bugün

patasana

fırat'ın kenarında hitit kalıntıları üzerinde kazı çalışmaları yapan ekip ile sarayın başyazmanı patasana'nın başından geçen olayları anlatan kitap.
kitap 28 bölüm ve tabletin anlatıldığı kısımlardan olu$makta. yani sanki iki ayrı hikaye bir kitap içine toplanmış.
bölümlerde, kazı sürerken , 78 sekiz önce işlenmiş üç cinayetin tıpatıp aynısı olan,cinayetlerin katilinin bulunmaya çalışılması anlatılmakta. minareden, siyahlar giyinmiş bir keşiş tarafından atılarak öldürülen hacı settar, kafası kesilerek kucağına konan re$at ağa ve dükkanının içinde kirişe asılarak öldürülen bakırcı ustası garo.
tabletlerde ise patasana'nın küçüklükten sarayın başyazmanı olasıya kadarki ve aynı zamanda devletin yaşadıkları anlatılmakta. ayrıca her tablet kendinden önceki bölümün son cümlesine benzer bir cümleyle başlamakta. " asıl yanıtlanması gereken soru, cinayetten kimin sorumlu olduğuydu " ikinci bölüm sayfa 31. " ben bütün cinayetlerin sorumlusu, ben bütün suçların zanlısı, ben hem katil, hem kurban olan " ikinci tablet sayfa 32.