bugün

cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi

bir diğer adı partili cumhurbaşkanlığıdır. cumhurbaşkanı seçimde kendisi olmadığında ( genel seçimler ) partisinin seçim kazanamadığını görünce ( 2015 genel seçimleri ) yani tek başına iktidar olamadığını görünce içeriğini anlatma gereği bile duymadan referandum yapıp bu sistemi getirdi. o referandum bugün yapılsa eminim ki hayır oyu daha fazla çıkardı ama o zaman arkasındaki mevcut seçmen gücünü alıp bu sistemi getirdi.

2023 seçimlerinden önce anketler bugünkü gibi devam ederse belki hiç referandum bile yapmadan eski sisteme geçecekler. şu anda şartları zorluyorlar her yolu deniyorlar seçimi garanti altına alabilmek için. alamazlarsa ve seçime kısa bir süre kala bir gece ansızın eski sisteme dönülürse kimse şaşırmasın. referandumdan önce yüzlerce binlerce kez yazdık ama akp seçmeni arkadaşlar durumu bir türlü anlayamadı. şu anda cumhurbaşkanında bulunan yetkiler eğer yarın bugünün muhalefetinin eline geçerse o referandumda evet evet diye propaganda yapan arkadaşlar bu sefer sistem değişsin diye çırpınacaklar. aylarca anlatmaya çalıştık kulaklarını kapattılar. mevcut sistemin bürokrasiye ve işleyişe zerre faydası yok. çift başlılık olmasın dediler ama zaten çift başlılık yoktu ki. son başbakanları hatırla. ne ahmet davutoğlu ne binali yıldırım cumhurbaşkanı söz vermeden çıkıp açıklama bile yapamıyorlardı. bu adamlar nasıl çift başlılık yaratıyordu ki bu sisteme geçildi.