bugün

denemeler

Bundan nerdeyse 500-600 sene önce yazılmasına karşın anlattığı şeyler şu gün için bile geçerliliği olan, bazen size anlattığı durumu ve düşünceyi okuyunca "ulan aynısını ben de düşündüm(veya hissediyorum )" tepkisini verdiren önemli bir kitap. On tane kitaptan sevdiğim cümleleri yazayım.

- ruhumuzun, kafamızın, bilgimizin doğurduğu çocuklar bedenimizden daha yüksek bir yanımızın meyveleridir ve daha çok bizdendirler. Biz bu çocukların hem anaları hem babalarıyız

-başkalarının bilgisiyle bilgin olabilsek bile ancak kendi aklımızla akıllı olabiliriz.

-diyeceksiniz ki onlara yalnız kötü taraftarımızı anlatırız. Ama bu herşeyi söylüyoruz demektir; çünkü iyi tarafımız da bütün günahlardan arınmış değildir.

-Aslında günahkarlığımızdan kaynaklanan yanlışlarımız ile zayıflığımızdan kaynaklanan hatalarımızı ayırmamız gerekiyor.

-Benim ülkemde ve zamanımda öğrenim genellikle cüzdanı yeterince doğrultur ama aklı çok ender olarak onarır.

-iyilikler insana karşılığını verebileceği sandığı sürece hoş gelir. Bu ölçüyü aştılar mı onları minnetle değil kinle karşılarız.

- bir hedefi ıskalamanın binlerce yolu vardır ama bulmanın yalnızca bir yolu.

- bana göre en dayanılmaz, en korkunç durum uyanık olupta azap çeken bir ruhun hissettiklerini anlatamamasıdır.

- başkalarının kurtulamadığı birçok ölümlerden kurtulduğumuza göre talih bizi başkalarından daha fazla korumuş demektir.

- yeryüzünde yorumdan geçilmiyor; yazarların ise kıtlığı var.