bugün

midnight express

1978 yapımı bir ALan parker filmidir. 1979 yılında En iyi müzik ve en iyi senaryo dalında 2 adet oscar kazanmıştır. Belki de bu filmin propagandasının hala sürmesinin sebebi budur. Bu filmin senaryosu aslında buna benzer bir olayı yaşayan bir insanın başından geçenleri anlattığı kitaptan alınmıştır. Gerçekte bu adam üzerinde uyuşturucu ile yakalanır ve yargılanıp hapse gönderilir fakat gönderildiği imralı ada hapishanesinden amerikalı özel kuvvetler tarafından botla kaçırılır ve yunanistan a kaçar daha sonra ise türkiye ile amerika arasında meydana gelen haş haş krizi ve ecevit in haş haş ekimini serbest bırakıp amerika ile restleşmesi ve kıbrıs savaşı nedeniyle bu kitap türkiye ye karşı kullanılmak üzere içinde bazı abartılar olarak yayınlanır.daha sonra 78 de alan parker filmi çeker ve hemen ertesi sene bu filmi dünya çapında ünlü yapacak olan 2 oscar verilir. Filmde insanların atatürk döneminde yasaklanmasına rağmen fes giymesi,kadınların çarşaf giymesi,tuvalette üzerinde ata yazan bayrakların olması ,amerikalıların türklerin tuvalet alışkanlığıyla dalga geçmesi ,1970 yılını anlatmasına rağmen 73 te yapılmış olan boğaziçi köprüsünün posterinin olması,türkçe konuşulan bölümlerin atmasyon olması yanlışlarıdır.
Filmde bir yerde kaçakcı billy hayes mahkemeye "domuz bir millet olarak domuzları yememeniz çok ilginç,isa piçleri affeder ama ben etmem,hepinizden,milletinizden nefret ediyorum,hepinizi birer domuzsunuz bu yüzden tüm kız ve oğlanlarınızı s*keyim" başka bir yerde ise "türkler için her şey "şöyle böyle" dir.ne olacağını hiçbir zaman bilemezsin ,tüm yabancılar ayıptır ve pislik olarak değerlendirilirler.homolukta ,burda büyük bir suçtur ,fakat bir youn bulduklarında hemen yaparlar.Türkiye de "ayıp" olan binlerce şey vardır.bir insanı belden aşağısından bıçaklayabilir ve ya vurabilirsin ama yukarısınıdan asla çünkü bu öldürmeye niyetlenmedir.Bu yüzden herkes deli gibi birbirini kıçından bıçaklayarak etrafta gezinir.Buna da türk intikamı derler,biliyorum size çılgın gelebilir ama bu yer zaten çılgın." demiştir.
Alelacele yapılan bu film in hemen 2 oscar alması ise kafalarda soru işareti bırakmaktadır.