildigini dusundugum yazar.*
et tu brutus! *

sözlükçülerin anıları

az once gerceklesmis hadise... (bir kandil anisi)
evde ag kurmakla mesgul olan ben, plutonyum boluyormus gibi hassas ve duyarli bir sekilde isime devam etmekteydim.(Rahatligi sevdigimden midir nedir evdeyken kimse yokken boxerla takilirim. neyse bu dip not olsun) o kadar cok bilgisayarin basinda kalinmistir ki beyin kulaktan akmakla akmamak arasinda bi yerde gel-gitler olusturmaktadir.
aniden kapi calar:
(-*kim lamn bu... saskinligi attiktan sonra ,yine gayet cool bir sekilde olacaklardan habersiz kapiya yoneliyorum ve olanlar oluyor)
-(ben): kim o?
dedikten sonra alinan cevap dogrultusunda bedensel konsepte bakmaksizin kapi ardina kadar acilir.
-(komsu): benim ben evladim komsunuz.
beni gormesiyle komsu bi "hede hodo" ne diycegini sasirdi ve kafasini saga dogru cevirerek konusmasina devam etti.ben gayet umursamaz bir sekilde konusmaya devam ediyorum.(hayvaniz iste)
-(ben):bisey mi oldu.
-(komsu): buyrun bu helva sizin.
-(ben):anammmm brii mi oldu?ne icun bu helva?
-(komsu): yok bugun kandil ondan sey ettim.
-(ben) ha ii o zaman tesekkurler teyzecim. ben tabagi getiririm.
-(komsu):tamam evladim ben gidiyorum sen getirirsin tabagi...

verilmis olan helva baska bir tabaga transfer edilirken sakarlik katsayimin yuksek olmasi ve sakarlikta sinir tanimamam nedeniyle tabagin yerle ozdeslesip molekullerine ayrilmasi kisa surdu.

-(ben ama ic ses) anani... *... napicam ben simdi derken aklima hemen bi fikir geldi. seytan iste hemencecik durtuyor.

parcalanmis olan tabagin bir kismini birlestirerek kimligi belirlendikten sonra; benzer ozellige sahip tabak, annenin kutsal tabak arsivinden taranarak bulunmustur.(ha ha ha yasasin kotuluk... )

tabak olayinida hallettikten ve fiziksek konseptimizi degistirdikten sonra tabagi ait oldugu yere yani sahibine iade etme zamani gelmistir.

tabi herseyi hallettigini dusunen benin dusunmedigi biseyle yuzlesme zamani gelmisti.

-(ben ama ic ses):kim di lamn o komsu ,nerden gelmisti ?kacinci kattan. ahh essekk kafamm nie sormadin kadina?
-(ben ama ic ses) neyseki 4 katli bir binada oturdugumuzdan dolayi geri kalan 3 kattan random birine giderek %33,3333... 'luk sansimla o teyzenin gittigim dairede olma olasiligini kullanacaktim. (bkz: deneme yamulma yontemi)

ve hemen alt kata indim, kapiyi caldim kimse yoktu. diger 2 dairenin birinde oldugunu dusunerek sansim %50 ye cikmisti. bizim bir ust katimiza ciktim kapiyi caldim ve o teyzenin tiknaz sesi geldi kapinin arkasindan kulagima:

-(komsu): kim o ?
-(ben):ben teyze.alt komsunuz. teyzecim tesekur ederim helva icin bid bidi bdi...
halen daha kapi acilmamistir.
-(komsu): evladim ciplakmisin yine
-(ben ama ic ses) he ciplagim seninle sevismeye geldim... hay a... q. yasitlari kabede geziyor beni neler soylemeye tesvik ettiriyor. allahim yaaa sabir...
-(ben) yok teyze giyinigim.(bu esnada kapi acilir) teyzecim tabagi getirmistim ben.
-(komsu) ha ii ama evladim o tabak zaten sizindi annen bi ara biseyler getirmisti bizde kalmis bende helva yapinca kendi tabaginiza koydum helvayi.
-(ben) aaa oylemi neyse teyzecim tekrar tesekkur ederim. ayrica sizin kandilinizde mubarek olsun. iyi gunler
-(ben ama ic ses) ulan madem bizimse nie soylemiyorsun? adamin nabzini 190 yaptirarak envai cesit seytanliga soyunduruyorsun... )

