bugün

linux vs windows

linux avantajlari:
- linux windows´a göre daha güvenlidir. cünkü; bilgisayar kullanicilarin %80´i windows kullanmakta ve bir cok virus ve trojan windows programli oldugu icin linux´a zarar verememekte.
- genelde linux´ta driver sorunu yasanmaz. bilgisayarda ne varsa hepsini calistirir.
- linux windows gibi yavaslamaz. yillar sonra bile ayni hizla calismaya devam eder.
- lisans ücreti yok
- bütün programlar kontrol edilmis ve paket halinde sunulur
- basit ve hizli program yükleme ve ayni sekilde sorunsuz program kaldirma
- ubuntu sayfalarindan diger kullanicilar tarafindan her sekilde yardim alabilme
- bedava olan open - source sistemine sahiptir

linux dezavantaj:
- cok fazla oyun avantaji sunmaz.
- yeni bir program acildiginda ve yeteri kadar ana bellekte yer yoksa oem´i kapatir
- bir cok eski program günümüzde de sunulmaya devam edilir cünkü; linux stabil olmak istiyor (bunu avantaj olarak da görebiliriz)
- elektirik tasaruf mekanizmalari bazi alanlarinda kötü desteklenmekte
- aktuel olan hardwareler kötü desteklenmekte

windows avantajlari:
- kullanici dostu yüzeye sahiptir
- oyun oynamak icin ideal bir islem sistemi
- multitasking yüzeye sahip
- elektrik tasaruf mekanizmalari her sekilde desteklenmekte
- windows sayesinde software her zaman aktuellestiriliyor
- sistem geri yükleme sayesinde hatalar kaldirilabiliniyor
- cogu software firmalari windows´a odaklidir

windows dezavantaj:
- cok fazla yaygin oldugu icin malware, trojan ve virusler windows tabanlidir
- ms office ve antivirus programlari ücretlidir
- lisans ücretleri yüksektir
- sistem sürekli yavaslar
- gereksiz programlar, program ekleri ve oto baslatma kayitlari genelde sinir bozucu olabiliyor
- sürekli driver ister, driver yoksa calistirmaz

sonuc:
yukaridaki listeye bakarsak hangi sistemin daha iyi oldugu konusu tam olarak aciklanamiyor. iki sisteminde avantajlari oldugu gibi dezavantajlari da oldugunu görebiliyoruz. kullanicinin isteklerine göre degiskenlik gösteriyor.

eger oyun oynamak icin ise; windows tercih edilmelidir. "hayir efenim, ben sadece internette gezinecegim ve programlamayla ilgileniyorum, ayrica kisisel bir kullanim paneli tasarlayip kendime göre hareket etmek istiyorum" deniliyor ve güvenli olmasi isteniyor ise linux tercih edilebilinir.