peki ne ogrendik: 1))komsunu tani 2))bazi onemli tarihleri bil 3))her kapiyi acista karsindaki insanin kendin gibi biri olmama olasiligini goz onunde bulundurarak giyin.

malazgirt

tamamiyla turk muhendisleri tarafindan yapilan Turkiyenin hatta dunyanin ilk insansiz helikopteri.
tsk'nin ihtiyaclari dogrultusunda uretilen 4-5 kg agirliga sahip ve casus helikopter olarak kullanilacak olan makine.

sevgilisinden ayrilan kisiye ilk yardim

bir buyuge* danisilarak derde deva bulunulabilinir.

saint antuan kilisesi

Kilisenin bulundugu alanda eskiden zamanin onemli eglence yeri Concordia Tiyatrosu bulunuyormus. Tiyatronun yikilmasinin ardindan (23 Agustos 1906) st Antuan Katolik kilisesinin yapimina baslanmistir. 1912 yilinda ibadete acilmistir. Kilisenin en onemli ozelliklerinden biri de Istanbulun ve Turkiye'nin en buyuk orgunun burada bulunmasidir.
Ayrica kliseye kusbakisi bakildiginda hac seklinde bir gorunumu vardir.

ayak serçe parmağını bir yere çarpmak

anneyle girilen munakasa veya kardesle yapilan bir kavganin akabininde gerceklesen olay. * olayin gerceklesmesinin ardindan ilk bir kac saniye bunyede firtina oncesi sessizlik hakimdir. akabininde yuksek sesle kufretmek seklinde vuku bulan bu olay "allahin sopasi yoktur" deyimini anne veya kardes tarafindan deklare edilmesiyle son bulur.
Gozyaslari acidan, goz kapaklarindan inmekle inmemek arasindaki yeri almasi da cabasidir.

15 yaşında yaşamaktan bıktım diyen velet

felegin cemberinden henuz gecmemis bunyenin yanlis zamanda sarfettigi soz obegidir. Lan velet ne gordunki hayatinda da kiyacan 3 kurusluk canina...

kim bilir; annenden babandan yedigin fiskeyle veya ettigin kavgayla odana kapanip hayatina kiymak icin en buyuk acinin bu olduguna inaniyorsun.

kim bilir; okuldan aldigin kotu notlar dahilinde sinifta kalmanin dayanilmaz hafifliginin verdigi aciyla sarf ettin bu kelimeleri.

kim bilir; sevgiliyle beraber yasanmis ve adinin ilk ask oldugu gerceginin ayrilikla sonuclandigi an mi soyleyiverdin be velet? ( daha nicelerine yelken acacaksin)

kim bilir; 3 gunluk hayatinda hic karsilasmadigin bir gercekle karsilastin. (daha ne gercekler cikacak karsina evladim bu karsilastigin gercekler karsilasacagin gerceklerin hafifletilmis demosu oldugunu goreceksin. )

Dur hele; bu 15 yasin devam filmi var: daha oss gercegiyle karsilasacaksin sonra universitenin hayal ettigin gibi olmadi gercegiyle yuzleseceksin. okulu bitireceksin issizler ordusuna onderlik yapmak icin surgune cikacaksin. iste gercekler okulu bitirip bu orduya onderlik ettiginde baslayacak...

Dur hele; hayatin pes etmeye deymeyecek kadar erken, geriye donup yanlislari duzeltmeyi hissettigin an icin ise gec oldugunu anladiginda, yasinin doyma noktasina* ulastigini anlayacaksin.
daha dur hele... !